Primátor autoritářsky rozhodl o umístění uprchlíků bez Prahy 5. Rada MČ důrazně nesouhlasí

Primátor autoritářsky rozhodl o umístění uprchlíků bez Prahy 5. Rada MČ důrazně nesouhlasí

Primátor hl. města Prahy Zdeněk Hřib svévolně rozhodl o umístění romských uprchlíků z Ukrajiny na Praze 5 bez předchozí konzultace s radnicí Pětky. Rada této městské části včera na svém mimořádném zasedání vyjádřila důrazný nesouhlas s tímto postupem.

„Hlavní město Praha opakovaně nevede s městskou částí Praha 5 dialog, který považujeme zvláště v této situaci za velmi důležitý,“ říká starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).

O umístění 120 romských uprchlíků ve Vrchlického ulici na Praze 5 kategoricky oznámil v tomto týdnu primátor hlavního města Zdeněk Hřib, bez předchozí konzultace s MČ Praha 5. Vybraná lokalita je však kriticky zatížená značným množstvím uživatelů návykových látek, konkrétně v blízkost Husových sadů. V Mahenově ulici se nachází nízkoprahového zařízení pro uživatele návykových látek a ordinace substituční léčby pro drogově závislé v Erbenově ulici, včetně přilehlé lékárny. Rada MČ Praha 5 je znepokojena a upozorňuje na nebezpečí vzniku vyloučené lokality.

„Vymezení se k rozhodnutí pana primátora je v této situaci opravdu nezbytné. Tato lokalita je naprosto nevhodná, a kdyby pan primátor své rozhodnutí s námi konzultoval, vysvětlili bychom mu proč,“ říká místostarosta MČ Praha 5 Lukáš Herold (ODS).

Pětka byla od doby vzniku ukrajinské krize otevřena k umísťování uprchlíků, dnes jich zde žije více než 6500. Poskytla a vybavila volné byty a prostory pro nouzové ubytování. Integrovala děti z Ukrajiny do svých škol. Základní školy navštěvuje 400 dětí a v mateřských školách je umístěno 60 dětí uprchlíků. Vytváří a zajišťuje adaptační skupiny, poskytuje podporu ukrajinským uprchlíkům, jako je například výuka češtiny.

Rada městské části Praha 5 nesouhlasí s postupem primátora Hřiba a žádá o rovnoměrné rozmístění uprchlíků mezi jednotlivé městské části hlavního města Prahy. Dále žádá primátora, aby svoje nekompetentní rozhodnutí přehodnotil a do doby vyřešení situace zajistil bezpečnost v celé dotčené lokalitě Prahy 5 tím, že garantuje nepřetržitou přítomnost Policie ČR a Městské policie.

Zdroj informací

Praha 5 a NejBusiness.cz

Datum

26. května 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2054 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál