Ženy dosáhnou na důstojný důchod oproti mužům obtížněji

Ženy dosáhnou na důstojný důchod oproti mužům obtížněji

Ženy oproti mužům dosáhnou na důstojný důchod obtížněji než muži. Důvodem je platová nerovnost či méně let, které za život stráví v zaměstnání. Kvůli průměrně delší době života si navíc musí s nižším důchodem vystačit po delší dobu. Ačkoli podle interního průzkumu společnosti 65 % žen považuje investování za vhodný způsob zajištění důstojného důchodu, pouze 27 % své úspory skutečně investuje. Hlavními důvody jsou neochota riskovat či obava z neznalosti tržního prostředí.

V roce 2020 dosáhly ženy na průměrné platy o takřka 7 tisíc korun nižší než muži. V porovnání s opačným pohlavím stráví za svůj život v zaměstnání průměrně o 6,5 roku méně. Ženy jsou také oproti mužům o 1,6 procentního bodu častěji nezaměstnané. Tyto faktory vedou k tomu, že průměrné důchody žen jsou oproti důchodům mužů o 17 p. b. nižší.

Průzkum Fondee ukázal, že přes nerovné podmínky jsou ženy v řešení finančních otázek oproti mužům zdrženlivější a ke svému důchodovému zabezpečení přistupují méně proaktivně. Například pouhých 8 % žen ví, kolik je nyní nuceno spořit, aby na důstojný důchod dosáhlo, a jen 15 % tuto strategii následuje. Větší uzavřenost žen vůči finančním otázkám podporuje i neochota a stres z plánování rozpočtu (28 %) a budování úspor. Jen 32 % žen má vytvořené finanční rezervy, přičemž pouhá čtvrtina by ze svých úspor dokázala v případě nouze žít 6 měsíců a více. Výsledky dále ukazují, že téma financí je mezi ženami upozaďováno.

„Vnímáme, že téma financí je mezi ženami stále tabuizováno. Průzkum ukázal, že 31 % žen svou finanční situaci se svým okolím neřeší nebo předpokládá, že jim debata o financích nenáleží. Takřka polovina z nich však považuje komunikaci o této problematice za důležitou a přiznává, že by větší otevřenost ve společnosti uvítalo. Obava veřejně hovořit o tomto tématu je pravděpodobně jedním z faktorů, které drží sebevědomí žen ohledně financí a investic nízko,“ říká Eva Hlavsová z Fondee.

Nebát se investovat

Podle Fondee je třeba ženy motivovat, aby nerovným podmínkám čelily prostřednictvím investic a dlouhodobých strategií. Výzkum poukázal na skutečnost, že ačkoli takřka 60 % žen považuje investování za účinný nástroj proti znehodnocování financí a pro zajištění důstojného důchodu, pouze 27 % své úspory skutečně investuje, z toho 9 % začalo v období pandemie. To dokazuje, že důvěra v investice jako takové mezi ženami narůstá. Téměř 23 % žen uvedlo, že přestože neinvestuje, rádo by začalo.

„V současné době představuje správná investiční strategie jediný způsob, jak své úspory zhodnocovat a bránit proti inflaci. Ženy platí spíše za konzervativnější investory a učinit první krok v investicích tak pro ně může být v porovnání s muži problematičtější. Obezřetnější přístup v tomto směru však nemusí být na škodu. Větší rozvážnost v plánování strategií dělá z žen silné investorky,“ dodává Hlavsová.

O větší motivaci žen investovat usiluje Fondee prostřednictvím své kampaně Finanční wellness pro ženy, která hodlá ženám svět investic přiblížit a pomoci v něm učinit první kroky. Prostřednictvím kampaně Fondee chce ženám dodat sebevědomí a ukázat, že mohou být skvělými investorkami.

Zdroj informací

Fondee s.r.o. a NejBusiness.cz

Datum

24. května 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.1604 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál