Český výrobce filamentu do 3D tiskáren vyrábí svůj první stoprocentně rozložitelný materiál NonOilen. Jakmile je předmět vytištěný pomocí NonOilenu na konci svého životního cyklu, nemusí se vyhazovat do koše. Stačí ho poslat zpět do Fillamentum k recyklaci, nebo rozložit na biomasu, vodu a oxid uhličitý při likvidaci odpadu z potravin.
Hnací silou společnosti, pro vytvoření filamentu NonOilen, bylo snížení využívání fosilních zdrojů (například ropy), které se k výrobě 3D tisknutelných filamentů používají.
Nejedná se však o první pokus, který má vést k zelenější budoucnosti v oblasti plastů. K dřívějšímu úsilí o zlepšení biologické rozložitelnosti plastů patří vytvoření oxo-bioplastů, kdy byly standardní polymery modifikovány přidáním látek, které způsobují rozklad v přítomnosti kyslíku. Tyto oxobioplasty však nemohou být dostatečně rozloženy v kompostu, protože sekundární mikroplasty, které vznikají při rozkladu plastu, mohou mít škodlivé účinky na okolní prostředí – například na půdu a oceány.
Fillamentum proto uvádí, že k vyřešení tohoto problému je nutné, kromě hledání nových zdrojů, objevit nové způsoby rozkladu takových polymerů. Za tímto účelem vzešel nejnovější filament NonOilen z dlouhodobého partnerství mezi firmou Fillamentum a výzkumným týmem profesora Pavla Alexyho ze Slovenské technické univerzity v Bratislavě.
Vlákno je stoprocentně biologicky odbouratelné a všechny polymery použité při jeho výrobě jsou plně na biologické bázi. NonOilen je vyroben ze směsi kyseliny polymléčné (PLA) a polyhydroxybutyrátu (PHB), díky níž si zachovává tvrdost a teplotní odolnost. I přes to, že vypadá jako klasický plast, ve chvíli, kdy dosáhne konce své životnosti, může být umístěn do průmyslových nebo domácích kompostérů potravinového odpadu, kde rozklad probíhá asi třikrát rychleji než při klasickém rozkladu kyseliny polymléčné. PHB v NonOilenu totiž působí jako iniciátor procesu rozkladu, což umožňuje bakteriím depolymerovat a metabolizovat polymer rychleji. Alternativou tohoto procesu je zaslání materiálu zpět do Fillamentum, kde bude zrecyklován a několikrát znovu použit, přičemž si vždy zachová své mechanické vlastnosti.
Kromě toho, že je materiál biologicky odbouratelný, má také zlepšenou houževnatost, tvrdost a pevnostní vlastnosti, ve srovnání se standardním PLA v důsledku obsahu PHB. Jeho obrovskou výhodou je také teplotní odolnost až do 110 °C po 3D tisku, což znamená, že není potřeba žíhání.
Předměty potištěné technologií NonOilen se vyznačují dlouhodobou trvanlivostí a jsou bezpečné pro aplikace ve styku s potravinami. Vlákno lze také použít pro výrobu 3D tištěných elektrických součástek a elektronických zařízení.
Fillamentum a NejBusiness.cz
13. března 2022
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....