Hospodářská komora České republiky v souvislosti s rostoucími cenami pohonných hmot u českých čerpacích stanic doporučuje vládě, aby stát uplatnil svá vlastnická práva ve firmě ČEPRO, který je jedním z největších velkoobchodníků s palivy v České republice a zároveň provozuje síť s 200 čerpacími stanicemi, čímž by ovlivnil cenu pohonných hmot na trhu.
Podle Hospodářské komory stát může legitimně požadovat, aby ČEPRO na svých čerpacích stanicích prodávalo benzin a motorovou naftu s přiměřenou marží a stejně tak, aby v rámci velkoobchodního styku prodávalo odběratelům pohonné hmoty s definovanou marží. Díky tomu budou čerpací stanice ČEPRA držet minimální, ale náklady pokrývající, cenovou hladinu.
„A protože jich je na trhu dostatek, cenově ovlivní své okolí. A i kdyby někdo prodával výrazně dráž, zákazníci si budou moci zvolit, jestli budou tankovat u drahého prodejce, nebo u prodejce s „normální“ cenou. Stejně to bude fungovat na velkoobchodní úrovni, přes distributory se zastropovaná cena dostane k nezávislým čerpacím stanicím,“ vysvětluje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Podle Hospodářské komory bude ale klíčové, aby stát stanovil, co je považováno za přiměřenou marži.
ČEPRO vlastní a provozuje největší českou síť čerpacích stanic pod obchodní značkou EuroOil. V současné době provozuje 200 čerpacích stanic po celém území České republiky, což ji řadí na třetí místo v počtu čerpacích stanic a čtvrté místo podle objemu prodeje pohonných hmot.
Problematikou rostoucích cen se mimo jiné zabývalo dnešní zasedání prezidia Hospodářské komory, které diskutovalo vedle zmíněného tržně konformního řešení i možnosti netržních regulačních nástrojů ke snížení ceny pohonných hmot a energií. Rusko-ukrajinský válečný konflikt podle Hospodářské komory ukazuje, jak klíčová je mezinárodní koordinace humanitárního, sociálního a vojenského postupu.
„Proto i případné efektivní nasazení netržních, zejména cenových a daňových opatření, musí být podmíněno dohodou v Bruselu. Vláda by měla přesvědčit ostatní členské státy EU, aby byla jednotlivým zemím postoupena co nejrozsáhlejší pravomoc přizpůsobit se lokální situaci prostřednictvím vlastních národních opatření, která by v této bezprecedentní mezinárodní krizi na časově omezenou dobu zrušila či podstatně redukovala harmonizovaná pravidla vnitřního trhu EU,“ doplňuje Vladimír Dlouhý.
Hospodářská komora a NejBusiness.cz
9. března 2022
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....