Dobrovolnická centra ADRA: Propojujeme lidi ochotné pomáhat s těmi, kdo pomoc potřebují

Dobrovolnická centra ADRA: Propojujeme lidi ochotné pomáhat s těmi, kdo pomoc potřebují

Do pomoci lidem zasaženým konfliktem na Ukrajině se v regionech významně zapojují dobrovolnická centra ADRA. Po celé republice jich působí 15 a své dlouhodobé aktivity realizují v 69 městech a obcích. Nyní se jejich pozornost zaměřuje především na koordinaci dobrovolnické a materiální pomoci ve spolupráci s Krajskými asistenčními centry pomoci Ukrajině (KACPU).

Úlohou dobrovolnických center ADRA je propojovat lidi ochotné pomáhat s těmi, kdo pomoc potřebují. Jejich činnost se obvykle zaměřuje na vysílání dobrovolníků a dobrovolnic k osamělým seniorům, dětem v dětských domovech, k nemocným lidem či k osobám se zdravotním postižením. „Nyní se logicky zaměřujeme na pomoc lidem prchajícím z Ukrajiny. Disponujeme dobrou sítí dobrovolníků, jen v loňském roce jsme spolupracovali s bezmála třemi tisíci dobrovolnic a dobrovolníků,“ přibližuje Petr Adamus, vedoucí dobrovolnictví ADRA.

S největším náporem nově příchozích lidí se vyrovnávají dobrovolnická centra ve velkých městech a ta, která působí poblíž hranic. Většina z nich spolupracuje s Krajskými asistenčními centry pomoci Ukrajině (KACPU) a s dalšími neziskovými organizacemi. Pomáhají zajistit materiální pomoc, nabírají a koordinují dobrovolníky a dobrovolnice, zajišťují překladatele a tlumočníky, pomáhají s registracemi na KACPU, poskytují psychosociální pomoc či pomáhají se zajištěním ubytování.

„V tuto chvíli je naším hlavním úkolem pomoci s prvním náporem lidí, kteří v naší zemi hledají bezpečí a útočiště. Pomoc naše a především pomoc našich dobrovolnic a dobrovolníků však bude potřeba dlouhodobě. Nově příchozí lidé budou potřebovat pomoci se zabydlením se v nové zemi, vyřizováním formalit, s jazykovou bariérou, s hledáním práce, děti s doučováním… Kromě těchto spíše praktických věcí bude také velice důležitá psychická podpora, tito lidé mají za sebou často děsivou zkušenost, otcové zůstali na místě a bojují, rodiny o nich nemají zprávy… Jsme připraveni být zde pro ně, naslouchat jim a podpořit, jak jen to bude v našich silách,“ doplňuje výčet aktivit Petr Adamus.

Ačkoli v posledních dnech jsou síly dobrovolnických center napřeny především na pomoc lidem zasaženým konfliktem na Ukrajině, nezapomínají ani na své dlouhodobé klienty. Dobrovolníci a dobrovolnice ADRA nadále dochází do domovů pro seniory, do jejich domácností a zdravotně - sociálních zařízení. „Je to nyní obzvlášť důležité, protože právě pro seniory a osamělé lidi může být současná situace velmi stresující. Mnozí z nich sami pamatují válku či invazi v roce 1968 a mohou nyní pociťovat strach. Naši dobrovolníci jsou tu pro ně, aby jejich obavy vyslechli, podpořili je a uklidnili,“ uzavírá Petr Adamus.

Zdroj informací

ADRA, o.p.s. a NejBusiness.cz

Datum

9. března 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

DoporučujemePřihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 0.9619 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál