Železnice pomáhá a otevírá v Bohumíně centrální sběrné místo

Železnice pomáhá a otevírá v Bohumíně centrální sběrné místo

Ve čtvrtek odpoledne zahájila na bohumínském nádraží činnost centrální sběrné místo iniciativy Železnice pomáhá, Gepard Expressu a Vlakfestu. Svážet pomoc do ní mohou menší lokální sbírky i jednotlivci a v provozu bude denně od 11:00 do 16:30. V ostatní časy se dobrovolníci věnují třídění pomoci, nakládání nebo vlakům přijíždějícím z Ukrajiny. Na webu www.zeleznicepomaha.cz zájemci najdou průběžně aktualizovaný seznam pomoci, která je nejvíce potřeba, ale i materiál, který lidé nosit rozhodně nemají.

„Lidé centrální sběrné místo najdou poblíž České pošty, kudy vede průjezd na nástupiště 1A, kde budou od 11 do 16:30 připravení dobrovolníci, aby pomoc přebírali. Centrální sběrné místo nám pomůže efektivněji nakládat vlaky a třídit a expedovat pomoc podle aktuálních potřeb na Ukrajině. Víme, že sbírek existuje velké množství, některé pod hlavičkou celostátních organizací, jiné třeba v jednotlivých malých firmách nebo obchodech. Moc prosím všechny, kteří chtějí pomoci, aby si vybrali konkrétní sbírku a zjistili si na jejím webu, jakou pomoc ta sbírka přijímá. Lidé někdy v dobré víře nosí třeba staré oblečení nebo nebalené potraviny, ale takovou pomoc je velmi složité až nemožné skutečně využít,“ říká mluvčí iniciativy Železnice pomáhá Vratislav Vozník.

Železnice pomáhá v tuto chvíli provozuje linku do Čopu na slovensko-ukrajinských hranicích, kterou převzaly vozy Českých drah. Pilotní jízdou, která veze vybavení a zdravotnický materiál pro lvovskou nemocnici, usiluje iniciativa o otevření nové linky do Mostysky na hranicích polsko-ukrajinských. Zásilka je darem Úrazové nemocnice v Brně a Statutárního města Brna a školený personál ho doprovází až do cíle ve Lvově. Polsko se zřízením evakuačního vlakového mostu souhlasí a čeká na reakci české strany.

Sběrná místa provozují také České dráhy na celkem 63 nádražích, kam mohou lidé svou pomoc směřovat také. Doposud vlaky přepravily přes 125 tun zdravotnických a hygienických potřeb, spacáků, karimatek, plynových ohřívačů nebo trvanlivých potravin a v součtu přepravily přes dva tisíce lidí. Cílem iniciativy je pomoci co nejvíce dětem, ženám a seniorům na ukrajinských hranicích.

„Moc děkujeme všem dárcům a dobrovolníkům, kteří se do pomoci zapojují,“ dodává Vozník.

Iniciativa Železnice pomáhá

„Věříme, že železnice je skvělý nástroj, který dokáže pomoci při mnoha příležitostech – přepravit velké množství lidí i materiálu na dlouhé vzdálenosti, posloužit jako kapacitní ubytování a pomoct lidem vyřešit akutní situaci. Praxi jsme získali v červnu 2021 po tornádu na jižní Moravě, kdy náš vlak pomohl místním lidem, dobrovolníkům i lidem ze záchranných složek,“ popisuje se iniciativa Železnice pomáhá.

Zapojeni jsou GepardExpress, Vlakfest, České dráhy, ČD Cargo, Správa železnic, Rotary International, Retrack, Wagon Service Slovensko, Železničná spoločnosť Slovensko, Železnice Slovenskej republiky.

Zdroj informací

Železnice pomáhá a NejBusiness.cz

Datum

6. března 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.0967 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál