Humanitární vlaky stojí v Košicích. Slováci řeší, jak je legálně pustit přes hranice

Humanitární vlaky stojí v Košicích. Slováci řeší, jak je legálně pustit přes hranice

Slovenské úřady aktuálně zastavily dva vlaky s humanitární pomocí, které vezly zejména zdravotnický materiál do ukrajinského Čopu. Na nádraží v Čopu čeká zhruba tisíc dětí, žen a seniorů na vlak, který je do bezpečí v Česku zatím neodveze. Ve Lvově jsou to desetitisíce lidí. Dopravci zapojení v iniciativě Železnice pomáhá jednají se slovenskými i českými činiteli, aby situaci urychleně vyřešili a pomohli tak lidem v krizové oblasti.

„Znepokojilo nás slovenské zamítnutí ukrajinského požadavku na překročení hranic nedělního humanitárního vlaku, který měl odvézt lidi do bezpečí. Zamítnutí se dočkal i požadavek na odvezení vlaku pouze se zdravotnickým materiálem. Naším cílem je pomoci do bezpečí co nejvíce dětem, ženám a seniorům, a zároveň dostat na Ukrajinu co nejvíce materiálu od dárců z celé ČR,“ říká zakladatel iniciativy Železnice pomáhá Albert Fikáček, který je zároveň majitelem jedné z dopravních společností.

Podle zpráv přímo z Čopu se v mezičase na tamním nádraží shromáždilo zhruba tisíc lidí, kteří tak budou muset přenocovat na nádraží. Videa ze Lvova a fotky nucené vykládky u Košic najdete zde.

„Považuji za podstatné zdůraznit, že se nejedná o zlovůli žádné ze zainteresovaných stran, ale o administrativní komplikace. Přesto je ale důsledek stejný, tedy tisíce lidí se nedostanou do bezpečí a zdravotnický materiál k potřebným lidem. Byl jsem v noci ujištěn, že se na vyřešení situace pracuje. Ujištění přijímám s důvěrou a doufám, že se vlaky v řádu hodin zase rozjedou“ doplňuje Fikáček, který je zároveň zmocněncem hejtmana zakarpatské oblasti Volodymyra Chubirka ke koordinaci této pomoci. Hejtman osobně prosí všechny zainteresované strany, aby udělali pro vyřešení situace, aby byly negativní dopady dočasně zastavených vlaků co nejmenší.

Sběrná místa pro pomoc Ukrajině provozují také České dráhy na celkem 63 nádražích, kam mohou lidé svou pomoc směřovat také. Doposud vlaky přepravily přes 180 tun zdravotnických a hygienických potřeb, spacáků, karimatek, plynových ohřívačů nebo trvanlivých potravin a v součtu přepravily přes tři tisíce lidí. Cílem iniciativy je pomoci co nejvíce dětem, ženám a seniorům na ukrajinských hranicích.

„Moc děkujeme všem dárcům a dobrovolníkům, kteří se do pomoci zapojují, a slibujeme, že se jejich úsilí pomoci dostane až na Ukrajinu,“ dodává mluvčí iniciativy Železnice pomáhá Vratislav Vozník.

Iniciativa Železnice pomáhá

„Věříme, že železnice je skvělý nástroj, který dokáže pomoci při mnoha příležitostech – přepravit velké množství lidí i materiálu na dlouhé vzdálenosti, posloužit jako kapacitní ubytování a pomoct lidem vyřešit akutní situaci. Praxi jsme získali v červnu 2021 po tornádu na jižní Moravě, kdy náš vlak pomohl místním lidem, dobrovolníkům i lidem ze záchranných složek,“ popisuje se iniciativa Železnice pomáhá.

Zapojeni jsou GepardExpress, Vlakfest, České dráhy, ČD Cargo, Správa železnic, Rotary International, Retrack, Wagon Service Slovensko, Železničná spoločnosť Slovensko, Železnice Slovenskej republiky.

Zdroj informací

Železnice pomáhá a NejBusiness.cz

Datum

6. března 2022

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.3793 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál