Rusové a Ukrajinci vlastní v ČR tisíce firem

Rusové a Ukrajinci vlastní v ČR tisíce firem

Obě země patří mezi trojici nejčastějších zahraničních vlastníků českých společností. Vyplývá to z pravidelné analýzy poradenské společnosti Dun & Bradstreet, která analyzuje obchodní dada ve 120 zemích světa.

Ruští a ukrajinští podnikatelé v České republice vlastní celkem 24 518 firem. „Aktivnější na našem trhu jsou Ukrajinci, kteří ovládají 12 581 společností s objemem základního jmění 2,4 miliardy korun. Podnikatelé z Ruska kontrolují 11 937 společností se základní jměním 8,1 miliard korun,“ říká analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová s tím, že nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem jsou Slováci, druhá příčka patří Ukrajincům a třetí Rusům.

Podle podrobnějších dat Dun & Bradstreet podnikatelé z Ruska a Ukrajiny nejčastěji ovládají společnosti s ročními tržbami nepřevyšujícími jeden milion korun. V případě firem s ruskými majiteli se jedná o 92 % firem, s ukrajinskými 84 %.

Rozdíly mezi ruskými a ukrajinskými firmami jsou patrnější v oblasti regionální působnosti a oborů činnosti. Přes 70 % firem s ruskými vlastníky má registrované sídlo v Praze, s 10 % následuje Karlovarský kraj, Středočeský (6 %) a Ústecký (5 %) kraj. Tři čtvrtiny společností s ukrajinskými vlastníky mají pražskou adresu, 6 % působí v Jihomoravském a 4 % ve Středočeském kraji.

Nejvíc ruských a ukrajinských podnikatelů v ČR působí ve shodných oborech činnosti – velkoobchod a maloobchod (36 % ruských a 23 ukrajinských) a činnosti v oblasti nemovitostí (34 % ruských a 21 % ukrajinských). V případě firem s ruským kapitálem dalším nejoblíbenější segmentem podnikání jsou služby (11 % firem), zpracovatelský průmysl (5 %) a stavebnictví (3 %), zatímco u ukrajinských firem je třetím nejčastějším oborem je stavebnictví (16 %) před službami (14 %) a zpracovatelským průmyslem (7 %).

Zdroj informací

Dun & Bradstreet Holding B.V. a NejBusiness.cz

Datum

28. února 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.1247 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál