Obalový odpad: Jde balit zásilky šetrněji k životnímu prostředí?

Obalový odpad: Jde balit zásilky šetrněji k životnímu prostředí?

Úkolem kurýra při doručování balíku je dopravit zásilku na místo určení bezpečně, včas a bez poškození. Než se však zásilka dostane do rukou kurýra, je vaší povinností zajistit, aby byla dostatečně bezpečně zabalena a zvládla cestu. Často se stává, že jsou zasílané balíky vyplněny až přehnaným množstvím materiálu, a jsou tak zbytečnou zátěží pro životní prostředí. Ač se může zdát, že balení zásilek není žádná věda, hlavně ve velkém množství je potřeba o něm trochu přemýšlet.

„Každá zásilka je pro nás důležitá. Dbáme na to, aby se dostaly v pořádku tam kam mají. Vy nám však můžete pomoci – a případně i ušetřit – tím, že své zásilky správně zabalíte,“ říká úvodem Přemysl Lukeš z nového portálu zasilka.derkurier.cz, kde se zaměřují na rychlé a levné doručování zásilek do a z Německa. Společně přinášíme pár tipů, jak efektivně a trochu více ekologicky připravit zásilku k odeslání.

Ekologicky šetrnější výplně

V případech, kdy se jedná o křehké zboží, je nezbytné produkt v krabici ochránit před otlučením a poničením. Nejčastějším využívaným materiálem bývá bublinková fólie nebo polystyren, které jsou sice velmi praktickým pomocníkem, ale opět vytváří obrovské množství plastového odpadu, jehož následná likvidace je náročná. Místo bublinkové fólie a jiných plastových vycpávek se tak doporučuje používat třeba vlnitou lepenku nebo staré noviny. Důležité je hlavně volit správnou velikost krabice, aby nedocházelo k až bizarním situacím, kdy je v balíku výplně více než samotného zboží.

Místo plastu papír

Používání papíru namísto plastu je základem pro ekologické balení zásilek. Je pravda, že igelitové pytle zboží narozdíl od papíru ochrání například před vlhkostí, je to ale nutné vždy a u všeho? Mnohdy místo sáčku postačí i velká papírová obálka. „Tématem je také lepicí páska, které bývá využíváno v přehnaném množství. Místo té klasické plastové, můžete využívat ekologičtější papírovou a vyhnout se nadměrné produkci plastového odpadu,“ říká Přemysl Lukeš z portálu zasilka.derkurier.cz.

Recyklujte, pokud můžete

K balení můžete například využít staré krabice od jiných produktů, které by se jinak vyhodily a balík vycpat potřebným množstvím novin. Řešením je určitě nevyhazovat krabice od předešlých zásilek a zkrátka použít vše, co jde, víckrát než jednou. Obecně jsou ekologická pravidla lépe uplatnitelná na menší produkty, které jsou méně náchylné k rozbití či poničení. Hůře se uplatňují například na větší elektrospotřebiče, ale i zde jsou možnosti, jak brát ohledy na životní prostředí. Mnoho firem už proto investuje do vývoje šetrných obalových materiálů.

Obal je potřeba uzpůsobit váze zboží

Ekologie je jedna věc, na druhou stranu je stále potřeba myslet na to, aby byl balík zabalen správně a účelně. Důležité je zohlednit zejména váhu zboží a balení tomu uzpůsobit, aby nedošlo k protržení obalu a dalším zbytečným komplikacím. Udává se, že balení by mělo unést alespoň pětinásobek své vlastní váhy. Toto pravidlo se nevyplatí podceňovat hlavně u dražších zásilek. Například je dobré myslet i na to, že zásilka musí být zabalena takovým způsobem, aby do ní nemohl bez zanechání stop nikdo nepovoleně vniknout.

Závěr

Balení zboží šetrné k životnímu prostředí je úkol, při kterém je třeba myslet na budoucnost. Zamyslete se nad výběrem materiálů i nad tím, jak zboží zabalíte, a neuděláte chybu. V neposlední řadě je třeba mít na paměti, že odpovědnost za ekologicky šetrnou dodávku nekončí u balicích materiálů. Stejně zásadní význam pro celkový stav procesů plnění vašich zásilek mají i přepravní společnosti.

„Díky našemu novému portálu https://zasilka.derkurier.cz/, si expresní dopravu do 1 dne teď může za běžné ceny objednat každý a to i soukromé osoby. Vše funguje velmi jednoduše a intuitivně. V případě, že expedujete větší množství zásilek, lze tak nyní ušetřit na dopravě a naopak třeba zainvestovat do udržitelnějších obalových materiálů,“ doplňuje Přemysl Lukeš.

Zdroj informací

DER KURIER Česká Republika spol. s r.o. a NejBusiness.cz

Datum

20. února 2022

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

13. března 2024

DKV Mobility rozšiřuje síť dobíjecích stanic

Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšířila svou...

Reklama

Page generated in 1.3535 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál