Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) zareagovala se zklamáním na návrh pomoci malým a středním podnikům, jež čelí vysokým cenám energií, který představil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. „Záruky Národní rozvojové banky nic neřeší, půjčovat si na drahý provoz je sebevražedná mise,“ uvedl Josef Jaroš, předseda představenstva asociace.
Ministr Síkela na tiskové konferenci oznámil, že Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Národní rozvojovou bankou (NRB) v souvislosti s energetickou krizí rozšíří program Záruka. „Pomůže v první řadě malým a středním podnikům, které jsou na změny vnějšího ekonomického prostředí, jako je například současný nárůst energií, zdaleka nejcitlivější,“ uvedl Síkela.
Firmy, u nichž tvoří náklady na energie deset a více procent z celkových nákladů, podle něj budou moci čerpat půjčky ve výši jeden až deset milionů korun, stát se za ně zaručí až do 80 procent jistiny. Síkela očekává, že uspokojeno bude přibližně 1800 žadatelů.
Podle Jaroše má přitom vláda celou řadu možností, jak segment malých a středních podnikatelů a živnostníků, který je páteří tuzemské ekonomiky, podpořit. „Ve hře by měla být především podpora z financí za emisní povolenky, to je cesta, s kterou již loni na podzim vyjádřila souhlas Evropská komise,“ uvedl Josef Jaroš.
„Naše firmy a občané zaplatili ve svých daních výstavbu jádra, na čemž nyní nadstandardně profituje ČEZ, protože i nám všem prodává za evropské ceny. Ale v době rapidně rostoucích cen energií by vláda měla velmi rychle uvažovat o tom, jak tento zisk rozdělit mezi tuzemské firmy a občany. Ať už formou voucheru, dotace či jinak,“ domnívá se Josef Jaroš s tím, že zadlužování se, byť se státní garancí, nic neřeší.
„Tuzemské malé a střední podniky a živnostníci už tak čelí dramatickému nárůstu inflace, která je nevyšší za posledních dvacet let, a vzhledem ke zvyšování sazeb Českou národní bankou (ČNB) také drastickému růstu ceny financování,“ připomněl Jaroš a dodal, že firmy musí držet větší skladové zásoby, což silně zasahuje do jejich cash flow.
„Podle našeho názoru a zkušeností firmy úvěry se státní garancí využívat příliš nebudou. I v minulosti byla podobná podpora čerpána jen minimálně. Obáváme se, že vládou alokovaná miliarda podpory zůstane nevyčerpána. Firmy se v této nelehké době nechtějí zadlužovat, ale ušetřit,“ uzavřela Eva Svobodová, členka představenstva a generální ředitelka AMSP ČR.
Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a NejBusiness.cz
20. února 2022
Société Générale Equipment Finance (SGEF), tuzemský lídr nebankovního financování firem a člen Skupiny...
Flexibilní kanceláře v Česku zažívají rekordní růst. Po utlumení poptávky během pandemie sledujeme výrazné...
Integrovaný regionální operační program (IROP) v roce 2024 významně podpořil rozvoj regionů napříč všemi...
V uplynulém roce 2024 bylo při kontrolách Státního úřadu inspekce práce odhaleno téměř 2 tisíce nelegálně...
ABB, Smart View a Keyence uspořádali RoboVision Hackathon, který studentům nabídl jedinečnou možnost...
České firmy přehodnocují své exportní strategie v reakci na geopolitický vývoj, regulatorní změny a...
osud roztříštěný evropský trh se softwarovými, datovými a analytickými nástroji pro obchodování s novými i...
Evropská komise schválila podle pravidel EU pro veřejnou podporu český program ve výši přibližně 2,6...
Mind the gap. Hlášení, které v anglicky mluvících zemích upozorňuje cestující v metru na prostorovou...
Jen krátká smlouva a žádné osobní jednání, přesně o tom jsou moderní úvěry, které lze vyřešit z pohodlí...