Obchod s firmami se ani v loňském roce nevrátil na úroveň před covidem. Zahraniční podnikatelé v roce 2021 koupili celkem 2 590 českých firem. To je o 1,3 % víc než loni, ale téměř o čtvrtinu méně než v roce 2019. Nejvíc firem kupovali Ukrajinci a Slováci, za nimi s velkým odstupem následovali Maďaři a Poláci. Informace dnes zveřejnila poradenská společnost Dun & Bradstreet, která firmám pomáhá růst a prosperovat díky síle dat, analytiky a řešeních založených na umělé inteligenci.
„Uplynulý rok, stejně jako rok 2020, provázely v důsledku nekončící pandemie COVID-19, a později také energetické krize a vysoké inflaci, ztížené podmínky pro podnikání. To byl zřejmě hlavní důvod, proč zahraniční investoři kupovali výrazně méně firem než v uplynulých osmi letech, kdy tyto statistiky sledujeme,“ říká analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.
Necelých 24 % českých firem, které loni přešly do zahraničních rukou, koupili Ukrajinci. Pomyslnou druhou příčku s 21% podílem patří Slovákům. V letech 2014 až 2017 nejvíc českých firem prodaných do zahraničí mířilo k našim východním sousedům, nicméně do roku 2018 do roku 2021 prvenství nepřetržitě drží Ukrajinci. Ukrajinci loni ovládli 618 firem, což je ve srovnání s rokem 2020 o desetinu méně. Naopak do slovenských rukou přešlo 532 společností, tedy o 7 % víc než předloni. Z relativního pohledu největší nákupní apetit měli podnikatelé z Polska, kteří získali 174 našich firem, což je meziročně o 46 % víc. Za nimi následují Maďaři (+29 %) a Němci (24 %). Naopak výrazně méně nakupovali Rusové (-29 %) a Italové (-21 %).
Největší objem kapitálu v základním jmění koupených firem ovládli Nizozemci (3,3 miliard korun). Řádově nižší akvizice připadly na Rakousko (1,2 miliardy korun), Kypr (615 milionů korun) a Velkou Británii (438 milionů korun).
Dun & Bradstreet Holding B.V. a NejBusiness.cz
14. února 2022
Société Générale Equipment Finance (SGEF), tuzemský lídr nebankovního financování firem a člen Skupiny...
Flexibilní kanceláře v Česku zažívají rekordní růst. Po utlumení poptávky během pandemie sledujeme výrazné...
Integrovaný regionální operační program (IROP) v roce 2024 významně podpořil rozvoj regionů napříč všemi...
V uplynulém roce 2024 bylo při kontrolách Státního úřadu inspekce práce odhaleno téměř 2 tisíce nelegálně...
ABB, Smart View a Keyence uspořádali RoboVision Hackathon, který studentům nabídl jedinečnou možnost...
České firmy přehodnocují své exportní strategie v reakci na geopolitický vývoj, regulatorní změny a...
osud roztříštěný evropský trh se softwarovými, datovými a analytickými nástroji pro obchodování s novými i...
Evropská komise schválila podle pravidel EU pro veřejnou podporu český program ve výši přibližně 2,6...
Mind the gap. Hlášení, které v anglicky mluvících zemích upozorňuje cestující v metru na prostorovou...
Jen krátká smlouva a žádné osobní jednání, přesně o tom jsou moderní úvěry, které lze vyřešit z pohodlí...