Sony AI představuje Gran Turismo SophyTM, průlom v umělé inteligenci

Sony AI představuje Gran Turismo SophyTM, průlom v umělé inteligenci

Společnosti Sony AI, Polyphony Digital Inc. (PDI) a Sony Interactive Entertainment (SIE) představily společný průlom v oblasti umělé inteligence (AI) s názvem Gran Turismo Sophy („GT Sophy“) – jedná se o prvního nadlidského agenta umělé inteligence, který předstihl nejlepší světové řidiče vysoce realistické závodní simulace Gran TurismoTM (GT) Sport pro PlayStation®. Cílem GT Sophy je přinést hráčům po celém světě nové herní zážitky založené na umělé inteligenci.

 

Co je GT Sophy?

GT Sophy je autonomní agent využívající umělou inteligenci, který byl vyškolen pomocí nové platformy pro posilování hlubokého učení vyvinuté ve spolupráci společností Sony AI, PDI a SIE. Tyto společnosti přispěly k úspěchu projektu tím, že spojily odborné znalosti v oblasti základního výzkumu a vývoje AI, hyperrealistického simulátoru závodů a infrastruktury pro masivní trénink AI.

GT Sophy byl vyškolen, aby si osvojil následující řidičské dovednosti potřebné k tomu, aby mohl konkurovat nejlepším jezdcům světových šampionátů:

1. Ovládání závodního vozu: Hluboké porozumění dynamiky vozu, závodním tratím a přesným manévrům pro zdolávání náročných tratí.

2. Závodní taktika: Rozhodování ve zlomku vteřiny v reakci na rychle se vyvíjející závodní situace. GT Sophy předvedl mistrovské zvládnutí taktiky, včetně předjíždění ve smyku, předjíždění křížem, a dokonce i některých obranných manévrů, jako je blokování.

3. Závodní etiketa: GT Sophy se musel řídit velmi propracovanými, ale nepřesně specifikovanými pravidly sportovního chování, včetně vyhýbání se způsobování kolizí a respektování jízdní dráhy soupeře.

Společnost Sony AI a její partneři vytvořili nový přístup a platformu pro posilování hlubokého učení, protože tuto náročnou úlohu nedokázala vyřešit žádná existující kombinace algoritmů a infrastruktury. Zvládnutí složitého sportovního odvětví, jakým je řízení závodních vozů ve vysoce realistickém simulátoru řízení Gran Turismo Sport, představuje nový průlom v oblasti umělé inteligence a jako takový byl publikován v časopise Nature v článku nazvaném Outracing Champion Gran Turismo Drivers with Deep Reinforcement Learning.

Umělá inteligence pro hry a zábavu

Kromě technického průlomu je úzká spolupráce mezi PDI, studiem pro vývoj her PlayStation Studios, a Sony AI, týmem pro vývoj umělé inteligence, ukázkou toho, jak může umělá inteligence přinést hráčům nové herní zážitky. Sony AI a PDI budou zkoumat, jak integrovat GT Sophy do budoucích vydání série Gran Turismo.

„Cílem společnosti Sony je ‚naplnit svět emocemi díky síle kreativity a technologie‘ a Gran Turismo Sophy je dokonalým ztělesněním tohoto cíle,“ uvedl Kenichiro Yoshida, předseda představenstva, prezident a generální ředitel společnosti Sony Group Corporation. „Tato spolupráce, v jejímž rámci jsme vytvořili umělou inteligenci pro hráče, je pro Sony jako kreativní zábavní společnost skutečně jedinečná. Signalizuje významný skok ve vývoji umělé inteligence a zároveň nabízí lepší zážitky fanouškům GT po celém světě.“

„Gran Turismo Sophy představuje významný pokrok v oblasti umělé inteligence, jehož cílem není jen být lepší než lidští hráči, ale nabídnout hráčům stimulujícího soupeře, který dokáže urychlit a pozvednout hráčskou techniku a kreativitu na vyšší úroveň,“ uvedl Hiroaki Kitano, generální ředitel Sony AI. „Kromě přínosu pro herní komunitu věříme, že tento přelomový počin představuje nové příležitosti v oblastech, jako jsou autonomní závody, autonomní řízení, vysokorychlostní robotika a ovládání.“

„Výzkum umělé inteligence je dobrou příležitostí, jak se skutečně zamyslet nad tím, co znamená být člověkem a jak mohou technologie a společnost lépe koexistovat,“ prohlásil Kazunori Yamauchi, prezident společnosti Polyphony Digital. „Od svého prvního vydání v roce 1997 posouvá série Gran Turismo neustále hranice her a inovací díky zvídavosti v oblasti technologií. Gran Turismo Sophy je dalším důkazem této filozofie a já věřím, že tento koncept umělé inteligence přispěje k budoucnosti her i automobilů.“

Výsledky závodů: Výhra pro umělou inteligenci i hráče

Sony AI otestovala schopnosti GT Sophy při závodech se čtyřmi nejlepšími světovými závodníky Gran Turismo ve dvou závodech Race Together 2021 Challenge, které se konaly 2. července 2021 a 21. října 2021. Díky vylepšením agenta na základě výsledků prvního závodu překonával GT Sophy nejlepší lidské řidiče GT jak v závodech na čas, tak v závodě ve formátu FIA-Certified Gran Turismo Championships při druhé říjnové akci.

Následující citáty špičkových jezdců, kteří závodili proti GT Sophy, dávají tušit, kam se může ubírat budoucnost.

„Úplně jsem zapomněl, že hraji proti umělé inteligenci. Byla to opravdu zábava. V budoucnu bych chtěl s agentem závodit častěji.“ Takuma Miyazono, mistr FIA Gran Turismo Championships 2020.

„Myslím, že zástupci umělé inteligence budou pro řidiče skvělými společníky.“ Shotaro Ryu, Celosvětově uznávaný řidič Gran Turismo.

„GT Sophy nám ukázal ‚nové možnosti‘, které jsme si předtím nedokázali představit.“ Igor Fraga, Mistr FIA Gran Turismo Championships 2018.

„Bylo opravdu vzrušující sledovat závodní techniku GT Sophy. Hodně jsem se od ní inspirovala.“ Emily Jones, Světová finalistka FIA Gran Turismo Championships 2020.

Zdroj informací

Sony a NejBusiness.cz

Datum

10. února 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

13. března 2024

DKV Mobility rozšiřuje síť dobíjecích stanic

Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšířila svou...

Reklama

Page generated in 1.3788 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál