Signály z průmyslu: výroba poroste, ale ceny také

Signály z průmyslu: výroba poroste, ale ceny také

Podle lednové průzkumu mezi nákupními manažery ze zpracovatelského sektoru se celkové hodnocení situace meziměsíčně téměř nezměnilo, když po prosincových 59,1 dosáhlo 59,0 bodů.

Podrobnější pohled na data pak ukazuje pro českou ekonomiku smíšené zprávy. Na jednu stranu přinášejí další z řady nadějných signálů o postupném zlepšování situace v dodavatelských řetězcích. Právě jejich přetížení a výpadky přitom představovaly významnou brzdu post-pandemického zotavení, když blokovaly nejen samotné české výrobce, ale i jejich zahraniční odběratele. Pokračující zlepšování situace v tomto směru tak má potenciál české ekonomice umožnit dobrý vstup do roku 2022.

Méně potěšující jsou ovšem informace o průmyslovém zdražování. Zde se známky uklidňování dosud nedostavily, spíše naopak. Kromě zdražujících materiálů a součástek se do statistik čím dál silněji propisují i dražší energie. Celkem tak výrobní vstupy zdražovaly nejdynamičtěji od června roku 2001. Pro samotné průmyslníky je pak dobrou zprávou to, že se jim podle výsledků šetření nadále daří tyto zvýšené náklady přenášet na zákazníky. Výsledkem tohoto procesu ovšem bude v nadcházejících měsících další pokračování tlaků na spotřebitelskou inflaci. Právě ta se přitom již nyní vymyká tuzemským standardům, když počátkem letošního roku patrně vystřelí do okolí 10 %.

Zdroj informací

CYRRUS, a.s. a NejBusiness.cz

Datum

1. února 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

DoporučujemePřihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.77 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál