Zelené nakupování literatury je v kurzu

Zelené nakupování literatury je v kurzu

Udržitelné knihkupectví Reknihy loňskými výsledky potvrzuje stále rostoucí trend cirkulární ekonomiky. Dosáhly na obrat 13 milionů korun, což meziročně znamená šestinásobný růst, a podařilo se jim prodat přes 60 tisíc knih z druhé ruky. V tomto případě jde dokonce o osminásobek oproti roku 2020. Ani čtenáři, kteří se rozhodli poslat přečtené knihy dál, ovšem nepřišli zkrátka. Na jejich profily totiž Reknihy připsaly 6 milionů korun. Vedle čísel se však mladý tým v uplynulém roce soustředil na zdokonalování procesů. Jejich cílem je totiž již od založení být čtenářům co nejblíž a poskytnout jim jednoduchou službu, která navíc bere ohled i na přírodu. K tomu jim pomáhá také nově otevřená pražská pobočka s několikanásobně vyšší kapacitou skladu.

„Výrazný nárůst jsme zaznamenali také v registrovaných profilech uživatelů, kterých je v současnosti necelých 20 tisíc, a souvisejícím zájmu o sdílení knih. Zatímco v roce 2020 jsme naskladnili okolo 15 tisíc knížek, v roce 2021 už to bylo skoro 90 tisíc. Navíc si troufám říct, že nás určitou měrou zbrzdilo právě stěhování do nových prostor, které nám dalo pořádně zabrat. Na druhou stranu díky tomu dokážeme balíky zaslané od čtenářů zpracovat o mnoho efektivněji. A protože je pro nás velmi důležitá komunita a vztahy s našimi zákazníky, nové prostory jsme spojili s kavárnou, kde se čtenáři mohou potkávat,“ říká CEO a zakladatel Reknih Tadeáš Kula. Slova o komunitě také potvrzuje rostoucí počet čtenářů na sociálních sítích udržitelného knihkupectví. V současnosti totiž čítají necelých 25 tisíc sledujících.

Čtenářům nablízku

Cirkulární ekonomika je dlouhodobě na vzestupu a zasahuje do stále více odvětví. Auta, kola, oblečení a dnes už prakticky cokoli, včetně knih. A větší zájem pocítily na vlastní kůži právě také Reknihy. Díky tomu v uplynulém roce vyvstala potřeba nových prostor s podstatně větším skladem – a ideální místo pro svůj záměr knihkupectví našlo na pražském Smíchově. Ke stěhování ovšem přispěla také partnerská místa v Plzni či Hradci Králové a navyšování počtu možností, jak lze knihy k prodeji do Reknih dopravit. Každý, kdo by rád zrevidoval svou knihovnu, má možnost své knihy snadno sdílet osobně nebo prostřednictvím Zásilkovny s dalšími čtenáři, ať už jsou odkudkoli. Eliminuje tím zbytečnou administrativu a ušetří čas.

„Současný sklad dokáže pojmout až 80 tisíc knih a v případě potřeby se dokážeme v budově, kde sídlíme, rozšiřovat ještě dál. Myslím, že spolu s našimi dalšími plány tuto možnost zanedlouho využijeme. Chceme se totiž i nadále dostávat blíž ke čtenářům, kteří by se rádi o již přečtené podělili s někým dalším. Plánujeme tak nadále budovat kvalitní síť partnerských míst napříč Českou republikou,“ dodává Kula.

Budoucnost v duchu ekologie

Ani s výhledem do právě začínajícího roku neplánují Reknihy zpomalovat. Jejich cíl zůstává stále stejný. Usnadnit zelené čtení co nejširší skupině čtenářů a nadále zvyšovat podíl lidí zapojených do cirkulární ekonomiky. Zároveň plánují pro letošní rok navazovat spolupráce s dalšími podobně smýšlejícími projekty a vedle možnosti přispívat organizaci RainforestTrust na záchranu deštných pralesů pomáhat také v Česku. Udržitelnost ovšem zakladatel Tadeáš Kula nevidí pouze v ekologických projektech, ale také v odpovědném budování celé firmy.

„Loňský rok byl pro nás opravdu přelomový. A to nejen co se týče obchodních výsledků. Podařilo se nám také získat ocenění od Asociace společenské odpovědnosti – Cenu SDGs v kategorii Mladý lídr, stali jsme se Udržitelným e-shopem a členy sdružení Slušná firma. Mimo to, že to považujeme za obrovský úspěch, je to pro nás také velký závazek a motivace, abychom pokračovali v tom, co děláme a jak to děláme,“ uzavírá Kula.

Zdroj informací

Reknihy, s.r.o. a NejBusiness.cz

Datum

31. ledna 2022

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.0683 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál