Zelené nakupování literatury je v kurzu

Zelené nakupování literatury je v kurzu

Udržitelné knihkupectví Reknihy loňskými výsledky potvrzuje stále rostoucí trend cirkulární ekonomiky. Dosáhly na obrat 13 milionů korun, což meziročně znamená šestinásobný růst, a podařilo se jim prodat přes 60 tisíc knih z druhé ruky. V tomto případě jde dokonce o osminásobek oproti roku 2020. Ani čtenáři, kteří se rozhodli poslat přečtené knihy dál, ovšem nepřišli zkrátka. Na jejich profily totiž Reknihy připsaly 6 milionů korun. Vedle čísel se však mladý tým v uplynulém roce soustředil na zdokonalování procesů. Jejich cílem je totiž již od založení být čtenářům co nejblíž a poskytnout jim jednoduchou službu, která navíc bere ohled i na přírodu. K tomu jim pomáhá také nově otevřená pražská pobočka s několikanásobně vyšší kapacitou skladu.

„Výrazný nárůst jsme zaznamenali také v registrovaných profilech uživatelů, kterých je v současnosti necelých 20 tisíc, a souvisejícím zájmu o sdílení knih. Zatímco v roce 2020 jsme naskladnili okolo 15 tisíc knížek, v roce 2021 už to bylo skoro 90 tisíc. Navíc si troufám říct, že nás určitou měrou zbrzdilo právě stěhování do nových prostor, které nám dalo pořádně zabrat. Na druhou stranu díky tomu dokážeme balíky zaslané od čtenářů zpracovat o mnoho efektivněji. A protože je pro nás velmi důležitá komunita a vztahy s našimi zákazníky, nové prostory jsme spojili s kavárnou, kde se čtenáři mohou potkávat,“ říká CEO a zakladatel Reknih Tadeáš Kula. Slova o komunitě také potvrzuje rostoucí počet čtenářů na sociálních sítích udržitelného knihkupectví. V současnosti totiž čítají necelých 25 tisíc sledujících.

Čtenářům nablízku

Cirkulární ekonomika je dlouhodobě na vzestupu a zasahuje do stále více odvětví. Auta, kola, oblečení a dnes už prakticky cokoli, včetně knih. A větší zájem pocítily na vlastní kůži právě také Reknihy. Díky tomu v uplynulém roce vyvstala potřeba nových prostor s podstatně větším skladem – a ideální místo pro svůj záměr knihkupectví našlo na pražském Smíchově. Ke stěhování ovšem přispěla také partnerská místa v Plzni či Hradci Králové a navyšování počtu možností, jak lze knihy k prodeji do Reknih dopravit. Každý, kdo by rád zrevidoval svou knihovnu, má možnost své knihy snadno sdílet osobně nebo prostřednictvím Zásilkovny s dalšími čtenáři, ať už jsou odkudkoli. Eliminuje tím zbytečnou administrativu a ušetří čas.

„Současný sklad dokáže pojmout až 80 tisíc knih a v případě potřeby se dokážeme v budově, kde sídlíme, rozšiřovat ještě dál. Myslím, že spolu s našimi dalšími plány tuto možnost zanedlouho využijeme. Chceme se totiž i nadále dostávat blíž ke čtenářům, kteří by se rádi o již přečtené podělili s někým dalším. Plánujeme tak nadále budovat kvalitní síť partnerských míst napříč Českou republikou,“ dodává Kula.

Budoucnost v duchu ekologie

Ani s výhledem do právě začínajícího roku neplánují Reknihy zpomalovat. Jejich cíl zůstává stále stejný. Usnadnit zelené čtení co nejširší skupině čtenářů a nadále zvyšovat podíl lidí zapojených do cirkulární ekonomiky. Zároveň plánují pro letošní rok navazovat spolupráce s dalšími podobně smýšlejícími projekty a vedle možnosti přispívat organizaci RainforestTrust na záchranu deštných pralesů pomáhat také v Česku. Udržitelnost ovšem zakladatel Tadeáš Kula nevidí pouze v ekologických projektech, ale také v odpovědném budování celé firmy.

„Loňský rok byl pro nás opravdu přelomový. A to nejen co se týče obchodních výsledků. Podařilo se nám také získat ocenění od Asociace společenské odpovědnosti – Cenu SDGs v kategorii Mladý lídr, stali jsme se Udržitelným e-shopem a členy sdružení Slušná firma. Mimo to, že to považujeme za obrovský úspěch, je to pro nás také velký závazek a motivace, abychom pokračovali v tom, co děláme a jak to děláme,“ uzavírá Kula.

Zdroj informací

Reknihy, s.r.o. a NejBusiness.cz

Datum

31. ledna 2022

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

13. března 2024

DKV Mobility rozšiřuje síť dobíjecích stanic

Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšířila svou...

Reklama

Page generated in 1.2143 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál