Savills: Objem realitních investic v ČR zaznamenal nejvyšší čtvrtletní hodnotu za poslední dva roky

Savills: Objem realitních investic v ČR zaznamenal nejvyšší čtvrtletní hodnotu za poslední dva roky

Podle nejnovější zprávy společnosti Savills byl poslední kvartál roku 2021 v České republice nejrušnějším čtvrtletím investic do komerčních nemovitostí. Uzavřeno bylo 30 transakcí o celkovém objemu více než 628 milionů EUR. Jednalo se o nejvyšší čtvrtletní objem investic do nemovitostí od prvního čtvrtletí 2020, a zlepšení o 23 % oproti objemu investic za čtvrté čtvrtletí 2020.

Ve srovnání s předchozím kvartálem se objem investic zvýšil ve všech klíčových komerčních realitních sektorech. Průmyslový sektor byl již druhé čtvrtletí po sobě nejaktivnější, ve čtvrtém čtvrtletí dosáhly prodané nemovitosti hodnoty více než 286 milionů EUR, což představuje 46 % všech investic uzavřených v posledním kvartále roku 2021 a nejvyšší čtvrtletní výsledek zaznamenaný v jakémkoli sektoru od čtvrtého čtvrtletí 2018. Investiční aktivita se zvýšila i u kanceláří, kde hodnota investic přesáhla 221 milionů EUR, tj. 35 % čtvrtletního objemu. Jednalo se o nejvyšší čtvrtletní objem investic do kanceláří, který byl v roce 2021 zaznamenán. Z meziročního pohledu se investiční aktivita výrazně přesunula od kanceláří, kde hodnota investic oproti čtvrtému čtvrtletí 2020 poklesla o 31 %, k průmyslovému sektoru, který naopak oproti čtvrtému čtvrtletí roku 2020 vykázal nárůst objemu investic o 521 %. Maloobchodní prostory se na objemu transakcí ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 podílely 16 % a dosáhly celkové hodnoty 97 milionů EUR.

Lenka Pechová, senior research analyst spol. Savills ČR a SR, říká: „Objem investic do komerčních nemovitostí tak celkově v roce 2021 činil 1,67 miliardy EUR. Meziročně se sice jedná o 39% pokles, ale pokud z investic v roce 2020 odečteme transakci Residomo, jednalo by se o 17% nárůst. Ve srovnání s před-pandemickým rokem 2019 je roční objem investic o 45 % nižší.“

V důsledku vysoké poptávky v průmyslovém sektoru se výnosová míra z prvotřídních nemovitostí snížila o 25 bazických bodů na 4,00 %. Poprvé v historii dochází ke sbližování výnosů z průmyslových a kancelářských nemovitostí, což dokazuje význam a poptávku v průmyslovém sektoru, který těží ze změny paradigmatu v době pandemie. K mírnému poklesu došlo i u výnosů z prvotřídních administrativních budov, a to o 10 bazických bodů na 4,00 %. U rezidenčních a maloobchodních nemovitostí zůstaly výnosy oproti předchozímu čtvrtletí beze změny: nejúspěšnější nákupní centra kolem 5,75 %, prémiové obchodní jednotky na úrovni 4,50 % a kvalitní rezidenční nemovitosti na 4,00 %.

Ze 30 transakcí realizovaných ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 se ve 13 případech jednalo o průmyslové nemovitosti, 9 transakcí se uskutečnilo v maloobchodním sektoru, převážně v krajských městech, a 6 transakcí se týkalo pražských kancelářských budov. Průměrná velikost transakce se ve čtvrtém čtvrtletí opět snížila, z předchozích 23 milionů EUR na 21 milionů EUR, zatímco v letech 2018-2019 činil čtvrtletní průměr 40,5 milionů EUR. Za zmínku stojí i skutečnost, že v roce 2021 nebyla uzavřena žádná transakce, která by převyšovala 100 milionů EUR.

Tuzemští investoři se na celkovém objemu investic ve čtvrtém čtvrtletí podíleli 50 %, celkem utratili přes 314 milionů EUR a zakoupili 21 nemovitostí. Největší objem zahraničního kapitálu ve čtvrtém čtvrtletí pocházel z USA. Tuzemští investoři patřili mezi hlavní skupinu kupujících i v průběhu celého roku 2021, celkem získali nemovitosti v hodnotě více než 778 milionů EUR, což odpovídá 47 % ročního objemu. Druhou nejaktivnější skupinou byli investoři z Evropy s 25% tržním podílem.

Fraser Watson, ředitel oddělení investičního poradenství spol. Savills ČR a SR, komentuje: „Ačkoli investiční objemy zatím nedosahují úrovně před pandemií, počet transakcí se s každým čtvrtletím zvyšuje. Celkový počet transakcí vykázal pozitivní nárůst, za celý rok 2021 bylo evidováno 72 transakcí, což je o 46 % více než před rokem a zároveň podobný počet, který byl běžný i před pandemií. Vzhledem k nemovitostem, které by měly v příštích 12 měsících změnit majitele, předpokládáme, že výsledky roku 2022 budou opět o něco pozitivnější a celkový roční objem investic nejspíše přesáhne 2 miliardy EUR. Průmyslový a logistický sektor se i nadále těší velkému zájmu investorů a tato dynamika bude nepochybně pokračovat i v roce 2022.“

Zdroj informací

Savills CZ s.r.o. a NejBusiness.cz

Datum

28. ledna 2022

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

Reklama

Page generated in 1.2742 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál