Žen v průmyslu přibývá. Firmy jim přizpůsobují i fyzicky náročnější pozice

Žen v průmyslu přibývá. Firmy jim přizpůsobují i fyzicky náročnější pozice

Během posledních dvou dekád výrazně narůstá poměr něžného pohlaví zaměstnaného v průmyslovém segmentu. Podíl na tom nenesou pouze tendence, které boří stereotypy mezi pohlavími, ale i reálné zásahy zaměstnavatelů do chodu podniku tím, že za pomocí nejmodernějšího vybavení přizpůsobují ženám i pozice, které by jinak vyžadovaly vyšší fyzickou zdatnost.

Podle dat Českého statistického úřadu od roku 2000 narůstá počet žen zaměstnaných v průmyslu. V roce 2018 šlo o téměř 530 tisíc žen, což je nejvyšší počet od roku 1999. Největší podíl má na tomto číslu zpracovatelské odvětví, kde v roce 2018 působilo necelého půl milionu žen.

Mezi faktory majícími vliv na tento růst patří rostoucí podíl studentek technických oborů, nízká nezaměstnanost, trendy pojící se s automatizací a bourání genderových stereotypů na pracovišti. „Ačkoliv se strojírenství může zdát jako výhradně mužská záležitost, ženám jsme maximálně nakloněni, pracuje jich u nás stabilně necelých 40 procent. Jejich rostoucí počty v průmyslových firmách vychází zejména z toho, že se vyrovnávají poměry mezi studenty a studentkami už na technických školách. Jinými slovy podíl žen zde stoupá, což se pak projevuje i na trhu práce,“ uvádí například výkonný ředitel koncernu ZKL Jiří Prášil mladší a dodává, že se u nich snaží pracovní náplň ženám přizpůsobit.

Většinou se jev nárůstu žen v průmyslu týká především vedoucích pozic, což implikuje právě růst počtu studentek na technických školách. Proto firmám, kde převažuje těžká a fyzicky náročná práce, stále vládnou muži.

Mnohdy se ale ukáže, že fyzické bariery, které znemožňují ženám zastat stejnou pozici, jakou vykonávají muži, spočívají v nepřizpůsobivosti pracovního prostředí a těžkopádném vybavení. „Jsou pozice, kde zaměstnat ženu znamená předělat technologii nebo zavést nástroje či pomůcky, které by jí práci usnadnily, kdežto muž si na této pozici vystačí svojí fyzickou silou,“ dodává Jiří Prášil.

David Jedlička z firmy Beewatec, která vyrábí vybavení pro průmyslovou výrobu a logistiku na bázi stavebnicové trubkové konstrukce, poukazuje na to, že mezi českými průmyslovými závody roste zájem o flexibilně nastavitelné vybavení s vysokou mírou ergonomie. Průmysl tak ustupuje od svářeného vybavení, které neumožňuje konfigurovatelnost a nastavitelnost ze strany uživatele. Genderové rovnováze na fyzicky náročnějších pracovních pozicích napomáhá tedy i to, že si ženy mohou uzpůsobit své pracoviště na míru svému tělesnému ustrojení.

„Naše konstrukce jsou o hodně lehčí než klasické svařované typy konstrukcí. Například je extrémní rozdíl, jestli žena tlačí vozík, jenž váží 100 kg, nebo jenom 50 kg,“ říká David Jedlička z Beewatec a připouští, že u klientů, kteří implementují do svých výrobních a logistických oddělení jejich hardware, se pracovní prostředí automaticky stává přístupnějším pro pracovníky něžného pohlaví.

„Nemůže se tedy stát, že by se pracovník přizpůsoboval pracovnímu prostředí, nýbrž naopak. Další výhodou konfigurovatelnosti stavebnicových systémů je možnost hardware neustále vylepšovat, modifikovat, a stále tak zlepšovat efektivitu práce,“ říká David Jedlička, vedoucí prodeje společnosti Beewatec, jejíž vybavení využívají i veliké firmy, jako například Foxconn, Assa Abloy nebo automobilky Škoda Auto a Volkswagen.

„V dělnických pozicích, napříč celou firmou, se nachází zhruba 50 % žen. Ženy ve výrobě máme ve většině případů na montážních pracovištích. A jsou nenahraditelné. Práci s drobnými díly, v požadovaném tempu a kvalitě zvládnou pouze ony. Proto se našim pracovnicím snažíme vytvořit takové prostředí a podmínky, aby u nás rády pracovaly. S flexibilními systémy je to daleko jednodušší,“ podotýká Petr Říčař z firmy Assa Abloy, pro kterou je firma Beewatec hlavním dodavatelem vybavení.

Zdroj informací

BEEWATEC s.r.o. a NejBusiness.cz

Datum

26. ledna 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Zajímavosti a tiskové zprávy

5. července 2024

Výroba vozidel v Česku nadále roste

V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...

30. června 2024

Největší fotovoltaický střešní projekt v Česku: V CTParku Bor na Plzeňku

Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

Reklama

Page generated in 1.7805 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál