Ministr zemědělství: Společným zájmem všech je nové dotační podmínky

Ministr zemědělství: Společným zájmem všech je nové dotační podmínky

Na pracovní skupině k budoucí podobě Společné zemědělské politiky (SZP) představilo Ministerstvo zemědělství (MZe) změny a úpravy ve Strategickém plánu SZP. Hlavní změnou oproti poslední verzi je navýšení prostředků na první hektary z 10 na 23 procent. Tato podpora bude určena na prvních 150 hektarů všech zemědělců. Do konce ledna Ministerstvo zašle dokument Evropské komisi (EK), která má následně tříměsíční lhůtu na připomínky. Jednání se zúčastnili zástupci nevládních organizací, akademické sféry, Evropského parlamentu, Evropské komise, Parlamentu ČR a další. Celkem se na online setkání připojilo více než 300 lidí ze zhruba 75 organizaci a institucí.

„Na jednání jsme s kolegy představili hlavní změny připravovaného Strategického plánu, které vychází z dřívějších připomínek nevládních organizací, ekologů, Ministerstva životního prostředí či Evropské komise. Trvám na tom, že námi předložený kompromis respektuje reálnou situaci v našem zemědělství a změní jej správným směrem. Naším cílem je mít zdravější vodu, zdravější potraviny, lépe chceme pečovat o půdu a celkově se chovat šetrněji ke krajině. To je hlavní smysl změn,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Zástupci MZe účastníkům pracovní skupiny představili podrobné modelové případy budoucích dopadů SZP do ekonomiky zemědělských podniků a konkrétní změny např. ve strukturách obálek pro jednotlivé oblasti a nově zaváděná opatření. Hlavní změnou oproti předchozí verzi Strategického plánu je parametr redistributivní platby, která se navýší z původních 10 na 23 procent z celkové částky na přímé platby. Podpora bude poskytována všem podnikům bez ohledu na jejich velikost na prvních 150 hektarů.

Dle údajů z roku 2019 byla celková výše podpor na jeden hektar u podniků nad dva tisíce hektarů o dva tisíce korun vyšší než u podniků do sto hektarů. V následujícím období 2023–2027 dojde proto ke spravedlivějšímu přerozdělení finančních prostředků tak, aby se tyto rozdíly mezi zemědělci odstranily.

MZe ve spolupráci s Ústavem zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI) připravuje online kalkulačku, ve které si jednotlivé podniky budou moci předběžně vyhodnotit provozní podpory z evropského rozpočtu, na které budou mít po revizi Strategického plánu nárok. Nástroj bude k dispozici na konci ledna, podrobné informace zveřejní MZe v příštím týdnu.

Důležitou zprávou pro české zemědělce je i schválená míra kofinancování Programu rozvoje venkova v nové SZP. Ta bude na úrovni 65 procent, což požadovaly téměř všechny zemědělské organizace. Podpora tak bude srovnatelná s dalšími státy EU a umožní českým zemědělcům zůstat na celoevropské úrovni konkurenceschopnými. V končícím programovém období bylo kofinancování 35 procent.

„Přípravu Strategického plánu jsem také probíral s eurokomisařem Januszem Wojciechowským. Jasně podpořil změny, které navrhujeme, a také mě požádal, abychom dokument Evropské komisi zaslali co nejdříve. Trpělivě jsme dnes s kolegy vysvětlovali všem zúčastněným klíčové parametry a souvislosti. Pokud chceme umožnit včasné nastavení podmínek pro zemědělce pro rok 2023, nemůžeme už donekonečna odeslání Strategického plánu odkládat,“ uvedl ministr Nekula.

Česká republika odešle Strategický plán Evropské komisi do konce ledna. Po jeho obdržení má EK tři měsíce na připomínkování a formální stanovisko, dle kterého poté musí ČR dokument případně upravit. Komise má následně na finální schválení šest měsíců. Nové podmínky budou pro zemědělce platit už od 1. ledna 2023, proto je nutné, aby měli jasnou a spolehlivou informaci pro případné změny osevních postupů.

Zdroj informací

Ministerstvo zemědělství ČR a NejBusiness.cz

Datum

24. ledna 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

13. března 2024

DKV Mobility rozšiřuje síť dobíjecích stanic

Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšířila svou...

12. března 2024

BILLA svoji novou identitu promítá nejen do svých prodejen

Po představení své nové obchodní strategie, zaměřené na podporu zdraví, správného stravování a na...

12. března 2024

SAP představuje novinky ve správě firemních dat s generativní AI

Společnost SAP oznámila novinky zaměřené na správu firemních dat. Nejvíce inovací včetně využití...

11. března 2024

Dell inovuje modely notebooků Latitude pro práci s umělou inteligencí

Společnost Dell uvádí na trh zcela novou řadu Latitude s podporou umělé inteligence. Notebooky vybavené...

8. března 2024

Kancelářská budova AFI City 1 dosáhla s příchodem nových nájemců plné obsazenosti

Mozaika nájemců ve vysočanském věžáku AFI City 1 je již kompletně dokončená. Mezi nové přírůstky mimo jiné...

8. března 2024

Na Slovensku uvedli do provozu největší smart bateriové úložiště nahrazující fosilní zdroje

V průmyslovém parku v Banské Bystrici bylo úspěšně uvedeno do provozu největší smart bateriové úložiště na...

3. března 2024

Zaměstnanci Penny si znovu přilepší

Obchodní řetězec PENNY pokračuje ve zvyšování mezd, ty od 1. března stouply bezmála sedmi tisícovkám...

2. března 2024

AČCKA: Cestující autem tvoří 13 % rezervací u CK/CA

Na letní dovolenou do zahraničí cestují čeští turisté nejčastěji autem (48 %), dále letecky (41 %),...

Reklama

Page generated in 1.4057 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál