Průmyslové koncerny čelí nové vlně útoků, kyberzločinci dokáží lépe získat jejich přihlašovací údaje

Průmyslové koncerny čelí nové vlně útoků, kyberzločinci dokáží lépe získat jejich přihlašovací údaje

Novou, rychle se rozvíjející sérii spywarových kampaní, které zaútočily na více než 2000 průmyslových podniků po celém světě, odhalili bezpečnostní experti společnosti Kaspersky. Na rozdíl od běžných spywarových kampaní mají jednotlivé útoky omezený počet cílů a velmi krátkou životnost každého škodlivého vzorku. Společnost Kaspersky identifikovala také více než 25 tržišť, kde se prodávají ukradená data. Tato a další zjištění byla zveřejněna v nové zprávě Kaspersky ICS CERT.

V první polovině roku 2021 si odborníci Kaspersky ICS CERT všimli zvláštní anomálie ve statistikách spywarových hrozeb zablokovaných na počítačích průmyslových řídicích systémů (ICS). Malware použitý při těchto útocích patří sice do známých rodin komoditního spywaru, jako je Agent Tesla/Origin Logger, HawkEye a další, tyto útoky však vybočují z hlavního proudu kvůli velmi omezenému počtu cílů každého útoku (maximálně několika desítek) a velmi krátké době působení každého škodlivého vzorku.

Krátká životnost malwaru umožňuje častější útoky

Podrobnější analýzou 58 586 vzorků spywaru zablokovaného v počítačích ICS v prvním pololetí 2021 experti zjistili, že součástí této nové řady útoků s omezeným rozsahem a krátkou životností bylo přibližně 21,2 % z nich. Jejich životní cyklus je omezen na přibližně 25 dní, což je mnohem méně než životnost „normální“ spywarové kampaně.

I když má každý z těchto „anomálních“ vzorků spywaru krátkou životnost a není příliš rozšířen, tvoří neúměrně velký podíl všech spywarových útoků. Například v Asii byl každý pátý počítač napadený spywarem zasažen jedním z „anomálních“ vzorků spywaru (2,1 % z 11,9 %).

Zajímavé je, že se většina těchto kampaní šíří z jednoho průmyslového podniku do druhého prostřednictvím dobře připravených phishingových e-mailů. Jakmile útočník pronikne do systému oběti, použije pro další útok například C&C server. Pokud se zločincům podaří získat přístup k seznamu kontaktů oběti, mohou zneužít firemní elektronickou poštu a šířit spyware ještě dále.

Podle telemetrie Kaspersky ICS CERT bylo celosvětově do škodlivé infrastruktury zapojeno více než 2 000 průmyslových organizací, které kybernetické gangy zneužily k šíření útoku na další organizace a obchodní partnery obětí. Odhadujeme, že celkový počet firemních účtů ohrožených nebo odcizených v důsledku těchto útoků přesahuje 7000.

Citlivé údaje získané z počítačů ICS často končí na různých tržištích. Experti společnosti Kaspersky identifikovali více než 25 různých tržišť, kde se prodávají ukradené přihlašovací údaje z těchto kampaní proti průmyslovým firmám. Analýza těchto tržišť ukázala vysokou poptávku po údajích pro přístup k firemním účtům, zejména k účtům vzdálené plochy (RDP). Více než 46 % všech účtů RDP prodaných na analyzovaných tržištích vlastní společnosti v USA, zbytek pochází z Asie, Evropy a Latinské Ameriky. Téměř 4 % (asi 2000) všech prodávaných účtů RDP patřila průmyslovým podnikům.

Spyware se už prodává i jako služba, včetně kompletní infrastruktury

Dalším rostoucím trhem je poskytování spywaru jako služby (Spyware-as-a-Service). Zdrojové kódy některých populárních spywarových programů byly zveřejněny a dají se získat v internetových obchodech ve formě služby – vývojáři prodávají nejen malware jako produkt, ale poskytují i licence na nástroje pro tvorbu malwaru a přístup k infrastruktuře předkonfigurované pro tvorbu malwaru.

„Kyberzločinci během roku 2021 široce využívali spyware k útokům na průmyslové počítače. Jsme svědky nového, rychle se rozvíjejícího trendu v oblasti průmyslových hrozeb. Aby se zločinci vyhnuli odhalení, zmenšují velikost každého útoku a omezují použití každého vzorku malwaru tím, že ho rychle nahrazují čerstvě sestaveným vzorkem. Mezi další taktiky patří rozsáhlé zneužívání firemní e-mailové infrastruktury k šíření malwaru. To se liší od všeho, co jsme dosud u spywaru pozorovali, a očekáváme, že takové útoky v letošním roce zesílí,“ komentuje Kirill Kruglov, bezpečnostní expert Kaspersky ICS CERT.

Přečtěte si více o „anomálních“ spywarových kampaních na stránkách ICS CERT.

Chcete-li se dozvědět více o očekávaných hrozbách pro ICS a průmyslové podniky v roce 2022, podívejte se na predikci hrozeb pro ICS v roce 2022.

Pokud chcete zajistit odpovídající kybernetickou ochranu svému průmyslovému podniku, zabránit průnikům do své sítě i sítí partnerů, zvažte následující doporučení bezpečnostních expertů společnosti Kaspersky:

• Zaveďte dvoufaktorové ověřování při přístupu k firemní elektronické poště a dalším službám směřujícím do internetu (včetně RDP, VPN-SSL bran atd.), které by mohl útočník využít pro získání přístupu k interní infrastruktuře podniku a důležitým provozním informacím.

• Zajistěte ochranu všechny koncových bodů v sítích informačních technologií (IT) i provozních technologií (OT) pomocí vhodného moderního řešení, které je správně nakonfigurováno a řádně aktualizováno.

• Pravidelně školte zaměstnance, aby dokázali bezpečně zacházet s příchozími e-maily a chránit tak vaše firemní systémy před malwarem, který mohou obsahovat přílohy e-mailů.

• Pravidelně kontrolujte složky se spamem místo toho, abyste je pouze mazali.

• Sledujte dostupnost účtů vaší organizace na webu.

• Používejte sandboxy určené pro automatické testování příloh v příchozím e-mailovém provozu. Sandbox však musí být nakonfigurován tak, aby nevynechával kontroly e-mailů z „důvěryhodných“ zdrojů, včetně partnerských a kontaktních organizací, protože před ani u těch si nemůžete být stoprocentně jisti, že nemohly být zneužity.

• Testujte přílohy v odchozích e-mailech, abyste se ujistili, že jste nebyli napadeni.

Zdroj informací

Kaspersky a NejBusiness.cz

Datum

23. ledna 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

13. března 2024

DKV Mobility rozšiřuje síť dobíjecích stanic

Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšířila svou...

12. března 2024

BILLA svoji novou identitu promítá nejen do svých prodejen

Po představení své nové obchodní strategie, zaměřené na podporu zdraví, správného stravování a na...

12. března 2024

SAP představuje novinky ve správě firemních dat s generativní AI

Společnost SAP oznámila novinky zaměřené na správu firemních dat. Nejvíce inovací včetně využití...

11. března 2024

Dell inovuje modely notebooků Latitude pro práci s umělou inteligencí

Společnost Dell uvádí na trh zcela novou řadu Latitude s podporou umělé inteligence. Notebooky vybavené...

8. března 2024

Kancelářská budova AFI City 1 dosáhla s příchodem nových nájemců plné obsazenosti

Mozaika nájemců ve vysočanském věžáku AFI City 1 je již kompletně dokončená. Mezi nové přírůstky mimo jiné...

8. března 2024

Na Slovensku uvedli do provozu největší smart bateriové úložiště nahrazující fosilní zdroje

V průmyslovém parku v Banské Bystrici bylo úspěšně uvedeno do provozu největší smart bateriové úložiště na...

3. března 2024

Zaměstnanci Penny si znovu přilepší

Obchodní řetězec PENNY pokračuje ve zvyšování mezd, ty od 1. března stouply bezmála sedmi tisícovkám...

Reklama

Page generated in 1.3821 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál