Cena elektřiny roste, datacentra zdražují

Cena elektřiny roste, datacentra zdražují

Zvyšování cen energií dopadlo také na tuzemská datacentra. Technologická společnost ČMIS, která provozuje nižší stovky vlastních serverů v největším českém datacentru TTC Teleport, však promítla nárůst jen do některých služeb – týká se především firem, které si pronajímají pouze racky a provozují na nich vlastní servery. Podle CEO Václava Svátka změny naopak nedopadnou na klienty v privátním cloudu, neboť nárůst ČMIS pokryl v rámci poskytované služby z vlastní marže: „Klienti, kteří nám svěřují nejen kompletní infrastrukturu, ale rovněž využívají služby, jako je optimalizace IT systému, rozdíl prakticky nepoznají,“ vysvětluje a dodává, že ceny pro tyto klienty vzrostly meziročně pouze o jednotky procent.

„Ceny elektřiny vzrostly téměř trojnásobně, tento nepříznivý trend dopadl na všechna datacentra. Bereme to však jako jednorázový výkyv, který se do půl roku vrátí do normálu. Změny se dotkly především těch klientů, kteří mají kolokaci a pronajímají si racky. Těm služba zdražila přímo úměrně k ceně elektřiny, kterou jim přeprodáváme 1 : 1. Klienti v cloudu naopak rozdíl nepoznají, náklady ČMIS přenesl na sebe,“ říká Václav Svátek, CEO a zakladatel ČMIS.

Před zdražením platil ČMIS v moderním datacentru 2,19 koruny za kilowatthodinu, nyní je to zhruba trojnásobek. Za půl roku to znamená náklady ve výši stovek tisíc korun navíc – s tím, že se jedná o přechodný stav. Datacentrum TTC Teleport si dlouhodobě drželo na trhu nižší ceny, a to i díky využití nejmodernějších technologií.

Proti zdražování elektřiny mohou firmy bojovat vyšší efektivitou svého IT

Před růstem cen elektřiny se firmy mohou chránit především efektivním provozem svého IT systému a aplikací – platí zde přímá úměra, šetřit výkon zkrátka znamená šetřit energii. To v první řadě znamená kvalitní hosting, neboť ve firmě držené servery nemohou konkurovat standardům v datacentrech, a to jak z hlediska bezpečnosti, tak i cen elektřiny, které se nemohou velkoobchodnímu nákupu vyrovnat.

Moderní hostingové služby přináší úsporu nejen díky nejnovějšímu hardwaru, ale nabízí rovněž širší pohled z hlediska IT architektury aplikací nebo optimalizace celého systému. „Úspory mohou dosáhnout až 50 %, a to díky nejvýkonnějšímu hardwaru, který obměňujeme v pravidelných cyklech, i know-how našich expertů. Ti dokážou optimalizovat systém a zajistit tak jeho hladký a efektivní chod. Z dlouhodobého hlediska se soustředíme na poskytování komplexní služby založené na bezpečném a spolehlivém provozu IT našich klientů, špičkové dostupnosti a rychlé podpoře. Díky tomu nás zdražení zasáhlo jen v omezené míře,“ dodává Václav Svátek.

Zdroj informací

ČMIS s.r.o. a NejBusiness.cz

Datum

22. ledna 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.1471 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál