Central Group: Přísnější podmínky hypoték se dotknou bezmála 60 procent žadatelů

Central Group: Přísnější podmínky hypoték se dotknou bezmála 60 procent žadatelů

Češi si za celý rok 2021 od bank půjčili na bydlení rekordních 427 miliard Kč. Obrovský zájem o hypotéky nepřekvapil. Podmínky byly nejvýhodnější za poslední roky a koupě nemovitosti jedním z nejracionálnějších kroků v době nejistoty. Šlo - a stále jde - o jeden z nejlepších způsobů jak ochránit peníze před rychle rostoucí inflací. Ta je nyní už téměř 7 % a podle odhadů může vyrůst až k 10 %. Na spořicích účtech přitom banky nabízejí většinou maximálně slabá 3 %.

Nová nařízení ČNB ale už od 1. dubna řadě lidem cestu k vlastnímu bydlení ztíží. Pro příklad: zatímco nyní na pořízení bytu v hodnotě 5 milionů stačilo našetřit 500 tisíc z vlastních zdrojů, od dubna 2022 bude potřeba mít minimálně 1 milion. Navíc si bude možné vzít úvěr jen do výše 8,5násobku čistého ročního příjmu. Člověk s průměrným pražským příjmem, který je podle statistického úřadu 45 tisíc Kč (36 tisíc čistého), tak dosáhne na hypotéku maximálně 3,7 milionu Kč. Celková splátka všech úvěrů u něj navíc nebude smět překročit 45 % čistého měsíčního příjmu.

Do výjimky se dostanou jen lidé do 36 let. Podle interních statistik Central Group tvořili loni lidé do 36 let 42 % všech žadatelů o úvěr na byt. Zbylých 58 % klientů by tak za nových podmínek již na výhody nedosáhlo. Přísnější podmínky tak zřejmě dopadnou na dvě třetiny všech kupujících na úvěr. Navíc dál porostou i úrokové sazby hypoték, letos by mohly atakovat 6 %. Kdo si chce pořídit vlastní bydlení, neměl by své rozhodnutí odkládat. Čas využít stávající výhodnější podmínky má ještě do konce března.

Zdroj informací

CENTRAL GROUP a.s. a NejBusiness.cz

Datum

20. ledna 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.1655 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál