České vývojářské studio Applifting loni opět navýšilo svůj obrat, a to na odhadovaných 128 milionů korun, vyrostlo o 17 Applifterů, tribalizuje a na základě kompenzace inflace plošně zvyšuje platy o 3–5 %. Pražská firma, která se díky principu naprosté otevřenosti a důrazu na blahobyt zaměstnanců řadí mezi tzv. tyrkysové firmy, každoročně rozděluje podíl ze zisku mezi své pracovníky i charitativní organizace. Loňský rok byl pro Applifting úspěšný i v dalších ohledech, například se opět probojoval mezi padesátku nejrychleji rostoucích firem v ČR v žebříčku Deloitte Technology Fast 50 CE. Konkrétně obsadil 38. místo s růstem 232 %.
„Z předchozích let jsme se hodně poučili a i přes řadu překážek v důsledku covidové pandemie se nám podařilo úspěšně rozjet naši první zahraniční pobočku – v Londýně. Ta si na sebe pod vedením Honzy Hausera vydělala a již teď víme, že nás ve Spojeném království čeká povedený rok 2022. Stejně tak jsme se úspěšně zabydleli i v nových karlínských kancelářích a rozšířili se o dalších 17 Applifterů, kteří s námi budují skvělé technologické produkty i tyrkysovou firemní kulturu, na níž stavíme celou naši firmu,“ říká Vratislav Kalenda, CEO a spoluzakladatel vývojářského studia Applifting. To dodává software a aplikace na míru například firmě Jablotron, Heurece či mateřské společnosti České spořitelny Erste Group. Jednou z velkých loňských výzev pražského týmu byl kompletní vývoj bankovní identity Bank ID a napojení prostředí pro podnikatele.
Applifteři se mohou realizovat také v rámci interního startupového inkubátoru Voyager. Ten jim umožňuje validovat vlastní nápady na startup a v případě všeobecného souhlasu získat finanční, pracovní i znalostní zdroje k jeho rozjezdu. „Máme první inkubovaný projekt, který vznikl přímo z hlav našich zaměstnanců, ladíme poslední detaily a brzy s ním půjdeme na trh. O nápady v našem prostředí není nouze, složitější je najít ty s dobrým product-market fitem,“ vysvětluje Filip Kirschner, spoluzakladatel a COO Appliftingu, který má inkubátor Voyager na starosti.
Vývojářské studio se v roce 2020 umístilo na 22. příčce mezi nejrychleji rostoucími firmami v Evropě. Do top padesátky žebříčku Deloitte Technology Fast 50 CE se v rámci českých firem Applifting dostal i vloni, a to na 38. místo s 232% nárůstem. „V růstu chceme pokračovat a dokázat českému trhu, že tyrkysový přístup k řízení firmy funguje a je při správném přístupu ziskový. Dále jsme také více šlápli do tribalizace“ dodává Kalenda. Firma se v rámci tribalizace rozdělila na více kmenů - DX Heroes, zaměřený na zlepšení vývojářské zkušenosti, a Applifting Ltd. Ty si nyní spravují finance samostatně. I přes rozdělení do více entit, odhadovaný obrat samostatného Appliftingu vzrostl o 7 %. Ze zisku firma tradičně mezi své pracovníky rozdělila dle svých principů 10 % jako bonus za odvedenou práci.
Část zisku putovala několika charitativním organizacím, které si sami Applifteři odhlasovali, konkrétně Člověku v tísni, Bez mámy, Dogpointu, Českému červenému kříži, Obědům pro děti, Centru Paraple, Amnesty International, Nevypusť duši a Zdravotnímu klaunovi. „Pro nás je naprosto přirozené být odpovědnou firmou, která myslí na své okolí, děláme to celoročně i v rámci našeho programu Spirit of Applifting,“ komentuje Kirschner. V rámci kompenzace rostoucí inflace pak firma také navýšila plošně platy o 3–5 %.
V rámci interního projektu Spirit of Applifting stanovilo české studio dotaci 160 hodin měsíčně, které mohou jeho zaměstnanci čerpat ve volném čase či pracovní době na vlastní projekty či dobrovolnickou činnost a získat za ně svoji standardní hodinovou mzdu. V loňském roce přitom Applifteři využili 484 hodin. „Stále více firem se nás ptá, jak být svobodnou a tyrkysovou firmou, což vnímám jako neskutečný posun od dob, kdy nám v začátcích lidé spíš nevěřili. Do úplné tyrkysovosti nám zbývá ještě kousek cesty, ale o své zkušenosti se pravidelně dělíme na konferencích i v rámci osobních schůzek. Věřím, že se v Česku začne objevovat stále více podobně smýšlejících firem a na tuto budoucnost se opravdu těším,“ uzavírá Kalenda.
Applifting je české vývojářské studio, které vytváří software a aplikace na míru pro přední tuzemské i zahraniční společnosti. Podle žebříčku Deloitte Fast 50 za rok 2020 jde o osmou nejrychleji rostoucí firmu v České republice a 22. ve střední Evropě. V roce 2021 obsadil 38. místo. Applifting stojí na unikátním principu naprosté otevřenosti. Každý Applifter může ovlivňovat směřování firmy i výběr projektů. Všichni navzájem znají výši svých platů a vědí, co musí udělat pro to, aby se profesně i finančně posunuli. Také proto patří mezi tzv. tyrkysové firmy, pro něž je na prvním místě spokojenost zaměstnanců a klientů, zisk je pouze nástrojem pro dosahování vyšších cílů. Mezi hlavní klienty studia patří Jablotron, Komerční banka a mateřská společnost České spořitelny Erste Group. Applifting vznikl v roce 2014 jako garážový projekt Filipa Kirschnera a Vratislava Kalendy a od té doby se rozrostl na více než 120 pracovníků.
Applifting s.r.o. a NejBusiness.cz
10. ledna 2022
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....