Amazon a Stellantis spolupracují na začlenění zákaznicky orientovaných internetově propojených řešení do milionů vozů

Amazon a Stellantis spolupracují na začlenění zákaznicky orientovaných internetově propojených řešení do milionů vozů

Amazon a Stellantis N.V., přední poskytovatel služeb v oblasti mobility a přední světový výrobce automobilů dnes oznámily přípravu několika víceletých globálních dohod, jejichž cílem je změnit prostředí ve vozidlech pro miliony zákazníků skupiny Stellantis a urychlit přechod odvětví k udržitelným řešením mobility a softwarově definované budoucnosti.

Spolupráce se společnostmi Amazon Devices, Amazon Web Services (AWS) a Amazon Last Mile Logistics umožní skupině Stellantis urychlit transformaci na přední technologickou společnost v oblasti udržitelné mobility. Stellantis využije zejména technologie a odborné softwarové znalosti společnosti Amazon, a to pro vývoj vozidel, vytváření řešení spojených s používáním systémů s připojením na internet na palubě vozů a odborného vzdělávání pro novou generaci inženýrů vyvíjejících software pro automobilový průmysl. Obě společnosti společně vytvoří sadu softwarových produktů a služeb, které dokonale zapadnou do digitálního světa uživatelů a jejichž aktualizace OTA (over-the-air) budou postupem času přinášet přidanou hodnotu.

„Společnost Amazon vybudovala během uplynulých dvou desetiletí technologie, odborné znalosti a kulturu inovací, díky nimž se stala světovým lídrem v oblasti cloud computingu, umělé inteligence a strojového učení. Tyto schopnosti jsme využili k tomu, abychom zlepšili život zákazníkům po celém světě prostřednictvím produktů a služeb, jako je Alexa, Kindle a Fire TV, a společně s AWS jsme pomohli tisícům společností transformovat jejich podnikání a odvětví. Jsme nadšeni, že můžeme spolupracovat se skupinou Stellantis na transformaci automobilového průmyslu a na novém pojetí zákaznické zkušenosti v automobilech,“ prohlásil Andy Jassy, generální ředitel společnosti Amazon, a dodal: „Vyvíjíme řešení, která skupině Stellantis umožní poskytnout každému uživateli konektivitu a personalizovaný pobyt ve voze při zajištění vysoké úrovně bezpečnosti. Společně položíme základy, které Stellantis posunou z tradičního výrobce automobilů na světového lídra v oblasti softwarového vývoje a inženýrství.“

„Spolupráce se společností Amazon je nedílnou součástí našeho plánu budování kapacit, který je založen jak na rozvoji interních dovedností, tak na úzké spolupráci s technologickými lídry. Tato spolupráce přinese vyspělé know-how do jedné z našich klíčových technologických platforem, STLA SmartCockpit,“ uvedl Carlos Tavares, generální ředitel skupiny Stellantis. „Prostřednictvím umělé inteligence a cloud computingu zlepšíme celkový zážitek našich zákazníků a proměníme vůz v přizpůsobitelný životní prostor pro cestující i řidiče.“

Uvedená spolupráce spojuje vedoucí postavení společnosti Amazon v oblasti digitálních technologií, cloud computingu, umělé inteligence a strojového učení s vynikajícími technickými znalostmi skupiny Stellantis v oblasti automobilového inženýrství a s portfoliem jejích 14 ikonických značek. Skupina Stellantis představila svou softwarovou strategii na své akci Software Day v prosinci 2021.

Spolupráce se zaměří na několik oblastí:

STLA SmartCockpit

Amazon a Stellantis budou spolupracovat na vývoji softwarových řešení pro platformu STLA SmartCockpit. Tato řešení se budou od roku 2024 používat v milionech vozů značek skupiny Stellantis po celém světě. Tato softwarová platforma se hladce propojí s digitálním světem cestujících ve voze a vytvoří intuitivní a přizpůsobitelné prostředí ve voze prostřednictvím aplikací založených na umělé inteligenci pro navigaci, zábavu, hlasovou asistenci s Alexou, údržbu vozu, elektronické obchodování a platební služby.

Platforma STLA SmartCockpit bude využívat produkty a řešení společnosti Amazon speciálně navržené pro automobilový průmysl a Stellantis bude mít možnost vytvářet funkce na míru svým vozům. Software bude nabízet služby a řešení prostřednictvím obchodu s aplikacemi. Vše se bude zobrazovat prostřednictvím inteligentního uživatelského rozhraní, jež bude prezentovat relevantní informace a funkce podle individuálních potřeb a preferencí.

STLA SmartCockpit se přizpůsobí uživatelům, ať už jsou kdekoliv a jedou kamkoliv – doma při plánování trasy, na cestě i mimo ni. Například modely Chrysler Pacifica budou moci nabídnout plánovač tras, který doporučí multimediální obsah, zajímavá místa nebo restaurace na cestě. Vozy Jeep® budou moci být nabízeny s terénním „digitálním rádcem“, který zákazníkům pomůže nakalibrovat vůz a optimalizovat jeho výkon před zdoláním náročného terénu.

Propojení s předními službami chytré domácnosti a zabezpečení společnosti Amazon umožní zákazníkům sledovat a řídit své domácnosti i na cestách. Uživatelé budou moci nastavovat funkce svého vozu také ze svých domácích zařízení podporujících Alexu nebo z aplikace Alexa ve svém chytrém telefonu, včetně možnosti použít personalizované příkazy k nastavení teploty ve voze před odjezdem, naplánování návštěvy servisu nebo objednání příslušenství.

Vývoj platformy STLA SmartCockpit se bude opírat o Mobile Drive, společný podnik skupin Stellantis a Foxconn založený v roce 2021, který bude vyvíjet revoluční digitální kokpity a personalizované konektivní služby.

Inženýrství a inovace

V rámci této víceleté smlouvy si skupina Stellantis vybrala jako hlavní řešení pro své automobily cloudovou platformu AWS. Stellantis a Amazon plánují společně vyvinout novou generaci cloudové infrastruktury pro automobilové platformy, včetně STLA SmartCockpit.

Stellantis hodlá přesunout současný tok dat z automobilů svých různých značek a regionů do cloudové datové sítě a využít pokročilé možnosti AWS ke škálovatelné a trvale udržitelné analýze a sledování dat v reálném čase. Přechod na AWS umožní inženýrům skupiny Stellantis používat nástroje a rozhraní, která jsou pro každý projekt nejvhodnější. Stellantis rovněž plánuje urychlit uvádění nových digitálních produktů založených na strojovém učení AWS, aby mohl optimalizovat personalizaci svých služeb a nabízet stále přesnější preventivní údržbu.

Obě společnosti v současné době vytvářejí cloudové prostředí pro vývoj produktů nazvané „Virtual Engineering Workbench“ (virtuální inženýrské centrum), které poskytuje automatizované pracovní postupy pro řízení vývoje a testování softwaru, provádění vysoce výkonných simulací, výuku modelů strojového učení a sběr a analýzu dat.

Inovační centra a Akademie a program Agile-Auto Software and Data Academy

Stellantis nedávno oznámil spuštění softwarové akademie, která má rozvíjet a posilovat kvalifikaci zaměstnanců. Stellantis a AWS také plánují spustit nový globální školicí program s názvem „Agile-Auto Software and Data Academy“, který se zaměří na software, data a cloudové technologie. Stellantis rovněž do roku 2024 vyškolí více než 5 000 vývojářů a inženýrů v oblasti technologií spojených s cloudovou platformou AWS, aby urychlil svou transformaci na společnost využívající vysoce vyspělé technologie.

Pro další urychlení vývojových aktivit a zkrácení doby uvedení nových funkčních zařízení na trh spustí Stellantis a AWS globální síť inovačních center AWS, která umožní odborníkům obou společností využívat k inovacím dosah a rozsah cloudových služeb AWS.

Rozvoj udržitelné doručovací sítě společnosti Amazon

Skupina Stellantis dodala od roku 2018 společnosti Amazon desítky tisíc lehkých užitkových vozidel (LUV), zejména modely Ram ProMaster a Fiat Ducato, jakož i LUV značek Peugeot a Citroën, které firma používá na doručování typu „poslední míle“ v Severní Americe a Evropě.

V souladu se svým klimatickým závazkem (Climate Pledge) a cílem dosáhnout do roku 2040 nulových emisí uhlíku mění společnost Amazon svou logistiku doručování „poslední míle“ pomocí nových udržitelných řešení. Na základě samostatné dohody se skupinou Stellantis bude Amazon prvním firemním zákazníkem nového bateriového elektromobilu Ram ProMaster (BEV) skupiny Stellantis, jehož uvedení na trh je naplánováno na rok 2023. Stellantis zabudoval s přispěním společnosti Amazon do uvedeného vozu jedinečné funkční systémy pro doručování na poslední míli.

Amazon využije vozy Ram ProMaster BEV na všech trasách ve Spojených státech. Na základě stávající spolupráce a v rámci dlouhodobé dohody budou Stellantis a Amazon každoročně posílat na silnice tisíce vozů ProMaster BEV.

Spolupráce založená na silném vztahu

Dnešní oznámení rozšiřuje stávající oblasti spolupráce mezi skupinami Stellantis a Amazon. Stellantis byl prvním výrobcem automobilů, který začlenil nové prostředí Amazon Fire TV do nových vozů Jeep® Wagoneer a Grand Wagoneer 2022, a bude nabízet stejné integrované prostředí i v modelech Jeep® Grand Cherokee a Chrysler Pacifica. Stellantis byl také prvním velkým výrobcem, který oznámil plány na začlenění systému Alexa Custom Assistant, řešení, které umožňuje vytvářet inteligentní, na míru šité zážitky využívající umělou inteligenci a hlasovou asistentku Alexu. Stellantis již dnes integruje Alexu do některých svých vozů, v nichž umožňuje cestujícím používat navigační systémy, poslouchat hudbu, podcasty a audioknihy, telefonovat, spravovat kalendář, sledovat zprávy a předpověď počasí, ovládat zařízení chytré domácnosti a mnoho dalšího.

Zdroj informací

Stellantis a NejBusiness.cz

Datum

7. ledna 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

13. března 2024

DKV Mobility rozšiřuje síť dobíjecích stanic

Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšířila svou...

Reklama

Page generated in 1.5404 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál