InsightART mezi highlighty Evropské kosmické agentury 2021

InsightART mezi highlighty Evropské kosmické agentury 2021

Evropská kosmická agentura zveřejnila svůj seznam nejzajímavějších událostí roku 2021, na kterých se podílela. Na tomto prestižním seznamu figuruje také firma InsightART se svou spektrální analýzou obrazu Madonna s dítětem, o jehož původu se dlouhou dobu vedly spory.

InsightART se zaměřuje na ověřování pravosti uměleckých děl a má v této oblasti za sebou již několik úspěchů. To, že ho na seznam „highlightů“ za uplynulý rok zařadila dokonce i Evropská kosmická agentura, firmu posouvá na další odbornou úroveň, kterou v této zemi a v této oblasti pravděpodobně nikdo jiný nereprezentuje.

InsightART vznikl jako dceřiná firma pražské technologické společnosti ADVACAM, jenž se etabloval na poli vývoje a výroby detektorů radiace, které využívá v rámci svých projektů ESA i NASA. A právě dlouhodobá spolupráce s Evropskou kosmickou agenturou otevřela InsightARTu dveře do jejího byznysového inkubátoru ESA BIC, jehož podpora dala vzniknout prvnímu robotickému rentgenovému skeneru RToo pro analýzu uměleckých děl. Přístroj využívá unikátní částicový detektor, který dodal pro tyto potřeby právě mateřský ADVACAM.

„Tato technologie, která je mimo jiné využívána i pro měření radiace na Mezinárodní kosmické stanici (ISS), je schopna detekce a počítání jednotlivých fotonů záření, a navíc dokáže rozlišit jejich vlnovou délku. Klasický rentgen používaný doposud vytváří jen černobílé snímky. RToo ale poskytuje barevné, tedy spektrální snímky, v nichž vyniknou různé materiály na základě jejich prvkového složení. A to je klíčová výhoda skeneru RToo,“ popisuje proces spoluzakladatel InsightARTu a fyzik Josef Uher.

Bilancující uznání od ESA potěšilo také Jana Sohara, jenž spoluzakládal InsightART i ADVACAM a dodnes je hlavní postavou ve vedení obou společností. „Spolupráce s Evropskou kosmickou agenturou si velmi vážíme. Fakt, že ESA vnímá InsightART jako úspěšnou aplikaci technologie používané v kosmu, nás řadí mezi špičkové české firmy aktivní v kosmickém průmyslu,“ říká Jan Sohar.

InsightART a ADVACAM

Společnost ADVACAM vznikla v roce 2013 a navázala na vědecký výzkum čipů v CERNu. Na české straně probíhal výzkum v Ústavu technické a experimentální fyziky ČVUT ve skupině vedené doktorem Jakůbkem. Před několika lety dosáhla kvalita vyvíjené technologie potřebné úrovně, a proto se Jan Jakůbek společně s podnikatelem Janem Soharem rozhodli založit firmu ADVACAM jako spin-off ČVUT. Patentované detektory, vybavené čipy z CERNu, se nyní již prodávají do více než 20 států. Nejčastěji jsou detektory ADVACAM používány pro průmyslovou radiografii. V současnosti má ADVACAM dvě dceřiné společnosti: Radalytica a InsightART. Obě tyto firmy používají detektory mateřské společnosti v kombinaci s robotickým systémem. Zatímco Radalytica vyvíjí systém pro diagnostiku kompozitních materiálů a preklinické testování malých zvířat, InsightART se zaměřuje na analýzu uměleckých děl.

Zdroj informací

InsightART s.r.o. a NejBusiness.cz

Datum

5. ledna 2022

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.4923 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál