Optimalizace daní se vyplatí nejen koncem roku

Optimalizace daní se vyplatí nejen koncem roku

Konec roku znamená pro firmy jediné – je čas optimalizovat daně ze zisku. Nakupuje se nové vybavení a reklamní předměty, řeší se předzásoby a přispívá se na charitativní projekty. Všechny takové výdaje ale musí být účelně vynaložené, a především dobře zdůvodnitelné příslušným autoritám, jinak firmám hrozí postih z finančního úřadu. Vhodnějším a dlouhodobějším řešením je offshore podnikání v zemích, kde jsou firmy od povinnosti platit daň ze zisku nebo příjmu osvobozeny.

Nárazová řešení na konci roku

Jednorázových nástrojů pro optimalizaci daní se nabízí hned několik. Řada firem využívá konec roku pro vylepšení pracovního prostředí, vybavení pro zaměstnance nebo přípravu zásob pro nadcházející rok. Mezi takto řazené prostředky patří nové vybavení kanceláří, elektronika, nábytek nebo nové pracovní oděvy. Dalším oblíbeným řešením bývá nákup reklamních předmětů, které lze využít mimo jiné jako dárky pro obchodní partnery a klienty.

„Mezi sofistikovanější způsoby optimalizace spadají možnosti uvedené v zákoně o dani z příjmu týkající se využití volných prostředků na doplacení pojištění nebo spoření, nebo také převedení části příjmů a výdajů na spolupracující osobu. I pro tyto výdaje však platí, že musí být jejich účel dobře naplánovaný a zdůvodnitelný,“ radí David Malcovský, ředitel společnosti Zenron. Poslední oblíbenou možností, která se firmám nabízí především díky období Vánoc, je darování pomoci charitativním projektům, neziskovým organizacím a nadačním fondům.

Offshore podnikáním k trvalé optimalizaci

Možností jak se vyhnout nutnosti prosincové optimalizace, je založení takzvaného offshore podnikání. „V Česku jsou firmy defacto nuceny k tomu, aby měly menší zisky a vyhnuly se tak vysokým daním z příjmu. V době ekonomické krize nebo nenadálých událostí ale z tohoto důvodu nemají dostatečnou finanční rezervu a jsou velmi zranitelné. Přesun firmy do země s jinými podmínkami zdanění i ochrany majetku tak může být pro některé podnikatele zdrojem potřebné jistoty,“ vysvětluje ředitel společnosti Zenron.

I přesto, že má někdy pojem negativní konotace, je přesun sídla firmy do jiného státu legálním nástrojem pro komplexní daňovou optimalizaci. Záleží na správném výběru země, spolupráci s odborníky a respektování mezinárodních pravidel. Pokud je tedy firma ochotna podstoupit složitý proces založení i určité nevýhody, které se se změnami pojí, může z rozhodnutí z dlouhodobého hlediska výrazně profitovat. Pokud se interakci s dalšími zahraničními státy nebráníte, můžete si taktéž založit mezinárodní svěřenský fond. Pokud zvolíte zemi s vhodnými podmínkami, získáte kromě ochrany majetku také příslušné daňové výhody.

Zenron

Zenron je poradenská společnost, která již 20 let pomáhá s ochranou majetku, mezinárodním plánováním daní, optimalizací struktury a business developmentem. Poskytuje služby spojené s každodenním chodem společností – zakládáním a správou firem. Zastoupení má v Praze, Londýně a Budapešti.

Zdroj informací

ZENRON Consulting CZ s.r.o. a NejBusiness.cz

Datum

3. ledna 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.1344 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál