Ceny nemovitostí v Česku jsou v porovnání s vyspělými evropskými zeměmi levnější. Máme ovšem nižší platy a na pořízení vlastního bytu či domu šetříme mnohem déle. Dostupnost vlastního bydlení nyní navíc výrazně zhoršují rostoucí úrokové sazby hypoték.
Dostupnost vlastního bydlení se v Česku rok od roku zhoršuje. Mix nízkých úrokových sazeb hypoték, rostoucích příjmů i úspor domácností, pomalé schvalování nových stavebních projektů, váznoucí výstavba a také obavy z inflace vyhnaly ceny nemovitostí na nynější historická maxima. Oproti roku 2015 (pozn. ke konci druhého čtvrtletí roku 2021) vzrostly podle statistik OECD ceny tuzemských nemovitostí přibližně o 73 procent. Ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie u nás rostly ceny bytů a rodinných domů nejrychleji. Svižnějším tempem zdražovaly nemovitosti pouze ve třech neunijních zemích, konkrétně v Turecku, Maďarsku a na Islandu.
Nejvíce peněz si musí připravit zájemci o vlastní bydlení tradičně v Praze a Brně. Letos na jaře stál metr čtvereční v pražské novostavbě v průměru 121 400 korun (pozn. podle Deloitte Develop Indexu). Sedmdesátimetrový byt by při této cenové úrovni vyšel na necelých 8,5 milionu korun. Na pořízení tohoto bytu je zapotřebí 15,3 nynějších průměrných hrubých ročních pražských platů. O něco levnější jsou nemovitosti v menších městech. Například v Ostravě stojí srovnatelný byt přibližně pět milionů korun. Z průměrného hrubého platu v Moravskoslezském kraji byste na tento byt našetřili přibližně za 12 let. Růst cen se v uplynulých letech nevyhnul ani českým vesnicím. Výrazné zdražení mají za sebou zejména nemovitosti v obcích s dobrou občanskou vybaveností v blízkosti větších měst.
Podle studie poradenské společnosti Deloitte vyšel loni v průměru v České republice metr čtvereční nového bytu na 2 822 euro, což je v přepočtu 71 256 korun. Na koupi průměrného sedmdesátimetrového bytu by tedy Čech potřeboval 12,2 průměrných ročních hrubých platů. Ze studie rovněž vyplynulo, že dostupnost nového bydlení je u nás druhá nejhorší ze všech 22 porovnávaných evropských zemí. Hůře skončilo pouze Srbsko, kde je na pořízení srovnatelného bytu zapotřebí 15,2 průměrných ročních hrubých platů.
„I když jsou ceny nemovitostí ve vyspělých evropských zemích vyšší než v Česku, díky vyšším výdělkům jsou finančně dostupnější. Například v Německu potřebují lidé na pořízení průměrného sedmdesátimetrového nového bytu 6 průměrných ročních hrubých platů. Ve Velké Británii vyjde srovnatelný byt na 6,2 průměrných ročních platů,“ vysvětluje Veronika Hegrová, obchodní ředitelka hyponamiru.cz.
Finančně dostupnější jsou nemovitosti i v zemích směrem na východ. Například v Bulharsku potřebují na pořízení sedmdesátimetrového bytu pouze 4,8 průměrných ročních hrubých platů, v Rumunsku to je 7, v Polsku 7,6 a Chorvatsku 8,1 (zdroj dat: Deloitte Property Index 2021).
Jedním z faktorů ovlivňujících dostupnost vlastního bydlení jsou úrokové sazby hypoték. I v tomto ohledu se Česká republika dostává na špici. Na posledním zasedání bankovní rady ČNB v roce 2021 vzrostla repo sazba na 3,75 %. Nyní nastane výprodej hypoték se sazbou pod 4 % a růst k 6 % je v roce 2022 velmi reálný.
„Ve vyspělých evropských zemích se úrokové sazby hypoték stále drží na velmi nízké úrovni. Velmi levné jsou aktuálně hypotéky například ve Francii, kde lze získat úvěr na bydlení se sazbou 1,13 %. V Německu se sazby pohybují na úrovni 1,3 % a ve Velké Británii jsou nabízeny hypotéky v průměru za 1,7 %. Čím více půjdeme na východ, tím jsou hypotéky dražší. V Maďarsku se průměrná úroková sazba přibližuje ke 4,5 %, v Chorvatsku se pohybuje v blízkosti 3,2 % a v Polsku získáte hypotéku za necelých 2,4 %,“ popisuje Veronika Hegrová ze společnosti hyponamiru.cz.
Statistická data odkrývají i další zajímavý fakt. Obyvatelé méně rozvinutých evropských zemí v mnohem vyšší míře žijí ve vlastní nemovitosti. Například v Rumunsku žije podle dat Eurostatu ve vlastním bytě či domě 96 % lidí, na Slovensku 92 % a v Chorvatsku a Maďarsku shodně 91 %. V České republice bydlí ve vlastní nemovitosti přibližně 80 % lidí. Naproti tomu v Německu žije ve vlastním pouze polovina lidí.
Hyponamiru.cz a NejBusiness.cz
30. prosince 2021
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....