Symbolem letošního roku není pandemie, ale inflace

Symbolem letošního roku není pandemie, ale inflace

I když byl letošní rok silně ovlivněn pandemií covid-19, tak pro ekonomy se stala symbolem roku 2021 zrychlená inflace. Mix několika faktorů táhl ceny vzhůru a zdá se, že nejsme u konce. Na tahu jsou teď i centrální banky, které pravděpodobně budou muset reagovat. Vítězem roku na akciových trzích jsou petrochemické tituly.

Když se v letošním roce začala objevovat vyšší inflační čísla, množily se komentáře, že letošní inflace bude pouze sezónní. Analytici tak odhadovali především proto, že se vycházelo z nízké základny roku 2019. Jenže pak se ukázalo, že růst cen zasáhl i ty obory, které pandemie nikterak nezasáhla. Projevilo se to zejména v sektoru služeb, který sice byl omezeními zasažen, ale nijak se mu nezvýšily vstupní náklady. Jednoduše řečeno kadeřnictví nebylo ovlivněno nedostatkem vstupních surovin, a stejně zde došlo ke zdražení. Pak se k tomu přidal růst cen energií a všem už bylo jasné, že se nejedná o dočasný výkyv a inflace tu s námi bude dlouho.

„Když se podíváme do historie, tak musíme pochopit, proč jsme tu měli tak dlouho permanentně se snižující inflaci. Důvodem byla globalizace. Jak se rozjížděl online obchod, tak zejména ve spotřebním zboží platilo, že prodejci ztráceli možnost zdražit zboží. Před 20 lety jste mohli se zvýšením platů zvednout také svoji cenu, ale dnes už si lidé mohou nakoupit u jakéhokoliv zahraničního prodejce, a tím lokální obchody možnost zvýšit ceny ztratily,“ říká senior portfolio manažer Amundi CR Petr Zajíc.

Narušená globalizace – tedy letošní zpřetrhané dodavatelské řetězce – společně s vládními výdaji, odloženou spotřebou a vysokými cenami energií vytvořily inflační koktejl, který nebude jednoduché dopít. „Globalizace už nikdy nebude jako dřív, vidíme to například na společnosti Hugo Boss, která přesouvá výrobu na Balkán,“ dodává Zajíc.

Inflace by podle Amundi mohla v Česku dosáhnout svého vrcholu na konci prvního čtvrtletí příštího roku. V Evropě a například i v Japonsku pak portfolio manažer vidí vrchol inflace později, jelikož v těchto ekonomikách je citelné zpoždění ve zvyšování cen.

Rok 2021 ale nebyl jen rokem inflace, v tomto roce došlo také ke výraznému zvýšení státních výdajů všude po světě. To by ale vlivem růstu hrubého domácí produktu mělo ze své podstaty klesat. Vyšší HDP totiž generuje vyšší příjmy, přičemž výdaje by se zároveň měly snižovat, a tím pádem by i jejich podíl na celkovém rozpočtu měl alespoň mírně klesat.

Svoji roli letos sehrály také centrální banky, které ve velkém nakupovaly státní dluhopisy, a to i přes dostatečný růst hospodářství v roce 2021. Dlouhodobé kvantitativní uvolňování tedy vyšší objemy volných peněz v ekonomice stojí kromě růstu akciových trhů také za velkým přílivem peněz do kryptoměn. „Fed již nyní omezuje objem nákupu dluhopisů, tzv. taperingu, a očekávám, že i další centrální banky se budou muset inflaci postavit a reflektovat ji ve svých přístupech,“ uvažuje Zajíc.

Z hlediska aktiv jsou vítězem roku 2021 podle Zajíce akcie. Zejména proto, že dávaly investorům reálný výnos, tedy nominální výnos očištěný od inflace. Stran odvětví zaznamenaly na globální úrovni největší zisky petrochemie, technologie a finance. Naopak nejslabší výsledky možná překvapivě zapsaly, i přes prudce rostoucí ceny energií, právě akcie v sektoru energetiky, spolu s tituly v sektorech zboží dlouhodobé spotřeby a komunikací. Ale i v těchto případech se jedná o zhodnocení kolem 10 %, což je nad dlouhodobými průměry celého trhu.

A jak se postavit k investování v dalším roce? Petr Zajíc jednoznačně doporučuje pravidelné investice. Díky nim odstraníte strach z nákupu ve špatné době a vyhnete se emočnímu prodeji v nesprávnou dobu. Díky vyšším úrokovým sazbám, pak budou rozdílně zasaženy jednotlivé firmy, a proto bude hrát velkou roli takzvaný „stockpicking“ tedy výběr těch správných akcií. Z toho důvodu se do hry dostanou zejména aktivně řízené fondy na úkor těch pasivně řízených ETF fondů. „Je také možné, že v příštím roce budeme svědky výrazného poklesu, ale to neznamená, že příští rok jako celek musí být ztrátový. Očekával bych, že v konečném důsledku budeme na konci příštího roku spíše na vyšších hodnotách, než jsme dnes,“ uzavírá senior portfolio manažer Amundi CR Petr Zajíc.

Uvedené informace reflektují názor Amundi, jsou považovány za spolehlivé, nicméně není garantována jejich úplnost, přesnost nebo platnost. Žádná ze společností ze skupiny Amundi nepřijímají žádnou přímou ani nepřímou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu.

Zdroj informací

Amundi a NejBusiness.cz

Datum

27. prosince 2021

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Zajímavosti a tiskové zprávy

5. července 2024

Výroba vozidel v Česku nadále roste

V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...

30. června 2024

Největší fotovoltaický střešní projekt v Česku: V CTParku Bor na Plzeňku

Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

Reklama

Page generated in 1.2055 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál