Symbolem letošního roku není pandemie, ale inflace

Symbolem letošního roku není pandemie, ale inflace

I když byl letošní rok silně ovlivněn pandemií covid-19, tak pro ekonomy se stala symbolem roku 2021 zrychlená inflace. Mix několika faktorů táhl ceny vzhůru a zdá se, že nejsme u konce. Na tahu jsou teď i centrální banky, které pravděpodobně budou muset reagovat. Vítězem roku na akciových trzích jsou petrochemické tituly.

Když se v letošním roce začala objevovat vyšší inflační čísla, množily se komentáře, že letošní inflace bude pouze sezónní. Analytici tak odhadovali především proto, že se vycházelo z nízké základny roku 2019. Jenže pak se ukázalo, že růst cen zasáhl i ty obory, které pandemie nikterak nezasáhla. Projevilo se to zejména v sektoru služeb, který sice byl omezeními zasažen, ale nijak se mu nezvýšily vstupní náklady. Jednoduše řečeno kadeřnictví nebylo ovlivněno nedostatkem vstupních surovin, a stejně zde došlo ke zdražení. Pak se k tomu přidal růst cen energií a všem už bylo jasné, že se nejedná o dočasný výkyv a inflace tu s námi bude dlouho.

„Když se podíváme do historie, tak musíme pochopit, proč jsme tu měli tak dlouho permanentně se snižující inflaci. Důvodem byla globalizace. Jak se rozjížděl online obchod, tak zejména ve spotřebním zboží platilo, že prodejci ztráceli možnost zdražit zboží. Před 20 lety jste mohli se zvýšením platů zvednout také svoji cenu, ale dnes už si lidé mohou nakoupit u jakéhokoliv zahraničního prodejce, a tím lokální obchody možnost zvýšit ceny ztratily,“ říká senior portfolio manažer Amundi CR Petr Zajíc.

Narušená globalizace – tedy letošní zpřetrhané dodavatelské řetězce – společně s vládními výdaji, odloženou spotřebou a vysokými cenami energií vytvořily inflační koktejl, který nebude jednoduché dopít. „Globalizace už nikdy nebude jako dřív, vidíme to například na společnosti Hugo Boss, která přesouvá výrobu na Balkán,“ dodává Zajíc.

Inflace by podle Amundi mohla v Česku dosáhnout svého vrcholu na konci prvního čtvrtletí příštího roku. V Evropě a například i v Japonsku pak portfolio manažer vidí vrchol inflace později, jelikož v těchto ekonomikách je citelné zpoždění ve zvyšování cen.

Rok 2021 ale nebyl jen rokem inflace, v tomto roce došlo také ke výraznému zvýšení státních výdajů všude po světě. To by ale vlivem růstu hrubého domácí produktu mělo ze své podstaty klesat. Vyšší HDP totiž generuje vyšší příjmy, přičemž výdaje by se zároveň měly snižovat, a tím pádem by i jejich podíl na celkovém rozpočtu měl alespoň mírně klesat.

Svoji roli letos sehrály také centrální banky, které ve velkém nakupovaly státní dluhopisy, a to i přes dostatečný růst hospodářství v roce 2021. Dlouhodobé kvantitativní uvolňování tedy vyšší objemy volných peněz v ekonomice stojí kromě růstu akciových trhů také za velkým přílivem peněz do kryptoměn. „Fed již nyní omezuje objem nákupu dluhopisů, tzv. taperingu, a očekávám, že i další centrální banky se budou muset inflaci postavit a reflektovat ji ve svých přístupech,“ uvažuje Zajíc.

Z hlediska aktiv jsou vítězem roku 2021 podle Zajíce akcie. Zejména proto, že dávaly investorům reálný výnos, tedy nominální výnos očištěný od inflace. Stran odvětví zaznamenaly na globální úrovni největší zisky petrochemie, technologie a finance. Naopak nejslabší výsledky možná překvapivě zapsaly, i přes prudce rostoucí ceny energií, právě akcie v sektoru energetiky, spolu s tituly v sektorech zboží dlouhodobé spotřeby a komunikací. Ale i v těchto případech se jedná o zhodnocení kolem 10 %, což je nad dlouhodobými průměry celého trhu.

A jak se postavit k investování v dalším roce? Petr Zajíc jednoznačně doporučuje pravidelné investice. Díky nim odstraníte strach z nákupu ve špatné době a vyhnete se emočnímu prodeji v nesprávnou dobu. Díky vyšším úrokovým sazbám, pak budou rozdílně zasaženy jednotlivé firmy, a proto bude hrát velkou roli takzvaný „stockpicking“ tedy výběr těch správných akcií. Z toho důvodu se do hry dostanou zejména aktivně řízené fondy na úkor těch pasivně řízených ETF fondů. „Je také možné, že v příštím roce budeme svědky výrazného poklesu, ale to neznamená, že příští rok jako celek musí být ztrátový. Očekával bych, že v konečném důsledku budeme na konci příštího roku spíše na vyšších hodnotách, než jsme dnes,“ uzavírá senior portfolio manažer Amundi CR Petr Zajíc.

Uvedené informace reflektují názor Amundi, jsou považovány za spolehlivé, nicméně není garantována jejich úplnost, přesnost nebo platnost. Žádná ze společností ze skupiny Amundi nepřijímají žádnou přímou ani nepřímou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu.

Zdroj informací

Amundi a NejBusiness.cz

Datum

27. prosince 2021

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

13. března 2024

DKV Mobility rozšiřuje síť dobíjecích stanic

Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšířila svou...

12. března 2024

BILLA svoji novou identitu promítá nejen do svých prodejen

Po představení své nové obchodní strategie, zaměřené na podporu zdraví, správného stravování a na...

12. března 2024

SAP představuje novinky ve správě firemních dat s generativní AI

Společnost SAP oznámila novinky zaměřené na správu firemních dat. Nejvíce inovací včetně využití...

11. března 2024

Dell inovuje modely notebooků Latitude pro práci s umělou inteligencí

Společnost Dell uvádí na trh zcela novou řadu Latitude s podporou umělé inteligence. Notebooky vybavené...

8. března 2024

Kancelářská budova AFI City 1 dosáhla s příchodem nových nájemců plné obsazenosti

Mozaika nájemců ve vysočanském věžáku AFI City 1 je již kompletně dokončená. Mezi nové přírůstky mimo jiné...

8. března 2024

Na Slovensku uvedli do provozu největší smart bateriové úložiště nahrazující fosilní zdroje

V průmyslovém parku v Banské Bystrici bylo úspěšně uvedeno do provozu největší smart bateriové úložiště na...

3. března 2024

Zaměstnanci Penny si znovu přilepší

Obchodní řetězec PENNY pokračuje ve zvyšování mezd, ty od 1. března stouply bezmála sedmi tisícovkám...

Reklama

Page generated in 1.192 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál