Tranzitní místa v sociálních podnicích pomohla nezaměstnaným

Tranzitní místa v sociálních podnicích pomohla nezaměstnaným

Samoživitelka Zuzana, Radim pečující o své prarodiče nebo dlouhodobě nezaměstnaný Pavel, to jsou konkrétní lidé, kterým projekt Tranzitní místa v sociálních podnicích v Moravskoslezském kraji, pomohl s uplatněním na trhu práce.

Projekt byl financován z Evropského sociálního fondu a finišuje na konci prosince.

Díky tranzitním místům došlo k nárůstu pracovního uplatnění a návyků u osob dlouhodobě nezaměstnaných, zadlužených, s nízkou kvalifikací, s duševními poruchami, národnostních menšin, samoživitelek, pečujících osob a u věkové kategorie osob starších 50 let. „Dlouho jsem pečoval o babičku s dědou. Byli ve třetím a čtvrtém stupni postižení, po asi 8 letech náhle zemřeli, takže jsem se přihlásil na úřad práce, kde jsem byl asi 7 nebo 8 měsíců. Nedařilo se mi najít práci, protože mi chyběly zkušenosti,“ vysvětlil Radim Sýkora z Třince důvody svého zapojení do projektu. Samoživitelku Zuzanu vedla k účasti péče o nezaopatřené dítě a potřeba skloubení rodinného a pracovního života. Jim i mnoha dalším lidem projekt pomohl nalézt ztracené sebevědomí a chuť do práce.

Sociální podniky poskytovaly znevýhodněným skupinám osob pracovní místa na zkoušku na dobu 3 měsíců a následně dotované zaměstnání na dobu 9 měsíců v podobě hlavního pracovního poměru. „Díky projektu prošlo v průběhu 36 měsíců osobní proměnou 188 osob, z toho celkem 41 osob našlo uplatnění u běžných zaměstnavatelů a 150 účastníků zvládlo úspěšně absolvovat roční pracovní praxi,“ uvedla Kateřina Chlebišová, projektová manažerka z MS Paktu.

„Ke každému člověku máme individuální přístup. Já znám každého téměř osobně, vím, jaké mají naši zaměstnanci problémy a starosti a jaké mají postižení. Není zrovna jednoduché lidi nakombinovat, aby spolu mohli spolupracovat,“ uvedl Karel Bela, mistr ze sociálního podniku Clear Servis v Třinci.

Zapojeno bylo celkem pět sociálních podniků (BOTUMY s r.o., CLEAR SERVIS, o.p.s., GLOBY s.r.o., CENTROM z.s., J&S THRAX s.r.o.). „Aktivní pomoc je žádaná a výjimečnost projektu spatřuji v tom, že lidé mají možnost postupně získat pracovní návyky, zkušenosti a nabýt tak sebevědomí,“ doplnila Kateřina Chlebišová z MS Paktu. Přínosem projektu je začlenění účastníků na trhu práce, seznámení se s reálnou situací na pracovním trhu a udržení se na něm.

Více informací o projektu se dozvíte na videu.

Zdroj informací

Moravskoslezský pakt zaměstnanosti, z.s. a NejBusiness.cz

Datum

25. prosince 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2174 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál