Samoživitelka Zuzana, Radim pečující o své prarodiče nebo dlouhodobě nezaměstnaný Pavel, to jsou konkrétní lidé, kterým projekt Tranzitní místa v sociálních podnicích v Moravskoslezském kraji, pomohl s uplatněním na trhu práce.
Projekt byl financován z Evropského sociálního fondu a finišuje na konci prosince.
Díky tranzitním místům došlo k nárůstu pracovního uplatnění a návyků u osob dlouhodobě nezaměstnaných, zadlužených, s nízkou kvalifikací, s duševními poruchami, národnostních menšin, samoživitelek, pečujících osob a u věkové kategorie osob starších 50 let. „Dlouho jsem pečoval o babičku s dědou. Byli ve třetím a čtvrtém stupni postižení, po asi 8 letech náhle zemřeli, takže jsem se přihlásil na úřad práce, kde jsem byl asi 7 nebo 8 měsíců. Nedařilo se mi najít práci, protože mi chyběly zkušenosti,“ vysvětlil Radim Sýkora z Třince důvody svého zapojení do projektu. Samoživitelku Zuzanu vedla k účasti péče o nezaopatřené dítě a potřeba skloubení rodinného a pracovního života. Jim i mnoha dalším lidem projekt pomohl nalézt ztracené sebevědomí a chuť do práce.
Sociální podniky poskytovaly znevýhodněným skupinám osob pracovní místa na zkoušku na dobu 3 měsíců a následně dotované zaměstnání na dobu 9 měsíců v podobě hlavního pracovního poměru. „Díky projektu prošlo v průběhu 36 měsíců osobní proměnou 188 osob, z toho celkem 41 osob našlo uplatnění u běžných zaměstnavatelů a 150 účastníků zvládlo úspěšně absolvovat roční pracovní praxi,“ uvedla Kateřina Chlebišová, projektová manažerka z MS Paktu.
„Ke každému člověku máme individuální přístup. Já znám každého téměř osobně, vím, jaké mají naši zaměstnanci problémy a starosti a jaké mají postižení. Není zrovna jednoduché lidi nakombinovat, aby spolu mohli spolupracovat,“ uvedl Karel Bela, mistr ze sociálního podniku Clear Servis v Třinci.
Zapojeno bylo celkem pět sociálních podniků (BOTUMY s r.o., CLEAR SERVIS, o.p.s., GLOBY s.r.o., CENTROM z.s., J&S THRAX s.r.o.). „Aktivní pomoc je žádaná a výjimečnost projektu spatřuji v tom, že lidé mají možnost postupně získat pracovní návyky, zkušenosti a nabýt tak sebevědomí,“ doplnila Kateřina Chlebišová z MS Paktu. Přínosem projektu je začlenění účastníků na trhu práce, seznámení se s reálnou situací na pracovním trhu a udržení se na něm.
Více informací o projektu se dozvíte na videu.
Moravskoslezský pakt zaměstnanosti, z.s. a NejBusiness.cz
25. prosince 2021
Société Générale Equipment Finance (SGEF), tuzemský lídr nebankovního financování firem a člen Skupiny...
Flexibilní kanceláře v Česku zažívají rekordní růst. Po utlumení poptávky během pandemie sledujeme výrazné...
Integrovaný regionální operační program (IROP) v roce 2024 významně podpořil rozvoj regionů napříč všemi...
V uplynulém roce 2024 bylo při kontrolách Státního úřadu inspekce práce odhaleno téměř 2 tisíce nelegálně...
ABB, Smart View a Keyence uspořádali RoboVision Hackathon, který studentům nabídl jedinečnou možnost...
České firmy přehodnocují své exportní strategie v reakci na geopolitický vývoj, regulatorní změny a...
osud roztříštěný evropský trh se softwarovými, datovými a analytickými nástroji pro obchodování s novými i...
Evropská komise schválila podle pravidel EU pro veřejnou podporu český program ve výši přibližně 2,6...
Mind the gap. Hlášení, které v anglicky mluvících zemích upozorňuje cestující v metru na prostorovou...
Jen krátká smlouva a žádné osobní jednání, přesně o tom jsou moderní úvěry, které lze vyřešit z pohodlí...