Central Group pomáhá: Porodnice v Podolí díky fondu koupí nový přístroj pro novorozence a systém pro přenos operací

Central Group pomáhá: Porodnice v Podolí díky fondu koupí nový přístroj pro novorozence a systém pro přenos operací

Ústav pro péči o matku a dítě (ÚPMD) v pražském Podolí za prostředky z Nadačního fondu pro zdraví dětí příští rok pořídí nové přístroje a techniku za 650 tisíc korun. Mezi nimi nový oxymetr pro diagnostiku závažných srdečních vad novorozenců nebo systém pro online přenos operací a výuku lékařů. Nadační fond vznikl v roce 2007 ve prospěch porodnice v Podolí. Jeho zakladatelem a hlavním sponzorem je největší český rezidenční stavitel Central Group, který do něj přispěl již mnohamilionovými částkami.

„Naše pracoviště není jenom superspecializovaným perinatologickým centrem, které poskytuje velmi specifickou léčbu u velmi vzácných diagnóz a velmi závažných diagnóz, ale jsme i výukovým centrem,“ říká prof. MUDr. Zbyněk Straňák, CSc., MBA, primář novorozeneckého oddělení Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze – Podolí k plánovanému nákupu záznamového systému za více než 450 tisíc korun.

Systém, který bude financován z Nadačního fondu pro zdraví dětí, umožní online sdílení operací přímo ze sálů do přednáškové místnosti lékařům. Jeho největší výhodou tak je, že se medici a mladší lékaři budou vzdělávat při zachování běžného provozu operačních sálů. „Zprostředkovat široké odborné veřejnosti to, co děláme na našich sálech, považujeme za velice důležité. Osobní přítomnost deseti, dvaceti lidí na operačním sále samozřejmě není možná. Online přenos invazivních výkonů, které zde děláme, je z hlediska výuky lékařů nenahraditelný,“ podotkl Straňák. Operace bude možné nahrávat, archivovat a kdykoli přehrát. Databáze pak možní vyhledávat podle typu výkonu, diagnózy nebo ošetřujícího lékaře.

Měření kyslíku odhalí srdeční vady u novorozenců

Z příspěvků fondu nemocnice příští rok koupí také dva nové přístroje EKG pro diagnostiku ischemických stavů a další přístroj pro měření množství kyslíku v krvi - takzvaný pulsní oxymetr. Ten pomáhá včas odhalit skryté srdeční vady u novorozenců.

„Pulsní oxymetrie je relativně stará, neinvazivní metoda, která se ale dnes používá ve dvou zcela nových indikacích. Tou první je, když miminko zůstává s maminkou bezprostředně po narození dvě hodiny na porodním sále tzv. kůže na kůži – říkáme tomu bonding. Pomocí pulsní oxymetrie můžeme jednoduchým způsobem monitorovat okysličení miminka a jeho srdeční akci,“ říká Straňák.

Druhé využití je nové a umožňuje diagnostikovat závažné vrozené vývojové vady srdce. „Víme, že závažné srdeční vady mají nízké hodnoty saturace kyslíkem. Pokud miminko nikdy v průběhu screeningového měření nemá tyto nízké hodnoty, tak můžeme téměř s jistotou říct, že nemá žádnou kritickou srdeční vadu. To jsou dvě nové indikace. Využití pulsní oxymetrie je proto teď na novorozeneckých odděleních velmi expanzivní a potřebujeme těchto přístrojů skutečně velké množství,“ podotkl.

Infuzní systém každoročně v Podolí potřebuje kolem 550 dětí

Letos porodnice využila prostředky z nadačního fondu převážně na vzdělávání lékařů a jejich účast na odborných konferencích a přednáškách. Loni díky němu pořídila dokovací stanici pro infuzní systém na JIP. Ten zajišťuje přesné dávkování život zachraňujících léků u novorozenců s velmi nízkou porodní hmotností pod 1,5 kg.

„Dokovací stanice pro infuzní pumpy pořízená pomocí nadačního fondu slouží hlavně pro kriticky nemocné novorozence a novorozence velmi nízké porodní hmotnosti. To jsou děti, u kterých potřebujete velmi speciální režim aplikace infuzí, protože podáváte malému pacientovi velmi malé objemy. Podáváme objemy, které jsou v setinách mililitru za hodinu, a to je to, co infuzní pumpy dokážou. Druhá, zcela unikátní funkcionalita tohoto systému je, že potom všechny parametry svedete do centrální stanice a můžete přesně vidět, jaký je příjem tekutin a léků u extrémně malých dětí,“ vysvětluje fungování přístroje Straňák. Perinatologickým oddělením ÚPMD projde ročně asi 550 dětí a všechny potřebují infuzní systémy.

Fond podporuje ÚPMD od roku 2007

Peníze z Nadačního fondu pro zdraví dětí pomáhají Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí už od roku 2007. Za dobu svého fungování fond podpořil již 175 lékařských projektů. Jeho hlavním posláním je podpora výzkumu a vzdělávání zdravotnického personálu v oblasti péče o zdraví matek a jejich dětí. Central Group jako zakladatel a hlavní sponzor do fondu přispěl už mnohamilionovými částkami.

„Z pozice největšího rezidenčního stavitele v Česku si uvědomuje také naši velkou společenskou odpovědnost. Podporujeme mnoho projektů, jednou z našich nejvýznamnějších charitativních činností je ale Nadační fond pro zdraví dětí, který už 14 let pomáhá porodnici v Podolí. Hřeje nás u srdce, když vidíme, že peníze slouží tam, kde je to nejvíce potřeba,“ říká výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

Zdroj informací

CENTRAL GROUP a.s. a NejBusiness.cz

Datum

23. prosince 2021

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

Reklama

Page generated in 1.188 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál