Zájem o fotovoltaiku stále roste

Zájem o fotovoltaiku stále roste

Energetický trh v posledních týdnech zasáhlo dramatické zvyšování cen elektřiny. Faktorů je hned několik – stále vyšší náklady na vstupy potřebné pro výrobu elektřiny, neustále dražší emisní povolenky za vypouštěný CO2 do ovzduší a následky pandemie Covid-19, kdy se po uvolnění restrikcí rozjely ekonomiky i výroba a tím pádem se zvedla poptávka po elektřině. Vliv má také zvýšení ceny elektřiny v Německu, kterou způsobilo uzavření jaderných a uhelných elektráren. Lidé tedy stále častěji řeší možná východiska z této situace. Podle ředitele Bidli technologie proto stoupá zájem o fotovoltaické elektrárny, které dokážou část nákladů pokrýt.

K jejich oblibě přispívá rovněž snaha lidí o větší šetrnost k životnímu prostředí – tu podporují i instituce v čele s Evropskou komisí. Její nejznámější iniciativou se stal tzv. Green Deal s balíčkem Fit for 55. Navíc teď oznámila svůj nový návrh, aby se budovy do roku 2040 přestaly vytápět plynem a dalšími fosilními palivy. Využívání a podpora obnovitelných zdrojů, mezi něž patří i fotovoltaické elektrárny, tak nadále poroste.

Fotovoltaické panely se nyní stále častěji objevují na střechách českých rodinných domů. Tím, že se jedná o bezemisní a velmi snadno recyklovatelný systém, nepředstavuje ekologickou zátěž. Jejich majitelé zároveň oceňují spolehlivost a vysokou účinnost. V našich klimatických podmínkách se totiž řeší především to, jak co nejefektivněji vytápět rodinný dům v zimě a po celý rok ohřívat teplou užitkovou vodu – právě k tomuto může fotovoltaický systém významně napomoci. „Za ideální považuji kombinaci fotovoltaiky s tepelným čerpadlem, které představuje efektivní zdroj energie, jelikož vygeneruje z 1 kW dodané elektřiny cca 3-5 kW tepla (podle typu a kvality čerpadla). A je jedno, v jaké podobě se používá, tedy zdali topí do topné vody pro podlahové vytápění nebo do teplovzdušného vytápění domácnosti,“ popisuje ředitel Bidli technologie Karel Knetl.

Fotovoltaika zároveň dokáže reálně ušetřit 30 až 50 % nákladů za elektřinu. „Záleží i na tom, jak si rodina na tento způsob zvykne. Zdali například využívá odložené starty spotřebičů, tedy zapíná myčku nebo pračku v době, kdy je vyrobené elektřiny dostatek,“ radí ředitel Bidli technologie. Úspora se nejvíc projeví v období od jara do podzimu, kdy solární panely produkují největší množství energie. V létě se tak obyvatelé domu nemusí zdráhat používat klimatizaci a zpříjemnit si domácí pohodu.

Výhodnější dotace hrají zájemcům do karet

Letos v říjnu 2021 navíc začaly platit nové podmínky pro dotace od Státního fondu životního prostředí z titulu Nová zelená úsporám, které vydrží do roku 2025. Šlo především o změnu maximální výše dotace na fotovoltaické elektrárny – nyní činí 205 tis. Kč. Pro severočeský, karlovarský a moravskoslezský region je navýšena až na 225 tis. Kč. „Za poslední dva měsíce tak pozorujeme značně zvýšený zájem o fotovoltaické elektrárny. Oproti předchozím rokům se letošní počet realizací zdvojnásobil. A ještě větší nárůst předpokládáme v příštím roce,“ říká Karel Knetl a dále vysvětluje: „Těch příčin je víc než jen skokové zdražení energií. Čím dál častěji to bývá kombinace několika faktorů – trendů, vlastních potřeb a míry soběstačnosti. Dnešním generacím zakládajícím rodinu více záleží na životním prostředí a nízkoenergetickém bydlení, takže jsou zvyklí preferovat ,zelená řešení‘. Projevuje se také potřeba vyšší míry vlastní soběstačnosti, tzn. být nezávislý na okolních vlivech a mít tak pod kontrolou i zdroj energie.“

Díky navýšeným dotacím se navíc zkrátila návratnost na 5-10 let. „Jsem přesvědčen, že za pár let bude fotovoltaický panel dosahovat podstatně vyšší efektivity, dnes se pohybuje na cca 20 %. Přiblíží-li se však jeho efektivita k úrovni 50 %, domácnosti to posune k ještě větší míře soběstačnosti a k významnému snížení provozních nákladů,“ predikuje odborník ze společnosti Bidli technologie.

Energie doma i na cestách

Cena vlastní fotovoltaické elektrárny se pohybuje od 150 do 350 tis. Kč. „U té nejvyšší cenové hranice hovoříme o ročním výkonu kolem 10 MWh vygenerované elektřiny za rok s ukládáním do poměrně výkonné baterie 16,4 kWh,“ tvrdí Karel Knetl a dodává: „V Bidli technologie jsme samozřejmě plně připraveni pomoct s tím správným výběrem. Vždy se ptáme na spotřebu rodinného domu a podle toho pak navrhujeme výkon fotovoltaiky na střeše i akumulaci do baterií, využití přebytků elektřiny pro ohřev vody nebo třeba v elektromobilech.“

Právě osobní automobily v rámci nové divize Bidli auto nyní obohatily nabídku společnosti „Prodávat elektromobily byl náš cíl již delší dobu, jelikož přesně zapadají do koncepce ,bydlení se vším všudy‘. V rámci komplexních služeb nabízíme synergický produkt obsahující fotovoltaiku, elektromobil a nabíječku. Tento tzv. bundle je vhodný pro všechny, kteří žijí v rodinném domě a mohou nabíjet na vlastním pozemku. Jde o propojení elektromobilu a solární elektrárny generující energii skrze wallbox, jenž nabíjí elektromobil rychleji než zdroj z klasické zásuvky,“ shrnuje ředitel Bidli technologie Karel Knetl. V budoucnu bude také možné převádět přebytečnou elektřinu přes wallbox z elektromobilu do fotovoltaické elektrárny, která ji následně distribuuje do domácnosti, a naopak. Baterie z elektromobilu by tak měla fungovat jako jakýsi záložní energetický zdroj domácnosti.

Zdroj informací

BIDLI holding, a.s. a NejBusiness.cz

Datum

20. prosince 2021

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Zajímavosti a tiskové zprávy

5. července 2024

Výroba vozidel v Česku nadále roste

V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...

30. června 2024

Největší fotovoltaický střešní projekt v Česku: V CTParku Bor na Plzeňku

Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

Reklama

Page generated in 1.9132 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál