MMR: Česko vykročilo za evropskou finanční podporou

MMR: Česko vykročilo za evropskou finanční podporou

Pokud Česko patřilo v čerpání eurodotací z fondů politiky soudržnosti v letech 2014 – 2020 k nejúspěšnějším členům Evropské unie, v novém programovém období se hlásí svými kroky mezi vůbec nejaktivnější. Dnes odesílá prostřednictvím Ministerstva pro místní rozvoj do Bruselu jako jedna z vůbec prvních evropských zemí dokument, který je důležitým krokem ke spolehlivému a přehlednému čerpání evropské finanční podpory v letech 2021 – 2027. Celkově by mělo Česko z Unie vyčerpat během této doby jeden bilion korun.

„Ministerstvo pro místní rozvoj, které koordinuje čerpání peněz na potřebné české projekty z Evropské unie z fondů politiky soudržnosti, dnes posílá Evropské komisi návrh Dohody o partnerství. Ta popisuje pravidla pro následující programové období. Zahájili jsme tak formální projednávání této dohody a následovat bude dialog o jednotlivých programech. Po celou dobu jejich přípravy jsme aktivně komunikovali s potenciálními žadateli v regionech a konzultovali jsme jejich jednotlivé záměry,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

V této souvislosti ministerstvo dokončilo také nastavení společných pravidel pro jednotlivé fondy. Díky nastavením Jednotného národního rámce mohou jednotlivá ministerstva připravovat první výzvy pro další programové období. Česko patří k zemím, které jsou v přípravách na čerpání miliard korun z unijních finančních zdrojů politiky soudržnosti v dalším programovém období nejpohotovější, což potvrzuje i Evropská komise.

„V rámci příprav nového programového období bylo třeba za poslední tři roky odvést spoustu pečlivé práce a jsem ráda, že předávám svému nástupci Ivanu Bartošovi agendu evropských fondů ve výrazně lepším stavu, než byla před lety,“ doplnila ministryně Klára Dostálová.

Během končícího programového období (2014 – 2020) se Češi v čerpání kohezních eurodotací dostali na 11. místo evropské sedmadvacítky.

„Integrovaný regionální operační program byl navíc jedním ze tří, které vyjednaly navýšení po peníze ze speciálního nástroje ReactEU. Do konce tohoto týdne požádáme i o druhou tranši - tedy navýšení - jako jedna z vůbec prvních evropských zemí. Do konce roku stihneme vydat rozhodnutí o dotaci všem více než pěti desítkám projektů českých nemocnic za bezmála 9 miliard korun a také pro jedenáct projektů zdravotnické záchranné služby na 365 milionů korun, aby tyto subjekty z první linie boje s epidemií mohly své projekty realizovat co nejdříve,“ uvedl náměstek ministryně pro místní rozvoj Zdeněk Semorád.

Ministerstvo pro místní rozvoj přípravu Dohody o partnerství, která je zastřešujícím dokumentem pro čerpání finančních prostředků z EU fondů v oblasti politiky soudržnosti a jednotlivých programů, koordinuje. Tento dokument, který má dosud schválený z evropských zemí pouze Řecko, byl připravován v rámci širokého partnerství zahrnujícího Evropskou komisi, ostatní resorty, regionální i místní samosprávy, zaměstnavatelské i zaměstnanecké svazy, neziskový sektor, akademickou sféru a je tak dokumentem založeným na široké shodě všech zainteresovaných aktérů v ČR.

Co znamená:

Dohoda o partnerství

Pro programové období připravuje každý členský stát ve spolupráci s Evropskou komisí dohodu o partnerství (DoP). Jde o referenční dokument, jehož cílem je připravit intervence ze strukturálních a investičních fondů. Definuje strategii a investiční priority, pro které se rozhodl příslušný členský stát, a uvádí seznam národních a regionálních operačních programů (OP), které chce realizovat, stejně jako indikaci roční finanční alokace pro jednotlivé OP.

Operační program

Operační programy jsou podrobné plány, v nichž členské státy stanovují, jak budou během programového období vynakládány prostředky z Evropských strukturálních a investičních fondů (ESIF). Mohou být zpracovány pro konkrétní region, nebo mohou mít tematický cíl a platnost pro celou zemi. Pro cíl Evropská územní spolupráce se připravují přeshraniční nebo meziregionální operační programy. Členské státy předkládají své operační programy na základě dohod o partnerství.

Zdroj informací

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a NejBusiness.cz

Datum

19. prosince 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

13. března 2024

DKV Mobility rozšiřuje síť dobíjecích stanic

Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšířila svou...

Reklama

Page generated in 1.2961 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál