Projekt Voda pro českou krajinu pomohl v boji proti suchu částkou téměř 1,2 milionu korun

Projekt Voda pro českou krajinu pomohl v boji proti suchu částkou téměř 1,2 milionu korun

Z české krajiny mizí voda a odborníci dlouhodobě upozorňují, že je potřeba řešit její lepší zadržování v krajině. Značka prostředků do myček nádobí Finish se na tento problém zaměřila projektem Voda pro českou krajinu, na kterém úzce spolupracuje s Českým svazem ochránců přírody (ČSOP). V letošním roce si tato iniciativa zvolila lokality pod horou Blaník, u Hořiněvsi nebo v Krejdách a v boji proti suchu pomohla částkou 1 175 tisíc korun.

Nejrozsáhlejší obnovu čeká síť mokřadů a tůní v devíti lokalitách pod horou Blaník, kde hrozí nejen sucho, ale i ztráta biologické rozmanitosti. První terénní práce na Podblanicku začnou počátkem příštího roku. „Chceme zde revitalizovat krajinu, změnit její vodní režim a vytvořit několik desítek tůní. Na dlouhodobém suchu v Česku se podílí ubývající mokřady, bez kterých voda z přírody velmi rychle odteče pryč. Snahou je proto znovuoživení míst, kde se voda bude moci lépe zadržovat a v období sucha následně postupně uvolňovat,“ vysvětluje Petr Stýblo, ředitel Českého svazu ochránců přírody.

V krajině Podblanicka téměř vymizela řada cenných mokřadních luk vlivem narovnávání vodních toků. Realizace projektu výrazně podpoří vodní režim, kde vznikne 54 nových nebo obnovených tůní. Odborníci očekávají také návrat ohrožených druhů rostlin, obojživelníků, ale i hmyzu. Jde například o vachtu trojlistou, čolka velkého, vážku žíhanou, skokana zeleného nebo raka bahenního.

Revitalizaci krajiny kolem hory Blaník, v Hořiněvsi a Krejdách podpořil dlouhodobý projekt Voda pro českou krajinu značky Finish v úzké spolupráci s ČSOP. „Moc nás těší, že můžeme přispět k zachycení vody v přírodě a tím ke zvelebování české krajiny. Snažíme se také motivovat širokou veřejnost k efektivnějšímu hospodaření s vodou v domácnosti a upozorňovat na její vysokou spotřebu,“ říká Lukáš Klimek, category manager společnosti Reckitt pro Českou republiku a Slovensko. 

Zdroj informací

Finish a NejBusiness.cz

Datum

13. prosince 2021

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

DoporučujemePřihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 2.1104 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál