Akciové fondy v listopadu opět posílily na 3,80 %

Akciové fondy v listopadu opět posílily na 3,80 %

Listopadové výsledky Broker Consulting Indexu podílových fondů potvrdily silnou pozici akciových fondů, které meziměsíčně posílily o celých 3,80 % a od začátku roku získávají už 11,41 %. Vysoký nárůst o 2,59 % vykázaly též fondy komoditní a mírné zhodnocení 0,61 % si připsaly i fondy nemovitostní. Na druhou stranu se v listopadu opět nedařilo fondům dluhopisovým a fondům peněžního trhu, které vykázaly záporné hodnoty -2,08 %, respektive -1,90 %.

V podzimních měsících se na trzích stále více odráží zhoršující se pandemická situace a současně také ekonomická bublina. Nástup nové covidové varianty omikron, zejména pak s ohledem na její možnou vyšší rizikovost, způsobil po celém světě značné obavy, které se během několika dnů projevily na všech trzích. Do jaké míry se obavy potvrdí a jak zahýbou světovými trhy, bude jasnější nejdříve před Vánoci.

„Pro příští rok očekávám s mírným optimismem pokračování býčího trendu na akciových trzích a možné další prolomení rekordních hodnot akciových indexů. Zásadní roli hraje v tomto směru zlepšení ekonomické situace v Číně, která je nejen pro řadu amerických korporací důležitým trhem. Tomuto očekávání také nahrává stále uvolněná měnová politika světových centrálních bank v čele s americkým FEDem. Pozitivní vyhlídky se ale mohou kdykoliv změnit v případě, že by došlo k rapidnímu zhoršení pandemie a zavedení dalších lockdownů, a především v důsledku inflace, která vedle Česka roste i v ostatních zemích,“ předpokládá Martin Novák, hlavní analytik společnosti Broker Consulting. Pozitivnímu očekávání pro další růst světové ekonomiky napomáhá zejména očkování, ale také touha spotřebitelů utrácet peníze, které z důvodu anticovidových opatření zůstaly nevyužité. Opětovné roztočení kola utrácení by tedy mělo znovu oživit ekonomiku.

Velmi povzbudivé výsledky přinesl listopad akciovým trhům, které si oproti říjnu připsaly 3,80 %. Od začátku tohoto roku si drží 11,41 %. Příjemné zhodnocení získaly v listopadu také komoditní fondy, a sice 2,59 %, které si za posledních jedenáct měsíců připsaly už 29,82 %.

Nemovitostní fondy v listopadu mírně posílily na 0,61 %. Pozitivní růst by měly vykazovat i nadále, a to zejména v České republice, kde se neočekává, že by ceny nemovitostí začaly při zvyšování úrokových sazeb výrazně klesat. Rozhodně se to netýká komerčních nemovitostí. „U běžných retailových nemovitostí pak počítám přinejmenším se zpomalením tempa růstu cen. Kvůli rostoucím sazbám se poptávka po nemovitostech sníží, otázkou tedy zůstává, zda se sníží v dostatečné míře a vytvoří na prodávající odpovídající tlak. Proti snižování cen nemovitostí ovšem hraje současná inflace, zdražování stavebních materiálů a stále zdlouhavá byrokracie při zajišťování stavebního povolení,“ vysvětluje Novák.

Se zápornými hodnotami pak předposlední kalendářní měsíc zakončily fondy dluhopisové, které odepsaly -2,08 %. Nedařilo se ovšem ani fondům peněžního trhu, které zaznamenaly meziměsíční pokles -1,90 %. Od začátku roku přitom ztrácejí -3,90 %.

Index podílových fondů reprezentuje portfolio převážně českého investora. U akciových fondů nebere v potaz úzké regionální či sektorové zaměření, ale zaměřuje se na globální akciový trh. Složení fondů v akciovém indexu reflektuje portfolio běžného českého investora investujícího do akciových fondů. Podobné je to také u komoditních fondů, kde index reflektuje výkonnost fondů investujících převážně do tradičních komodit. U dluhopisových fondů klade index větší důraz na české a evropské dluhopisové fondy, ale ve výkonnosti zohledňuje i dluhopisové fondy investující do státních dluhopisů různých ekonomik a také dluhopisové fondy zaměřující na rizikovější dluhopisy, ale již s menší vahou. U peněžních fondů a nemovitostních fondů je sledována pouze výkonnost českých podílových fondů.

Proč je dobré index sledovat: Čeští investoři mají v podílových fondech zainvestován majetek ve výši zhruba 557 miliard korun. Fondy jsou velmi využívanou platformou pro dlouhodobé investování, zejména při vytváření rezerv pro období postaktivního věku (60+). Index ukazuje, jak se vede fondům dle jednotlivých tříd investičních aktiv. Investoři si mohou mimo jiné srovnávat, jak si jimi vybrané fondy vedou v porovnání s průměrem trhu.

Zdroj informací

Broker Consulting, a.s. a NejBusiness.cz

Datum

11. prosince 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

Reklama

Page generated in 1.2017 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál