Na velkém finále soutěže EIT Jumpstarter slaví vítězství i dva české startupy: Nano Pure Precision a RoboTwin

Na velkém finále soutěže EIT Jumpstarter slaví vítězství i dva české startupy: Nano Pure Precision a RoboTwin

EIT Jumpstarter, preakcelerační program podporovaný Evropským inovačním a technologickým institutem, vyhlásil sedm nejslibnějších startupů v oblasti zdraví, potravin, surovin, energie, městské mobility, výroby a nového evropského Bauhausu. Ve velkém finále programu uspěly ve svých kategoriích mimo jiné dva startupy z České republiky: Nano Pure Precision vyhrál v kategorii EIT Raw Materials se svým řešením v oblasti nanočástic, dalším českým vítězstvím, tentokrát v kategorii EIT Manufacturing, je startup RoboTwin zaměřující se na zefektivnění automatizace specializovaných úkonů pomocí inteligentní výuky robotů. Oba projekty byly společně s dalšími pěti výherci oceněny díky svému velkému potenciálu už v rané fázi vývoje.

Nano Pure Precision se zaměřuje na jeden z hlavních problémů výzkumu souvisejícího s nanovědou: zkřížené chemické účinky, které vznikají v důsledku rozsáhlého odpadu obklopujícího povrch komerčně dostupných nanočástic. Nano-Pure v reakci na tuto skutečnost využívá laserovou technologii, která mu umožňuje produkovat vysoce kvalitní nanočástice jakéhokoli prvku s bezodpadovým povrchem.

RoboTwin provádí automatizaci na základě snímání pohybu a napodobování. Jedná se o soubor hardwaru a softwaru, který sleduje pohyb pracovníka, získává jeho know-how a automaticky generuje optimální programy robota. RoboTwin tak představuje řešení, které vyhovují potřebám malých a středních výrobců a uspěje i tam, kde běžná automatizace selhává.

Mimo zmíněné české zástupce excelovalo v dalších pěti kategoriích 5 evropských startupů

Cílem programu EIT Jumpstarter je pomoci mladým inovátorům z rozvíjejících se regionů EU a proměnit jejich vědecké nápady a objevy v úspěšný business. Vítězové soutěže byli vybráni v sedmi kategoriích: zdraví, potraviny, suroviny, energie, městská mobilita, výroba a Nový evropský Bauhaus (zaměřený na udržitelný a inkluzivní životní prostor).

„Letošní rok byl pro EIT Jumpstarter, který letos slaví pátý ročník vskutku jedinečný: nejenže jsme přivítali účastníky z nových regionů, ale do programu byla zařazena nová kategorie New European Bauhaus. Díky těmto změnám se tento vysoce konkurenční program stal ještě zajímavější. Skutečnost, že letos přišel rekordní počet přihlášek, je důkazem, že EIT Jumpstarter je pro mnohé referenčním bodem. To nám dává obrovskou motivaci pokračovat v naší práci s ještě větším impulsem pro podporu inovací v rozvíjejících se evropských regionech,“ řekla Dora Marosvolgyi, ředitelka, Cross-KIC Strategické regionální inovace, EIT Health.

Od roku 2017 bylo v rámci programu vyškoleno 570 startupů. Jen letos organizátoři obdrželi 548 přihlášek, přičemž 42 z nich dostalo šanci představit svůj projekt odborné porotě a soutěžit o finanční ceny – nejlepší týmy v každé kategorii získaly 10 000 eur a přístup do sítě EIT Communities. Inovátoři se naučili základy budování životaschopného obchodního modelu, mentoři programu jim poskytli neocenitelné poznatky a pomohli jim ověřit jejich obchodní modely. Díky úzké spolupráci s komunitami EIT se EIT Jumpstarter stal jedním z klíčových preakceleračních nástrojů pro přenos inovativních nápadů z laboratoří na trh.

Zdroj informací

EIT Health a NejBusiness.cz

Datum

7. prosince 2021

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2157 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál