Barometr obliby spoření: S růstem sazeb věří Češi spoření více

Barometr obliby spoření: S růstem sazeb věří Češi spoření více

Barometr obliby spoření v posledním čtvrtletí letošního roku po předchozím poklesu opět vzrostl. Sílí tak důvěra Čechů ve spořicí produkty, což zřejmě souvisí s postupným růstem úrokových sazeb. V žebříčku oblíbenosti pak stále vede zlato, které je těsně následováno stavebkem.

Barometr obliby spoření pravidelně sleduje, kterou možnost ukládání nebo spoření peněz považují Češi za zvlášť zajímavou bez ohledu na to, jak sami v danou chvíli spoří. „V posledním čtvrtletí tohoto roku Barometr po třech kvartálech poklesu vzrostl o 1,2 procentního bodu na hodnotu 37,2 %. Svědčí to o tom, že narůstá důvěra Čechů v investice a spoření. Současná vyšší inflace však stojí zřejmě za tím, že co do preferencí již třetí čtvrtletí za sebou dominuje Barometru s 54% oblíbeností zlato. Lidé zkrátka stále hledají formu investice, která v jejich očích představuje jistotu a výnos nad hodnotu inflace,“ řekl Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Druhou pozici v oblíbenosti spořicích a investičních produktů opět obsadilo stavební spoření, které se dlouhodobě s více než 50% oblíbeností drží na špici Barometru. V posledním čtvrtletí letošního roku dosáhlo 51% oblíbenosti.

„Na základě zkušeností se dá očekávat, že zejména v posledních dnech roku vzroste zájem o uzavírání nových smluv stavebního spoření. Je totiž důležité uzavřít stavebko nejpozději na Silvestra, protože tak lze získat nárok na státní příspěvek i za rok 2021,“ říká Jiří Šedivý. „Jeho atraktivitě nyní navíc nahrává i fakt, že Česká národní banka zvýšila sazby a stavební spořitelny na to již reagují zvyšováním úroků na spoření,“ upřesňuje Jiří Šedivý.

Termínované vklady si polepšily nejvíce

Již tradičně následuje stavebko v preferencích s mírným odstupem penzijní spoření (43% oblíbenost) a spořicí účty (39% oblíbenost). Jde o konzervativnější formy uložení peněz, nicméně z pohledu komplexního osobního plánu jde o produkty vhodné k zajištění na stáří nebo k pokrytí nečekaných výdajů.

Barometr opět ukázal, že Češi jsou konzervativnější a investice na kapitálovém trhu preferují méně. Zvýšená volatilita kapitálových trhů stojí zřejmě i za tím, že investice do podílových fondů a přímé investice do akcií či obligací se shodně s 36% oblíbeností ocitly až na pátém místě preferencí.

Poslední pozice oblíbenosti spořicích a investičních produktů tvoří již několik čtvrtletí za sebou životní pojištění (31 %), kryptoměny (29 %), termínované vklady (27 %) a spoření doma (20 %). U životního pojištění je to poměrně logické – většina odborníků na osobní finance se totiž shodne, že tento produkt bychom měli brát primárně jako zajištění proti rizikům, která přináší život, než jako formu uložení peněz.

I když se termínované vklady umísťují vždy v dolní polovině Barometru, staly se ve čtvrtém čtvrtletí finančním produktem s největším přírůstkem preferencí, když získaly o sedm procentních bodů více a dosáhly 27% oblíbenosti. Vliv růstu úrokových sazeb je zde zřejmý.
Již tři čtvrtletí figurují v Barometru obliby spoření i kryptoměny. Po propadu oblíbenosti ve třetím čtvrtletí si tentokrát připsaly šest procentních bodů k dobru, což odpovídá letošnímu vývoji jejich kurzu. Nicméně stále platí, že Češi jsou k nim rezervovanější a dají na varování odborníků, že jde o velmi rizikový finanční nástroj.

Asociace českých stavebních spořitelen

Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) si klade za cíl společně se svými členy vytvářet spolehlivý, funkční a stabilní systém stavebního spoření a také upevňovat důvěru v tento produkt. Důraz klade na vytváření příznivých podmínek pro řešení bytových potřeb lidí žijících v České republice. Vznikla v roce 2000 a v současnosti sdružuje všech pět stavebních spořitelen (ČSOB Stavební spořitelna, a. s., Stavební spořitelna České spořitelny, a. s., Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s., Raiffeisen stavební spořitelna a.s. a MONETA Stavební Spořitelna, a.s.). AČSS udržuje kontakty s partnerskými organizacemi v Evropě a podílí se stejně jako všichni její členové na činnosti Evropského sdružení stavebních spořitelen.

Zdroj informací

Asociace českých stavebních spořitelen a NejBusiness.cz

Datum

6. prosince 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

13. března 2024

DKV Mobility rozšiřuje síť dobíjecích stanic

Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšířila svou...

12. března 2024

BILLA svoji novou identitu promítá nejen do svých prodejen

Po představení své nové obchodní strategie, zaměřené na podporu zdraví, správného stravování a na...

12. března 2024

SAP představuje novinky ve správě firemních dat s generativní AI

Společnost SAP oznámila novinky zaměřené na správu firemních dat. Nejvíce inovací včetně využití...

11. března 2024

Dell inovuje modely notebooků Latitude pro práci s umělou inteligencí

Společnost Dell uvádí na trh zcela novou řadu Latitude s podporou umělé inteligence. Notebooky vybavené...

8. března 2024

Kancelářská budova AFI City 1 dosáhla s příchodem nových nájemců plné obsazenosti

Mozaika nájemců ve vysočanském věžáku AFI City 1 je již kompletně dokončená. Mezi nové přírůstky mimo jiné...

Reklama

Page generated in 1.2281 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál