Spojené arabské emiráty slaví 50. výročí

Spojené arabské emiráty slaví 50. výročí

Spojené arabské emiráty (SAE) během posledních padesáti let prošly proměnou, která patří mezi nejúspěšnější příběhy v rámci celého světa. Tato země se stala centrem globálních technologických inovací a vývoje a patří mezi nejvyhledávanější turistické destinace.

SAE jsou federací sedmi konstitutivních emirátů: Abú Dhabí, Adžmán, Dubaj, Fudžajra, Rás al-Chajma, Umm al-Kuvajn a Šardžá. Hlavním městem je Abú Dhabí, zatímco Dubaj je nejlidnatějším centrem se světovými unikáty, včetně nejvyšší budovy světa Burdž Chalífa, uměle vytvořených ostrovů Palm Islands a další.

Populace SAE čítá 9,8 mil. obyvatel, což je podobná velikost jako má Česká republika. Nicméně podíváme-li se na HDP těchto dvou zemí, Česká republika dosahuje 243,5 miliard USD, Spojené arabské emiráty pak 358,87 miliard USD. Země je známá jako centrum mezinárodní spolupráce, lidé z více než 200 různých národností zde žijí, pracují nebo tuto zemi navštívili. Úředním jazykem je arabština, nicméně angličtina vzhledem k mezinárodnímu charakteru SAE je velmi rozšířeným a používaným jazykem. Státním náboženstvím je islám, další náboženství jsou v zemi plně tolerována.

Otevřenost SAE zahraničním návštěvníkům a rezidentům je podpořena vysokou úrovní politické stability. Každý ze sedmi emirátů  má vlastního vládce, emíra. Tito vládci společně tvoří Federální nejvyšší radu a volí ze svého středu jednoho, který se stane prezidentem Spojených arabských emirátů, současným prezidentem je Jeho Výsost šejk Khalifa bin Zayed Al Nahyen. SAE jsou členem OSN, OPEC, WTO a řady dalších mezinárodních organizací. Země je také předním přispěvatelem zahraniční pomoci, zaměřuje se především na rozvojové projekty, humanitární pomoc v zemích, kde probíhají válečné konflikty, nebo kde došlo k přírodním katastrofám.  

Spojené arabské emiráty a Česká republika: tři dekády partnerství

Spojené arabské emiráty jsou pro Českou republiku klíčovým obchodním partnerem a zároveň patří mezi nejoblíbenější dovolenkové destinace českých turistů. Na základě ročních statistik mezinárodního letiště v Praze patří Dubaj od roku 2017 mezi top pět destinací v počtu přepravených pasažérů z Prahy. První čtyři měsíce v tomto roce byla Dubaj dokonce na první místě, Češi do Dubaje létají na dovolenou i za obchodem, toto město je také častým přestupním bodem do exotických destinací. V říjnu tohoto roku patřila Dubaj mezi top deset destinací, z Prahy bylo celkem přepraveno 16 968 cestujících do této globální aglomerace.* Dubaj je oblíbená zejména během zimních měsíců a české cestovní kanceláře očekávají tento trend i během letošní zimní sezóny.

Obchod mezi SAE a Českou republikou je na vzestupu. SAE jsou pro český export nejdůležitějším trhem v rámci celého regionu Blízkého východu. Podle statistik Czech Trade objem exportu z České republiky do SAE v roce 2020 dosáhl 14,5 miliard Kč, zatímco import na český trh činil 2,1 mil. Kč. Klíčovými oblastmi pro český export jsou automobilový průmysl, digitální technologie, energetika, chemický průmysl, obranný průmysl a reality.**
Klíčová data v historii SAE:

• 2. prosince 1971 – založení Spojených arabských emirátů

SAE jsou federací sedmi emirátů – Abú Dhabí, Dubaj, Šardžá, Ras al-Khaimah, Ajman, Umm al-Kuvajn a Fudžajra. Jeho Výsost šejk Zayed bin Sultan Al Nahyan byl prvním prezidentem SAE a je známý též jako Otec národa. Ve své pozici působil až do své smrti v roce 2004. Jeho syn Jeho Výsost šejk Khalifa bin Zayed Al Nahyan je současným prezidentem SAE.

• 1973 – zavedení Dirhamu do oběhu

• 1979 – Královna Alžběta II. navštívila SAE

Během své návštěvy slavnostně otevřela přístav Jebel Ali a Dubajské centrum obchodu. „Jedním z dávných lidských snů je proměnit poušť v zeleň a mořskou vodu v pitnou. Tady
v Dubaji se tento sen stane skutečností,“ řekla královna při své návštěvě.

• 1982 – Mezinárodní letiště Abú Dhabí zahájilo svůj provoz

• 1985 – První lety Emirates

25. října se uskutečnily první lety Emirates z Dubaje do Karáčí a Bombaje. Aerolinky provozovaly pronajaté letouny Boeing 737 a Airbus 300 B4.

• 1990 – Konání prvního leteckého veletrhu Dubai AirShow

• 1999 – Otevření hotelu Burdž Al Arab

Jeden z nejvyšších hotelů světa, je navržený tak, aby připomínal plachetnici, stojí na umělém ostrově, 280 metrů od pláže Jumeirah, spojený s pevninou soukromým mostem. Jeho stavba trvala 5 let.

• 2006 – První celostátní volby do Federální národní rady

• 1. července 2010 – Emirates přilétá do Prahy

První letadlo Emirates přiletělo z Dubaje do Prahy v 14:50. Na palubě Airbusu A330-200 byli kromě Sira Tima Clarka, prezidenta Emirates Airline, také cestující z 24 zemí.

• 2010 – Otevření Burdž Chalífy

Nejvyšší budova světa a srdce Dubaje. Impozantní stavba s výškou 828 m nabízí nezapomenutelný výhled ze dvou vyhlídkových plošin – At the Top v 124. a 125. patře
a z nejvyšší vyhlídkové plošiny na světě v 148. patře (555 m).

• 2021 – Expo 2020 v Dubaji otevírá své brány

První světová výstava Expo pořádaná v regionu Blízkého východu, Afriky a jižní Asie (MEASA) potrvá do konce března 2022. Na výstavě se představí 190 zemí včetně České republiky a Slovenska. Od zahájení v říjnu 2021 přivítala akce více než 2 miliony návštěvníků z celého světa.

Budoucích 50 let – Spojené arabské emiráty jako lídr v oblasti inovací

Spojené arabské emiráty doufají, že jejich další půlstoletí bude stejně transformační jako to první. SAE se podařilo dostat se na špici nejrozvinutějších zemí světa, svou pozici na globálním poli výzkumu a inovací hodlá posílit a zároveň se soustředí na potřeby a přání místních obyvatel i zahraničních turistů.

Tento zřetel je patrný například na současně probíhající výstavě EXPO 2020 v Dubaji, kde národy světa, včetně České republiky, představují svoje nápady a technologické inovace. Dubaj jakožto epicentrum moderní technologie je ideálním místem pro tento typ mezinárodní události. Zastoupení SAE zahrnuje pavilon Emirates, jenž nechá návštěvníky nahlédnout do budoucnosti komerčního letectví.

Pro SAE je jedním z hlavních témat také udržitelnost. Dubaj si je vědoma ekologických dopadů rychlé urbanizace, a proto vytvořila plán pro udržitelný rozvoj města do roku 2040. Tento plán má za cíl posunout rozvoj města do nové éry, soustředí se na zefektivnění veřejné mobility a výrazného rozšíření rekreačních oblastí (veřejné pláže vzrostou podle nového plánu až o 400 %) s ohledem na udržitelnost životního prostředí.

Budoucnost SAE se bude vyznačovat ambicí stát se světovým lídrem v oblasti inovací, ať se jedná o urbanismus, letectví, udržitelné technologie nebo další disciplíny. Dialog a interakce s ostatními zeměmi jsou pro tyto plány klíčové, propojení SAE se světem aerolinkami Emirates jsou proto součástí této budoucnosti. Pro Čechy se SAE stávají čím dál více důležité, ať již jako obchodní partner nebo oblíbená turistická destinace.

* Údaje z Letiště Václava Havla Praha
** Údaje z Czech Trade – zastoupení v Dubaji

Zdroj informací

Emirates a NejBusiness.cz

Datum

2. prosince 2021

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Zajímavosti a tiskové zprávy

5. července 2024

Výroba vozidel v Česku nadále roste

V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...

30. června 2024

Největší fotovoltaický střešní projekt v Česku: V CTParku Bor na Plzeňku

Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

Reklama

Page generated in 1.7629 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál