Hybridní model fungování klade nové požadavky na řadové zaměstnance i jejich vedení

Hybridní model fungování klade nové požadavky na řadové zaměstnance i jejich vedení

V posledním roce a půl více než polovina firem zásadně změnila svou strategii i způsob fungování. Hybridní styl práce, který řada z nich přijala za standard, ale klade vyšší požadavky na vedení týmů i jednotlivé pracovníky. Klíčovou se stává schopnost řídit a motivovat lidi na dálku. Nový směr v mentoringu, tzv. on-line mentoring, pomáhá manažerům zvládat situaci a konzultovat jejich metody, zaměstnancům nabízí pomoc při překonávání obav i udržení soudržnosti s kolegy.

Hybridní práce vyžaduje nové manažerské dovednosti

Nový normál ve fungování firem přinesl nejen zvýšený podíl práce z domova, ale také nové výzvy, jako nutnost naučit se zvládnout řízení svého týmu na dálku pro manažery a schopnost udržet si kontakt s kolegy a motivaci pro zaměstnance pracující z domova. Stále více firem si proto uvědomuje, že schopnost zachovat si funkční a výkonný tým je v současné době klíčová.

„Změny ve fungování firem způsobené pandemií kromě jiného zvýšily nároky na práci manažerů. Motivovat a vést kolektiv v přímém kontaktu je něco jiného než udržet tah na branku a soudržnost kolektivu na dálku. To jsou zcela odlišné disciplíny, které je třeba se naučit. Zvýšená míra vyhoření u výkonných manažerů v posledním roce a půl dokazuje, že to není úplně jednoduché. On-line mentoring je jednou z možností firem, jak podpořit manažery v nových podmínkách. Nejde jen o získávání nových dovedností, možnost konzultovat své postupy nebo konkrétní problémy s nezaujatým odborníkem poskytne vedoucím pracovníkům i potřebnou jistotu a oporu," vysvětluje Jan Dvořák, výkonný ředitel Počítačové školy GOPAS.

Komunikace na dálku je podložená technologiemi

V počátcích pandemie bylo hlavním zájmem zprovoznění a fungování virtuálních kanceláří. I když to pro mnoho podniků šlo relativně hladce, většina z nich podcenila množství faktorů, které vstupují do hry. To, co podkopává výkonnost v současné době, je často absence přirozeného kontaktu a komunikace.

„Hybridní model práce vyžaduje vhodný systém podpory pracovníků k dosažení udržitelných výsledků. Mentorství na dálku přináší potřebnou pomoc, která umožňuje zaměstnancům přizpůsobovat se novému způsobu práce i vztahů s kolegy. I když technologie nejsou tím primárním, o co zde jde, je nezbytné, aby komunikace probíhala na co nejpřirozenější úrovni, přibližovala se osobnímu kontaktu, samozřejmě bez nutnosti řešit technické problémy s připojením nebo kvalitou přenosu,“ říká Michal Černý, odborník na komunikační a konferenční technologie Lifesize.

Nový normál přinesl nová očekávání zaměstnanců

Hybridní způsob práce s sebou nese zcela nové požadavky na manažerskou práci. Situace v prvních vlnách pandemie tak dopadla zejména na výkonné manažery, kteří se snažili zvládnout pro ně nezmapované výzvy i za cenu určitého sebeobětování. Symptomy syndromu vyhoření pociťovala podle provedených studií více než polovina z nich. Hybridní způsob práce ale mění i potřeby řadových zaměstnanců. U nich může on-line mentoring překonat problémy v komunikaci hybridních týmů a zaměstnancům dlouhodobě pracujícím z domova poskytnout mentální podporu.

„On-line mentoring pomáhá s řešením běžných problémů, s nimiž se v každodenní praxi potkáváme. I my v Profesii jsme díky internímu mentoringovému programu získali daleko snazší cestu se dozvědět, jak určitou problematiku řeší v jiných odděleních, v jiných zemích. Nebýt toho, hledali bychom na internetu, v odborných publikacích apod., a přitom to bylo tak jednoduché – prostě jsme se spojili s mentorem. Zjistili jsme, že podobné otázky jako řešíme my, řeší i jiní, a dokáží nám tak nabídnout možnosti, které by nás ani nenapadly – včetně posouzení jejich výhod a nevýhod,“ říká Michal Novák.

Nový trend v podobě on-line mentoringu je pro firmy možností, jak podpořit své zaměstnance v novém normálu. V současné době jsme svědky určitého mentálnímu posunu, kdy si lidé uvědomují, že návrat ke způsobu práce, na který jsme byli zvyklí před covidem, není v dohledné době reálný. Náš průzkum HR Pulse, který se zaměřil na změny v očekávání českých zaměstnanců potvrdil, že trénink manažerů pro vedení týmu na dálku, pomoc při získání znalostí potřebných pro hybridní práci nebo pomoc při stanovení cílů a priorit v novém normálu jsou aspekty, které nabírají na důležitosti. Pokud firma lidem pomůže vyrovnat se s novými podmínkami, získá jednak konkurenční výhodu, jednak zvýší šanci na udržení kvalitních a klíčových zaměstnanců.

Zdroj informací

Počítačová škola GOPAS a NejBusiness.cz

Datum

30. listopadu 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

13. března 2024

DKV Mobility rozšiřuje síť dobíjecích stanic

Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšířila svou...

12. března 2024

BILLA svoji novou identitu promítá nejen do svých prodejen

Po představení své nové obchodní strategie, zaměřené na podporu zdraví, správného stravování a na...

12. března 2024

SAP představuje novinky ve správě firemních dat s generativní AI

Společnost SAP oznámila novinky zaměřené na správu firemních dat. Nejvíce inovací včetně využití...

11. března 2024

Dell inovuje modely notebooků Latitude pro práci s umělou inteligencí

Společnost Dell uvádí na trh zcela novou řadu Latitude s podporou umělé inteligence. Notebooky vybavené...

8. března 2024

Kancelářská budova AFI City 1 dosáhla s příchodem nových nájemců plné obsazenosti

Mozaika nájemců ve vysočanském věžáku AFI City 1 je již kompletně dokončená. Mezi nové přírůstky mimo jiné...

8. března 2024

Na Slovensku uvedli do provozu největší smart bateriové úložiště nahrazující fosilní zdroje

V průmyslovém parku v Banské Bystrici bylo úspěšně uvedeno do provozu největší smart bateriové úložiště na...

Reklama

Page generated in 1.1361 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál