Každý den se objeví v průměru jeden podezřelý inzerát

Každý den se objeví v průměru jeden podezřelý inzerát

Trend nájemního bydlení je v posledních letech na vzestupu. Především ve velkých městech je však bytů dlouhodobě nedostatek, čehož zneužívají i podvodníci. Dynamiku na nájemním trhu významně ovlivnila také pandemie, například v souvislosti s přesunem tisíců bytů dříve provozovaných v režimu krátkodobých pronájmů na trh pronájmů dlouhodobých. Dle dat společnosti UlovDomov.cz se podvodníci totiž často tváří právě jako majitelé krátkodobých pronájmů typu Airbnb, kteří žijí v zahraničí.

Za posledních 7 let, tedy od začátku fungování inzertního portálu UlovDomov.cz, bylo nahlášeno více než 5 000 problematických inzerátů. Konkrétně za spam či podvod byla uživateli označena zhruba polovina z nich, což v průměru vychází na 1 podezřelý inzerát denně. „Čas od času se na nás s prosbou o dořešení podvodných nabídek obrací i Policie ČR. V ostatních případech nahlášení se jedná například o neaktuální inzerát, špatnou cenu či popisek a podobně,“ dodává Michal Hrbatý, CEO společnosti UlovDomov.cz, která se prostřednictvím služby Ideální nájemce stará soukromým majitelům o více než 1 500 nemovitostí v hodnotě přesahující 7 miliard korun.

Nejčastější metody podvodníků s byty

Média v posledním roce informovala o tom, že covidová krize a s ní spojené lockdowny, útlum turismu, odliv expatů, ale například i nižší míra služebních cest vedly k tomu, že část majitelů byty provozované v režimu krátkodobých pronájmů typu Airbnb buď prodala, nebo je nabídla k dlouhodobému pronájmu. Toho využívají i podvodníci, kteří se vydávají za majitele těchto bytů.

Podvodné inzeráty jsou často psány anglicky, mnohdy s chybami, případně špatnou či nespisovnou češtinou. Údajný majitel bytu se obvykle tváří, že žije v zahraničí a zájemce žádá o zaslání dokladů a také o platbu předem, buď kartou nebo na účet. Na vše spěchá a snaží se vyhnout prohlídce bytu, například pod záminkou velkého množství zájemců. „Zájemci o bydlení se mnohdy setkávají s argumentací, že klíče budou později předány přes třetí stranu, případně že je nový nájemník obdrží poštou – samozřejmě až po zaplacení. Varováním by mělo být také podezřele nízké nájemné,“ vysvětluje Michal Hrbatý. Nahlášení podezřelých inzerátů většinou přichází od uživatelů, kteří s podvodníkem již komunikují a obrací se na inzertní portál UlovDomov.cz s žádostí o pomoc.

Jak s podvodníky bojovat?

V prvé řadě je potřeba dát si pozor na varovné signály. Podezřelé či jinak problematické inzeráty mohou uživatelé také nahlásit. Portál UlovDomov.cz u takového inzerátu zobrazí varování (viz obrázek níže), které uživatele zároveň edukuje. Tyto reporty v co nejkratším čase prověřuje tým společnosti, a pokud je inzerát shledán závadným, nabídka je stažena. Dle statistik společnosti UlovDomov.cz podvodné aktivity svým způsobem utlumilo i zavedení nominálního poplatku za vložení inzerátu. „Pokud má však někdo úmysl podvodně z lidí vylákat tisíce korun, jen tak něco jej bohužel neodradí,“ uzavírá problematiku za UlovDomov.cz Michal Hrbatý.

UlovDomov.cz

UlovDomov.cz provozuje největší český inzertní portál zaměřený na pronájmy a nástroj Prověření rizikovosti osob. UlovDomov.cz je členem skupiny Miton vedle projektů jako Slevomat, Rohlík.cz, Bonami či Twisto. Firma má pobočky v Brně, Praze, Plzni či Olomouci a provozuje prémiovou službu Ideální nájemce, která majitelům nemovitostí zajišťuje veškerý servis spojený s pronájmem jejich bytů, včetně převzetí rizik.

UlovDomov.cz má k dispozici mediány cen nájmů u jednotlivých dispozic pro Brno i Prahu, a to včetně jednotlivých městských částí. Může poskytnout meziroční, mezikvartální i meziměsíční srovnání. Odborníci z firmy dokážou okomentovat jak právní, tak daňové aspekty nájemního bydlení a vyjádřit se k trendům na realitním trhu. V neposlední řadě pak rádi poradí ohledně pojištění domácnosti či investice formou koupě bytu a jeho následného pronajímání.

Zdroj informací

UlovDomov.cz s.r.o. a NejBusiness.cz

Datum

23. listopadu 2021

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Zajímavosti a tiskové zprávy

5. července 2024

Výroba vozidel v Česku nadále roste

V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...

30. června 2024

Největší fotovoltaický střešní projekt v Česku: V CTParku Bor na Plzeňku

Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

Reklama

Page generated in 1.8643 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál