Jak se nejlépe připravit na sjednání hypotéky?

Jak se nejlépe připravit na sjednání hypotéky?

Sjednání hypotéky má svá úskalí a určitě se vyplatí se na celý proces dopředu dobře připravit. Pokud bance rychle předložíte potřebné dokumenty, doba sjednání hypotéky bude kratší. Co je důležité mít vyřešeno před vyřízením hypotéky?

Pokud již máte vyhlédnutou nemovitost a potřebujete od banky rychle získat hypoteční úvěr na úhradu její kupní ceny, zajistěte si co nejdříve požadované doklady a dokumenty. Výrazně tím přispějete ke zkrácení doby sjednání hypotéky. V případě, že ještě nemáte konkrétní nemovitost ke koupi, ale rádi byste si zajistili finance v předstihu, můžete využít takzvanou hypotéku bez nemovitosti. Poradíme vám, co vše se vyplatí vyřešit před tím, než se pustíte do sjednávání hypotéky.

Stanovte si účel využití hypotéky

Hypotéky slouží k financování různých bytových potřeb. Nejčastěji ji Češi využívají na koupi již existujících bytových jednotek, rodinných domů nebo stavebních pozemků. „Hypotéku je možné rovněž využít na financování výstavby rodinného domu, rekonstrukci nemovitosti, koupi bytu v rámci developerského projektu, refinancování stávající hypotéky, zpětné proplacení výstavby a rekonstrukce nebo třeba k vypořádání společného jmění manželů. Předtím než požádáte banku o hypotéku, stanovte si účel využití úvěru. Následně si zjistěte, jaké konkrétní dokumenty od vás bude banka při financování vašeho záměru požadovat,“ říká finanční specialistka Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz.

Maximalizujte výši příjmů

Maximální výše poskytnuté hypotéky se vždy odvíjí od výše doložených příjmů. Zaměstnancům potvrzuje příjem zaměstnavatel. V případě podnikatelů je předkládáno minimálně jedno daňové přiznání. Živnostníci musí s dostatečným časovým předstihem zvážit, jaký způsob uplatňování výdajů bude v jejich případě nejvýhodnější. OSVČ využívající paušální výdaje totiž mají tu výhodu, že jejich výdaje umí banka pro svou potřebu převést do nižšího výdajového paušálu. Například IT specialista uplatňující ze zákona 60% paušál může být bankou počítán, jako by měl 40% paušál, protože banka ví, že skutečné náklady jsou v tomto oboru mnohem nižší (pozn. podrobně se této problematice věnuje článek Hypotéka pro podnikatele a OSVČ). Pokud je příjem k získání potřebné výše hypotéky nízký, je třeba zvážit přizvání dalšího spolužadatele. Příjmy více žadatelů se sčítají a pomohou tak dosáhnout na vyšší hypotéku.

Mějte potřebné dokumenty

Při sjednávání hypotéky vyžadují banky řadu dokumentů. Například u výstavby rodinného domu si dopředu připravte projekt a rozpočet stavby. Při koupi nemovitosti budete potřebovat kupní smlouvu nebo alespoň návrh kupní smlouvy. V případě developerských projektů je zase zapotřebí smlouva o smlouvě budoucí. Pokud využijete hypotéku k vypořádání společného jmění manželů, budete potřebovat dohodu o vypořádání společného jmění manželů a rozsudek o rozvodu s doložkou o nabytí právní moci. V případě, že bylo společné jmění manželů zúženo, překládá se notářský zápis nebo předmanželská smlouva.
Nahlédněte do katastru nemovitostí

„U každé kupované nemovitosti se zajímejte o aktuální záznamy v listu vlastnictví. Pozor si dejte především na sjednaná věcná břemena, která mohou být závažnou překážkou k získání hypotéky. Velmi problematické jsou rovněž nevyjasněná vlastnická práva,“ dodává Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz.

Zdroj informací

Hyponamiru.cz a NejBusiness.cz

Datum

14. listopadu 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

DoporučujemePřihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2762 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál