Česku chybějí dělníci i řidiči, situace se v blízké době nezlepší

Česku chybějí dělníci i řidiči, situace se v blízké době nezlepší

Nepříjemným důsledkem covidových opatření a lockdownů je nedostatek řady profesí. Problém přitom nezasahuje negativně jen Českou republiku, ale prakticky celou Evropu. Chybí lidé v pohostinství, nejsou stavební dělníci, firmy hlásí nedostatek řidičů i kurýrů. Výroba i dodávky zboží tak nabírají zpoždění, společnosti hledají lidi, kde se dá a nabízejí nové benefity. Před Vánoci přitom dále poptávka po některých profesích ještě poroste.

„Vánoce jsou pro přepravní služby tradičně vrcholem sezóny, každoročně mezi kurýry přijímáme několik set brigádníků. Letošní rok přitom podle našich očekávání bude podle počtu převezených zásilek rekordní,“ říká generální ředitel logistického operátora Wedo Daniel Mareš. „Lidí je letos opravdu málo, o každého dobrého kurýra se budou firmy přetahovat,“ dodává s tím, že na trhu chybí několik set kurýrů.

Nejen Wedo proto už nyní startuje kampaň hledající nové kurýry. Ti si budou moci vydělat výrazně více než loni, získají i řadu dalších zajímavých benefitů. Např. u Wedo tak budou moci dopravci fakturovat měsíčně až 80 tisíc korun. Kromě toho si ještě mohou nově sáhnout na vánoční příplatek a další benefity.

Nedostatek lidí potvrzují i stavební firmy. Bytovou výstavbu v České republice negativně zasáhly váznoucí dodávky materiálů především z Číny, které způsobily i razantní růst cen. To se týká například dřeva, polystyrenu nebo výrobků z některých kovů. Výstavba běžného rodinného domku díky tomu může podražit i o milion korun. Stavebnictví ale netrápí jen rostoucí ceny, ale i nedostatek pracovníků ze zahraničí. Před covidem v českém stavebnictví pracovala řada zahraničních dělníků, ti teď chybějí. „Jen ve stavebnictví chybí minimálně několik tisíc dělníků,“ vysvětluje generální ředitel Xella Peter Markovič. Xella ve třech továrnách v ČR vyrábí především Ytong a další výrobky z pórobetonu.

Stavební firmy tak musejí hledat řešení, jak nedostatek pracovníků pokrýt. Stále více se uplatňuje digitalizace, především v přípravné fázi projektu. Díky digitalizované přípravě na sebe potom jednotlivé kroky stavby dobře navazují, což vede k nižší potřebě lidí. „U větších projektů také vidíme zvýšený zájem o velkoformátové stavební prvky. Díky nim lze postavit bytový dům nebo třeba školu rychleji a s polovičním počtem lidí,“ dodal Markovič.

Nezaměstnanost v České republice pandemie nijak dramaticky nezasáhla. V září dosáhla 3,5 %, to je méně než před rokem. Podle úřadu práce je největší poptávka po zaměstnancích právě ve stavebním a zpracovatelském průmyslu, chybí lidí i v potravinářství nebo obchodu.

Podle Mareše z Wedo je trendem, že lidé se ve větší míře budou starat sami o sebe. „Vidíme první příklady, kdy kurýr zjišťuje, že uživí více než jedno auto. Začne si proto stavět vlastní byznys, shánět další lidi, najímat auta a budovat vlastní dopravní firmu. Jsme rádi, že mu v tomto růstu můžeme pomoci. Má to budoucnost, počet přepravených zakázek poroste a lidí bude stále nedostatek,“ vysvětlil.

S podobnými problémy se potýká prakticky celá Evropa. Nemusíme chodit pro příklad do notoricky známé Velké Británie, kde po brexitu chybějí pracovníci z celé Evropy. Desítky tisíc chybějících lidí hlásí i Německo a další vyspělé západoevropské trhy. Řešením nedostatku lidí je pokračující automatizace a digitalizace. V letošním průzkumu poradenské společnosti PwC mezi generálními řediteli českých firem

plných 92 procent řeklo, že je pandemie přiměla využívat více digitální nástroje. A 77 procent českých firem tvrdí, že zavedlo nové technologie.

Digitalizace v následujících letech ve světě povede i k velké proměně pracovního trhu. Podle předpokladů PwC v další dekádě zmizí nebo se zásadně promění až třetina pracovních pozic. Polovina procesů přitom půjde automatizovat už za využití současných technologií. „Neznamená to, že digitalizace zvýší nezaměstnanost. Lidé nadále zůstanou největším bohatstvím každé firmy, jejich potenciál bude možné využít na specializovanější činnosti. Digitalizace je ale pro firmy absolutní nutnost k tomu, aby vůbec přežily,“ uzavírá partnerka PwC Olga Cilečková.

Odborníci se shodují, že chybějící lidé především v dělnických profesích nejsou jen záležitostí několika měsíců, nedostatek pracovníků přetrvá delší dobu. Firmy se tak budou v hledání nových lidí předhánět, nabízet nové benefity, poroste zájem o rekvalifikační kurzy. To může zajímavou příležitost pro ty pracovníky, kteří se nebojí změnit své dosavadní zaměstnání a budou se chtít naučit nové věci.

Zdroj informací

Procter & Gamble a NejBusiness.cz

Datum

7. listopadu 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

13. března 2024

DKV Mobility rozšiřuje síť dobíjecích stanic

Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšířila svou...

Reklama

Page generated in 1.2982 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál