Dodavatelé energií odmítají nové zákazníky

Dodavatelé energií odmítají nové zákazníky

Obrovský růst cen energií vyvolává velké otřesy a změny na celém energetickém trhu. Cena silové elektřiny a plynu na burzách od začátku roku narostla až trojnásobně. V Česku končí první dodavatelé energií – kvůli nedávnému ukončení činnosti společnosti Bohemia Energy si bude muset nového dodavatele energií hledat zhruba 900 000 zákazníků. To ale nepůjde rychle, protože řada dodavatelů nové smlouvy dočasně i odmítá, jsou přetíženi podanými žádostmi nebo nemají dostatek energie nakoupené za výhodné ceny. Lidé se musejí připravit na výrazně vyšší ceny, několikahodinové fronty na pobočkách i přetížené weby a call centra dodavatelů energií.

Ukončení činnosti čtvrtého největšího dodavatele energií v ČR Bohemia Energy a raketový růst cen elektřiny na burzách se výrazně dotkly celého českého energetického trhu. Na vyšší ceny a nelehkou situaci se musejí připravit i domácnosti. Zatímco dříve dodavatelé energií vítali nové zákazníky s otevřenou náručí, dnes je spíše odmítají nebo jim citelně navyšují cenu i výši záloh. Dokládají to zkušenosti porovnávacího portálu Srovnejto.cz. „Všichni dodavatelé a zprostředkovatelé jsou přetíženi nejen poptávkou zákazníků končících dodavatelů energií, ale i těch, kteří si chtějí zajistit stabilní cenu za energie. Z důvodu nejasnosti řada dodavatelů dočasně pozastavila příjem nových zákazníků a odmítají je, dokud nepřipraví nové ceníky,“ popisuje situaci na energetickém trhu Aleš Fojtík, ředitel divize energií srovnávače Srovnejto.cz. V zákaznických centrech dodavatelů energií, která zůstávají otevřena, čekají zákazníky fronty na několik hodin. Velkému náporu volajících čelí také jejich call centra, některé linky jsou dočasně nedostupné.

Zákazníci společnosti Bohemia Energy nemají důvod k panice a o dodávky energií nepřijdou. Dodavatel poslední instance, k němuž automaticky přecházejí, ale bude výrazně dražší. „Výběr nového dodavatele je dobré naplánovat co nejdříve. Lidé se ale musejí obrnit trpělivostí, protože počet zájemců o změnu dodavatele energií je nyní skutečně obrovský. Výhodou je, že změnu lze uzavřít velmi rychle a s minimem podkladů, typicky stačí jen poslední vyúčtování a údaje o spotřebním místě a odběrateli,“ vysvětluje Aleš Fojtík.

Ceny energií jsou na dvojnásobku i výš

Situace kolem cen energií nebude pro domácnosti v nadcházejících měsících jednoduchá. Ceníky dodavatelů jsou dnes i o 200 % vyšší, než byly v první polovině roku. „Za růstem cen elektřiny stojí celá řada faktorů – těmi jsou zejména vysoké ceny emisních povolenek, omezení dodávek plynu z Ruska, cena uhlí, burzovní spekulace, ale i počasí, které moc nepřálo výrobě energií z obnovitelných zdrojů. Cena pro spotřebitele je však samozřejmě upravena podle očekávání dalšího vývoje z pohledu konkrétního dodavatele energií. A ti se nechtějí vystavit riziku, což ceny na trhu ještě zvedá,“ uvádí hlavní důvody růstu cen energií Aleš Fojtík ze Srovnejto.cz.

Stabilizaci cen energií i celého trhu lze očekávat nejdříve začátkem příštího roku. Vše ale závisí na vývoji cen silové elektřiny a plynu na energetických burzách. „Očekáváme, že do konce roku žádná velká změna nenastane a levnější ceníky se začnou objevovat nejdříve začátkem příštího roku,“ říká Aleš Fojtík s tím, že letní úroveň ceny energií se hned tak nevrátí. Kromě nalezení nejvhodnějšího dodavatele třeba pomocí srovnávače cen se tak domácnosti budou muset ve zvýšené míře zaměřit na energetické úspory.

Srovnávače energií zákazníkům umožňují porovnat více dodavatelů. Výhodou pro zákazníky je, že se mohou doptat na parametry srovnání, specifika jednotlivých ceníků a srovnávač je provede procesem sjednání a připraví potřebnou dokumentaci za ně. Zákazníci ovšem musejí být trpěliví. Aktuálně jsou všichni přetíženi požadavky na změnu. Celý proces urychlí, pokud předáte své vyúčtování a další podklady elektronicky.

„Doporučuji, aby zákazníci nebrali první nabídku, kterou uvidí, a srovnali si více možností. Kdo dává přednost jistotě, může zvolit fixaci na rok či déle. Kdo je přesvědčen, že cena musí brzy klesnout, zvolí ceník bez fixace či fixaci ceny jen na rok. S našimi zákazníky přesně takto o nabídkách jednáme, aby chápali, co která varianta znamená. Bohužel dnes opravdu nikdo s jistotou neví, jak přesně se cena bude vyvíjet v čase a která z variant je tedy nejvýhodnější,“ dodává Aleš Fojtík.

Srovnejto.cz

Srovnejto.cz, které je součástí Skupiny Srovnejto, je největším poradcem pro rodinné výdaje na českém trhu s více než desetiletými zkušenostmi v oboru. Od roku 2018 je součástí jednoho z největších mediálních domů na světě – Bauer Media Group.

Zdroj informací

Srovnejto.cz a.s. a NejBusiness.cz

Datum

19. října 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

13. března 2024

DKV Mobility rozšiřuje síť dobíjecích stanic

Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšířila svou...

Reklama

Page generated in 2.6099 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál