Průzkum: Studenty už nezajímají večírky, chtějí kvalitní vzdělání

Průzkum: Studenty už nezajímají večírky, chtějí kvalitní vzdělání

Jít do obchodu nebo nakoupit online? Pracovat z domova nebo z kanceláře? Jít večer do baru plného lidí? To jsou jen některé z mnoha otázek, které za poslední rok a půl nabyly nového rozměru a u kterých se výrazně proměnily priority, které lidé při svém rozhodování zvažují.

Stejně tak je tomu i u výběru dalšího studia. To, co dříve studenti hlásící se na vysokou školu považovali za zásadní, tedy například město, ve kterém budou studovat, pestrý studentský život nebo (ne)náročnost studia, bylo odsunuto na druhou kolej. Mnohem více teď totiž uchazeči hledí na obsahovou kvalitu studia a jeho uznání v mezinárodním prostředí, možnosti uplatnění po jeho dokončení nebo formu výuky a její flexibilitu.

Dokazuje to mimo jiné i dotazníkové šetření mezi současnými studenty prvních ročníků mezinárodních programů na Fakultě podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické v Praze. V něm studenti jako nejdůležitější faktor pro své rozhodování o dalším studiu nejčastěji uvádějí: „reputace programu“, „propojení s praxí“, „možnost uplatnění“ a „kvalita výuky“.

Skoro by se zdálo, že najít program se všemi těmito kvalitami na české vysoké škole není možné. Přesto se každoročně do jednoho takového vyučovaného právě na VŠE hlásí zájemci z celého světa a jejich počet navíc každoročně roste. Jedná se o program Master in International Management/CEMS, který je jako navazující magisterské studium nabízen v angličtině na Fakultě podnikohospodářské.

„CEMS je specifický ve dvou věcech. Jednak je to program vyučovaný na 34 světových univerzitách, přičemž v každé zemi může program vyučovat pouze jedna nejlepší ekonomická univerzita. Taková mezinárodní spolupráce škol, které spolu postavily konkrétní curriculum. A vy si zvolíte dvě školy, na kterých tím curriculem projdete. Ta globální komunita je úžasná věc, díky ní mám kamarády po celém světě. Druhou specifickou věcí, která mi i extrémně pomohla v práci, je to, jak je CEMS propojený s firmami. Firemními partnery jsou velké firmy typu Google, McKinsey, Facebook, Škoda. Tyto firmy se aktivně podílí na výuce, poskytují semináře, workshopy, a dokonce i vyučují jeden z hlavních předmětů „business project“, kdy víceméně půl roku pracujete s jedním z těch korporátních partnerů a řešíte nějaký konkrétní problém. Získáváte tak skvělou možnost pokračovat v těchto firmách i pracovně,“ říká absolvent programu Jiří Trumpeš, který pracoval jako konzultant ve společnosti McKinsey a aktuálně působí jako ředitel horského střediska Jasná - Nízké Tatry.

Dalším potvrzením kvality programu je umístění v mezinárodních žebříčcích. I samotní studenti prvních ročníků toto v dotazníku často zmiňují. A je to logické, protože se jedná o nezávislé mezinárodní zhodnocení programu, a to pro ně může mít mnohem větší váhu. Takový žebříček navíc posuzuje všechna uchazečem požadovaná kritéria, tedy kvalitu výuky, uplatnitelnost, nebo třeba i diverzitu studentů a vyučujících.

Aktuálně se program CEMS na VŠE se umístil na 14. místě žebříčku „Financial Times Masters in Management 2021“ mezi takovými univerzitami jako je švýcarská University of St. Gallen nebo HEC Paris, Francie. Navíc stejně jako v předchozích letech jde o nejlépe hodnocený program v regionu střední a východní Evropy.

Hned poté zaznamenal další úspěch, když v žebříčku „The Economist 2021 Masters in Management Ranking“ obsadil 23. místo a obstál v konkurenci západoevropských univerzit.

Zdroj informací

Vysoká škola ekonomická v Praze a NejBusiness.cz

Datum

18. října 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.0622 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál