Sbírka počítačů pomohla již téměř 2800 rodinám

Sbírka počítačů pomohla již téměř 2800 rodinám

V pátek 15. 10. 2021 podepsali zástupci neziskové organizace Člověk v tísni a komunity expertních dobrovolníků Česko.Digital „Memorandum o spolupráci a předání Sbírky počítačů“. Člověk v tísni se díky tomu stane správcem a provozovatelem sbírky, díky níž se doposud podařilo vybavit technikou potřebnou k distančnímu vyučování zhruba 2800 rodin. Do sbírky se zapojilo 66 firemních dárců techniky a 232 organizací (z toho 123 škol a 12 dětských domovů), které distribuci techniky do rodin zprostředkovávají a dále pomáhají s její správou.

Sbírka počítačů vznikla v březnu 2020 jako jedna ze tří aktivit projektu Učíme online v komunitě expertních dobrovolníků Česko.Digital. Její podstatou je ve spolupráci s neziskovými organizacemi zaměřenými na sociální pomoc rodinám nebo přímo ve spolupráci se školami poskytnout technické vybavení dětem, kterým tato technika chybí a takto narovnávat podmínky potřebných dětí nejen v přístupu k samotnému vzdělávání, ale tímto také přispět k rozvoji digitálních dovedností u nové generace. Právě nedostatek technického vybavení v rodinách se dramaticky projevil především během distančního vyučování. Vyřazené ale fungující počítače tak umožnily pokračovat ve vzdělávání i dětem z rodin, které by jinak zůstaly zcela odstřiženy od výuky.

O potřebnosti této sbírky svědčí například zpráva České školní inspekce z března 2021, podle které se online vyučování nemohlo ještě na začátku roku 2021 zúčastnit přes 50 000 dětí. Velká část především proto, že stále neměla k dispozici dostatečné vybavení. „Pandemie ukázala, že pro mnohé děti je online výuka nejen náročná, ale v mnoha případech také nedostupná. Proto naší misí je propojovat komerční firmy, které počítače běžně vyřazují a ještě funkční likvidují, s neziskovými nebo vzdělávacími institucemi a umožnit tak předat tato zařízení tam, kde je jich nejvíce potřeba,“ říká Gabriela Chladilová, koordinátorka Sbírky počítačů z Česko.Digital. „Veškeré naše zkušenosti jsme také shrnuli do tzv. Digitální kuchařky. Komerční firmy v ní najdou jednoduché postupy a návody, jak nejlépe naložit s nepotřebnou či vyřazenou, ale stále funkční technikou.” dodává Chladilová.

Počítače jsou třeba i po konci distanční výuky

Návrat dětí do škol a ukončení distanční výuky podle Anežky Müller, projektové koordinátorky projektu Učíme online, neznamená, že technické vybavení už není potřeba. „Pevně věříme, že žádné další pandemické vlny nepřijdou a školy zůstanou otevřené, přesto chceme činnost naší sbírky zachovat. Je to stále potřeba, a to bez ohledu na to, jestli děti chodí do školy nebo mají výuku na dálku. Jsme proto velmi rádi, že administraci Sbírky přebírá Člověk v tísni,“ dodává.

Její slova potvrzuje i Zuzana Ramajzlová, vedoucí vzdělávacích služeb organizace Člověk v tísni, která jen loni pomáhala 2000 dětem. „Děti budou zapůjčené počítače potřebovat i nyní. V důsledku pandemie je zde bohužel stále reálné nebezpečí lokálních uzávěr tříd či škol a tím pádem i krátkodobý přechod na distanční výuku. Pokud bychom dětem zapůjčené počítače sebrali, v případě nuceného přechodu do karantény bychom je opět odstřihli od dění ve škole,“ vysvětluje Ramajzlová.

Přesun Sbírky počítačů pod správu organizace Člověk v tísni s sebou nese i další benefity. „Distribuci počítačů bychom rádi využili i k šíření našich zkušeností, které jsme za mnoho let práce s dětmi ze sociálně vyloučených lokalit nasbírali. Sdílením našeho know-how tak chceme kromě samotných dětí podpořit i školy či ostatní neziskové organizace, které s těmito dětmi pracují. Vnímáme to jako příležitost pomoci mnoha dalším dětem,“ dodává Ramajzlová.

Zdroj informací

Česko.Digital a NejBusiness.cz

Datum

17. října 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

13. března 2024

DKV Mobility rozšiřuje síť dobíjecích stanic

Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšířila svou...

Reklama

Page generated in 1.2733 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál