Evropští investoři a emitenti jsou světovou špičkou v udržitelnosti

Evropští investoři a emitenti jsou světovou špičkou v udržitelnosti

Evropské firmy jsou ve svých závazcích k udržitelnější budoucnosti nejdále na světě. Podle průzkumu HSBC Sustainable Financing and Investing Survey 2021 se 24 % emitentů ze starého kontinentu již zavázalo k dosažení uhlíkové neutrality oproti celosvětovému průměru 16 %.

Naprostá většina emitentů v Evropě (97 %) i na celém světě (94 %) plánuje během příštích pěti let přejít k obchodním modelům, které více zohlední sociální oblast a životní prostředí.

Tyto změny po firmách vyžadují i evropští investoři. Téměř všichni (99,6 %) uvedli, že je pro ně důležité či velice důležité, aby se společnosti, do kterých investují, připravovaly na dopady změny klimatu. Z těch, kteří považují problematiku za velice důležitou, plánuje téměř 11 % (celosvětově 23 %) stáhnout své investice z firem, které nepředloží důvěryhodné plány k přechodu na udržitelnější obchodní modely.

Ve svém závazku k uhlíkové neutralitě jsou evropští investoři světovou špičkou – 38 % z nich již takový závazek učinilo, zatímco celosvětově je to pouhých 17 %. Významný posun vidíme i v meziročním srovnání. 91 % investorů ze starého kontinentu uvádí, že mají celofiremní pravidla o odpovědném investování a ESG. To je více než dvakrát tolik co minulý rok, kdy se takto vyjádřilo pouze 43 %.

Z evropských emitentů 27 % uvádí, že ve svém podnikání pociťují dopady změny klimatu, zatímco celosvětově je to každý druhý. 72 % pak zvažuje omezení nebo ukončení některých podnikatelských aktivit, které by mohly být změnou klimatu ohroženy – opět nejvíce ve srovnání s ostatními regiony ve světě.

Současně 68 % všech dotázaných společností z Evropy přemýšlí nad tím, začít nebo rozvíjet podnikatelské aktivity, které budou profitovat z řešení klimatické změny.

„Výsledky průzkumu ukazují, že se tempo změn směrem k udržitelnější budoucnosti v Evropě i celosvětově rok od roku zrychluje. Tento trend je zřejmý i v České republice, soudě podle diskusí, které vedeme s našimi klienty. V HSBC jsme v loňském roce oznámili náš závazek finančně podpořit klienty při přechodu na udržitelnější způsob podnikání. Společně se znalostí českého trhu našim klientům nabízíme i široké spektrum zkušeností z celého světa,“ říká Richard Keery, generální ředitel HSBC v České republice.

Stále více evropských investorů tvrdí, že jim nyní nic nebrání v investování na základě environmentálních, sociálních a správních kritérií (ESG) – 88 % oproti 54 % v minulém roce. Ve srovnání s celosvětovým průměrem činícím 64 % je to nejvyšší podíl respondentů na světě. Z 12 % těch, kteří stále vnímají překážky v investování do ESG, uvádí 43 % jako hlavní důvod nedostatek odborných znalostí nebo kvalifikovaných pracovníků.

Evropští investoři trvají na tom, že se emitenti musí zlepšit ve zveřejňování informací ve vztahu k životnímu prostředí, a 38 % z nich považuje současný stav za nedostatečný. Dvě třetiny se také obávají tzv. greenwashingu, tedy nepravdivých tvrzení o přínosech firemních aktivit pro životní prostředí.

V současné době již existují iniciativy, například v oblasti infrastruktury, které se snaží vytvořit systém udržitelných kritérií a jejich nezávislého ověřování. 64 % evropských investorů uvedlo, že by si byli mnohem jistější při investování do udržitelné infrastruktury, pokud by byl takový systém kritérií zaveden.

Colin Bell, generální ředitel HSBC Bank plc a HSBC Europe, k tomu dodává: „Snaha o větší udržitelnost je celosvětovým trendem. Trendem, v jehož čele stojí evropští investoři a emitenti, kteří nám ukazují, jak může taková změna vypadat. Přechod na globální ekonomiku s nulovou uhlíkovou stopou bude vyžadovat společné úsilí napříč celým světem, kde budou hrát klíčovou roli udržitelné finance. Proto nepřestáváme podporovat klienty v jejich cestě za udržitelným růstem.“

Zdroj informací

HSBC Bank plc a NejBusiness.cz

Datum

12. října 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

Reklama

Page generated in 1.2225 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál