V prvním pololetí letošního roku vzrostl zájem o financování firemního provozu pomocí factoringu. Ten je založen na postoupení krátkodobých pohledávek vyplývajících z faktur, které zákazník factoringové společnosti vystaví svým odběratelům. Factoringové firmy navíc zaznamenaly posun v preferencích klientů, kteří pod vlivem koronavirové krize začali více využívat takzvaný bezregresní factoring. Při něm poskytovatel factoringu na sebe přebírá riziko nesplácení vystavených faktur.
Podle Asociace factoringových společností České republiky stoupla v prvním pololetí hodnota postoupených pohledávek na 108,16 miliardy korun, meziročně tedy o 27,2 %. Vůbec poprvé v historii českého factoringu pak objem bezregresního factoringu prakticky vyrovnal výši obchodů uzavřených formou regresního factoringu, při němž riziko eventuálního nesplacení závazků zůstává na klientovi factoringové společnosti. V prvním kvartále letošního roku činil podíl bezregresního factoringu na celkových objemech 49 %, zatímco před rokem ve stejném období to bylo 45 %.
„Je zřejmé, že pandemie urychlila postupný přechod k factoringu se zajištěnými riziky. Souvisí to s tím, že se řada firem začala během koronavirové krize potýkat s narušením zaběhnutých dodavatelsko-odběratelských řetězců,“ vysvětluje Jaroslav Krutilek, generální tajemník České leasingové a finanční asociace (ČLFA).
Obecně factoring pomáhá firmám překlenout dobu, než jim zákazníci na základě vystavených faktur zaplatí za jejich zboží či služby. V České republice přitom není výjimkou, že doba splatnosti dosahuje 90, ale i 120 dní. Podstata factoringu spočívá v tom, že se klient dostane k penězům mnohem dříve – factoringová společnost mu proplatí významnou část fakturované částky, obvykle 80 až 90 %, bezodkladně po převzetí pohledávky. Zbytek obdrží poté, co jeho odběratel proplatí fakturu factoringové společnosti.
Při bezregresním factoringu klient kromě toho získává jistotu úhrady pohledávky. V praxi to funguje tak, že factoringová společnost pojistí bonitu odběratele klienta u spolupracující úvěrové pojišťovny a klientovi garantuje, že v případě platební neschopnosti odběratele nepřijde o vyplacené financování. Spoluúčast klienta obvykle dosahuje 10 až 15 % hodnoty pohledávky, což neohrožuje kontinuitu jeho podnikání.
„Bezregresní factoring nabízí klientům v rámci jednoho produktu jak financování, tak zajištění rizika. Factoringová společnost vede veškerá jednání s úvěrovou pojišťovnou a zařídí všechny související administrativní úkony. Tím klientovi šetří čas a náklady. Díky realizovaným objemům může hlavně malým a středním podnikům nabídnout výhodnější podmínky zajištění, než jaké by získaly přímo u pojišťovny. I z tohoto důvodu je bezregresní factoring preferovanou volbou na většině vyspělých západních trhů. Počítáme s tím, že jeho obliba nadále poroste také u nás, a to i po odeznění dopadů pandemické krize,“ doplňuje Jaroslav Krutilek z ČLFA, která vyjma bank sdružuje většinu předních finančních institucí působících na našem trhu.
V současnosti je členem ČLFA i pětice velkých factoringových společností: Bibby Financial Services, ČSOB Factoring, Factoring České spořitelny, Factoring KB a UniCredit Factoring Czech Republic and Slovakia. Mezi významné poskytovatele factoringu patří i Raiffeisenbank, která je členem České bankovní asociace. Všechny jmenované společnosti jsou zároveň členy Asociace factoringových společností České republiky.
Česká leasingová a finanční asociace a NejBusiness.cz
5. října 2021
Société Générale Equipment Finance (SGEF), tuzemský lídr nebankovního financování firem a člen Skupiny...
Flexibilní kanceláře v Česku zažívají rekordní růst. Po utlumení poptávky během pandemie sledujeme výrazné...
Integrovaný regionální operační program (IROP) v roce 2024 významně podpořil rozvoj regionů napříč všemi...
V uplynulém roce 2024 bylo při kontrolách Státního úřadu inspekce práce odhaleno téměř 2 tisíce nelegálně...
ABB, Smart View a Keyence uspořádali RoboVision Hackathon, který studentům nabídl jedinečnou možnost...
České firmy přehodnocují své exportní strategie v reakci na geopolitický vývoj, regulatorní změny a...
osud roztříštěný evropský trh se softwarovými, datovými a analytickými nástroji pro obchodování s novými i...
Evropská komise schválila podle pravidel EU pro veřejnou podporu český program ve výši přibližně 2,6...
Mind the gap. Hlášení, které v anglicky mluvících zemích upozorňuje cestující v metru na prostorovou...
Jen krátká smlouva a žádné osobní jednání, přesně o tom jsou moderní úvěry, které lze vyřešit z pohodlí...