Continental slaví 150 let: Od pneumatik až k displejům

Continental slaví 150 let: Od pneumatik až k displejům

Společnost Continental si 8. října připomíná 150 let od založení. Začínala jako výrobce pneumatik pro jízdní kola a dnes je globálním lídrem v produkci klíčových komponentů do automobilů. V Česku má firma celkem sedm závodů, z nichž většina se zaměřuje na elektroniku. Závod v Brandýse nad Labem, kde převažuje produkce palubních přístrojů a displejů, se v posledních letech vypracoval až do pozice největšího závodu Continental pro elektroniku na světě.

„Je úžasné si uvědomit, na jak bohatou tradici navazujeme, ale díváme se především do budoucna,“ říká ředitel brandýského závodu Tomáš Vondrák. „Chceme dál rozvíjet naše unikátní výrobní technologie a postupně realizovat vizi plně digitálního výrobního závodu. Naše produkty musí reagovat na hlavní trendy v autoprůmyslu, kterými jsou konektivita, interaktivita, user experience (uživatelská zkušenost), karbonová neutralita a bezpečnost skrze asistenční a autonomní systémy.“

Historie brandýského závodu, dnes pod názvem Continental Automotive Czech Republic, sahá až do roku 1922, kdy byly v Praze založeny Vojenské telegrafní dílny, které se následně začlenily do národního podniku PAL. Po privatizaci v roce 1994 se část PALu odštěpila a tím vznikl dnešní závod, který se na brandýskou „zelenou louku“ přemístil o čtyři roky později, po výstavbě nových výrobních hal. V roce 1998 byly hlavní produkcí palubní přístroje, palivové dopravní jednotky a bowdeny (lanka pro přenášení síly v automobilu), kterou odebírala zejména mladoboleslavská Škoda Auto.

V roce 2001 poničil část závodu požár, který hasiči likvidovali čtyři dny. Oheň se tehdy rozhořel ve skladu, do výrobní haly se díky protipožární stěně nedostal. I tak byly celkové škody vyčísleny na více než 220 milionů korun. Výrobu se podařilo obnovit v rekordním čase a dodávky zákazníkům tak téměr nebyly ohroženy.

Po začlenění do koncernu Siemens v roce 2001 došlo k přistavění nové výrobní haly a skladových prostor. I díky tomu se o rok později rozšířilo portfolio vyráběných součástek o autorádia. Od roku 2007 se firma stala součástí jiného německého nadnárodního koncernu Continental.

Po výstavbě areálu Brandýs 2 v roce 2008 se výroba opět rozšířila. Nová budova poskytla nejen výrobní plochu, ale také skladovací prostory a kanceláře. Tento závod se stal domovem pro divizi Powertrain, která se specializovala na palivové jednotky.

Mezi lety 2014 a 2016 začal Continental v Brandýse s procesem vertikální integrace. To znamená, že si společnost začala sama vyrábět komponenty, které dříve nakupovala od dodavatelů. Začalo to lisovnou plastů, která funguje od roku 2014. Díky vlastním vstřikolisům si Continental vyrábí plastové díly pro elektroniku, například přední masky, zadní kryty nebo světlovody. K tomu přibyla v roce 2016 lakovna, kde se lakují plastové díly tak, aby vhodně doplňovaly interiér vozu.

V dalších letech firma do výroby začlenila technologii Optical Bonding, díky níž se zvyšuje konstrast a čitelnost displejů. Dnes využívá také podobnou technologii zvanou Hybrid Bonding.

V roce 2017 se areál rozrostl o další budovu, která slouží jako sklad. Díky elektronickému skladovému systému a novým typům vysokozdvižných vozíků došlo ke zrychlení a zefektivnění interních logistických procesů.

Ani covidový rok nezpomalil růst brandýského závodu, a tak byly v roce 2020 uvedeny do provozu dvě nové výrobní haly. První je budova Brandýs 3, do té se přestěhovaly výrobní linky pro náhradní díly z původních hal, a tím vznikl prostor pro nové projekty. Hala H6 vyrostla v nejstarším brandýském areálu a je určená pro novou technologii úprav displejů Hybrid Bonding. Kromě toho jsou zde také prostory pro laboratoře a dílny, ve kterých se staví vlastní zařízení pro výrobní linky.

V letošním roce přibyl závod Brandýs 4. Kromě nové lakovny a skladových prostor se v budově nachází také nová lisovna plastů se sedmnácti vstřikolisy. Díky dvoukomorovému vstřikování je možné lisování z dvou různých granulátů najednou, což je v brandýském závodu novinkou.

Automatizace a digitalizace

Růst a zavádění nových technologií budou pokračovat i nadále – již v listopadu tohoto roku se v prostorách skladu Brandýs 2 uvede do provozu plně automatizovaný systém skladování Autostore, který bude obsluhovat 13 robotických vozíků. Díky tomuto systému se ušetří cca 2 000 m2 plochy, ze které se stane prostor pro výrobu. Připravuje se i zprovoznění zatím nedokončené části haly H6, po němž se může rozšířit výroba displejů technologií Hybrid Bolding.

V brandýském závodě je velký důraz kladen na lidský faktor. Svědčí o tom například zavádění robotů, jež má zaměstnancům usnadnit jejich činnost. Také řada projektů „digital factory“ se už osvědčila a činí práci v Continentalu příjemnější a efektivnější.

U příležitosti 150. výročí firma připravila pro zaměstnance několik projektů. Přímo v závodě bude po celý říjen umístěna výstava o historii firmy a zaměstnanci obdrží několik dárků včetně deskové hry vytvořené na míru brandýskému závodu speciálně pro tuto příležitost. V kantýně se odehraje mezinárodní týden, kdy se prostřednictvím jídelníčku představí různé země, v nichž Continental působí.

Veřejnost se může s historií Continentalu seznámit prostřednictvím virtuální výstavy (v anglickém a německém jazyce) na adrese discover.continental.com.

Zdroj informací

Continental a NejBusiness.cz

Datum

5. října 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

13. března 2024

DKV Mobility rozšiřuje síť dobíjecích stanic

Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšířila svou...

12. března 2024

BILLA svoji novou identitu promítá nejen do svých prodejen

Po představení své nové obchodní strategie, zaměřené na podporu zdraví, správného stravování a na...

12. března 2024

SAP představuje novinky ve správě firemních dat s generativní AI

Společnost SAP oznámila novinky zaměřené na správu firemních dat. Nejvíce inovací včetně využití...

Reklama

Page generated in 1.4558 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál