Stále více lidí žádá o hypotéku na „kontejnerové“ domy

Stále více lidí žádá o hypotéku na „kontejnerové“ domy

Stále více lidí si oblíbilo bydlení v alternativních bytech a domech. Především pak život v modulárních neboli kontejnerových domech. I na pořízení tohoto typu stavby lze získat hypotéka. Je ovšem třeba splnit několik základních podmínek.

Většina rodinných domů v Česku je postavena z cihel, pórobetonových tvárnic, betonu nebo dřeva. Najdou se však i stavby, kde majitelé vsadili na alternativní stavební materiály. Zajímavým příkladem jsou vyřazené lodní kontejnery, které po renovaci a dalších potřebných úpravách slouží jako nosná konstrukce stavby. Kontejnerový dům po dokončení nerozeznáte od rodinných domů postavených z tradičních stavebních materiálů. Stavby z kontejnerů dnes mohou sloužit nejen k trvalému bydlení, ale také k rekreaci.

Výhodou je rychlá výstavba. I za několik týdnů

Jednou z hlavních výhod kontejnerových domů je rychlá výstavba. Pokud si necháte vyrobit kontejnerový dům takzvaně na klíč od některé ze specializovaných firem, můžete bydlet do několika týdnů. Menší domy vám výrobci dopraví až na pozemek, usadí na připravenou základovou desku nebo zemní vruty a připojí na inženýrské sítě. Rychlost výstavby bude v tomto případě záviset na velikosti domu i vašich časových možnostech. Podívejte se na video, jaký dům je možné postavit za devět měsíců. Často zmiňovanou výhodou u kontejnerových staveb je i jejich variabilita. Lodní kontejnery je totiž možné různě propojovat nebo i pokládat na sebe a budovat patrové stavby.

Levnější výstavba oproti klasickým domům

U kontejnerových domů stojí za zmínku i ekologie. Znovuvyužití vyřazených kontejnerů šetří přírodní zdroje. Příznivá je i cena pořízení rodinného domu. Podle zkušeností majitelů těchto domů jsou tyto stavby oproti domům z cihel a betonu i dřevostavbám levnější o několik desítek procent. 

Podmínky pro financování hypotékou

Pořízení či výstavbu kontejnerového domu k trvalému bydlení je možné financovat hypotékou. Je ovšem nutné splnit jednu důležitou podmínku – stavba musí být pevně spojena se zemí. „Mobilní dům, který se dá kdykoliv „odvést pryč“ není pro banku akceptovatelnou zástavou. Kontejnerový dům musí být standardně napojen na inženýrské sítě, aby byl určen k trvalému bydlení, což je základní podmínka pro získání účelové hypotéky. Dům musí být po dokončení zapsán do katastru nemovitostí a získat číslo popisné,“ říká finanční specialistka Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz.

Pokud banka financování kontejnerového domu odmítne, stále existuje jedna možnost, jak získat potřebnou hypotéku. Do zástavy můžete bance nabídnou jen stavební pozemek, na kterém bude váš dům stát (tzn. do hodnoty zástavy se nezapočítává cena kontejnerového domu). V případě, že získané peníze nebudou na výstavbu stačit, můžete bance přidat do zástavy i další vhodnou nemovitost. Tato kombinace může pokrýt celý stavební záměr.

Důležitý je výběr vhodného pozemku

Pokud si plánujete pořídit kontejnerový dům k trvalému bydlení, neobejdete se bez vhodného stavebního pozemku. Ideální jsou pozemky na rovině určené k výstavbě samostatně stojících rodinných domů. „V potaz je třeba brát i to, jaký dům je možné na daném pozemku postavit. Tyto informace jsou obsaženy v územně plánovací dokumentaci, kde naleznete například údaje o maximální výšce stavby nebo zastavitelnosti plochy pozemku. Už při prvních úvahách o výstavbě kontejnerového domu se vyplatí navštívit místně příslušný stavební úřad a probrat plánovaný stavební záměr,“ vysvětluje Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz.

Zdroj informací

Hyponamiru.cz a NejBusiness.cz

Datum

4. října 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2535 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál