Pointa slaví 3. narozeniny a nejúspěšnější rok fungování vůbec

Pointa slaví 3. narozeniny a nejúspěšnější rok fungování vůbec

Třetí rok fungování na českém trhu oslavila unikátní online nakladatelská služba Pointa v pátek 17. září. I přes nástrahy koronaviru se Pointě podařilo překonat další milníky a v uplynulém fiskálním roce (červen 2020 - červenec 2021) dosáhla skvělých výsledků. Na platformě bylo spuštěno celkem 350 knižních předprodejů, 233 jich bylo úspěšných, z toho 119 v posledním roce. Na kontě má Pointa více než 160 vydaných knih (101 za uplynulý fiskální rok a na podzim vyjde již 200. kniha) a přes 85 tisíc prodaných výtisků. Celkem se v crowdfundingu vybralo více než 15 milionů korun.

Nejvyšší finanční obnos byl vybrán na výrobu knížky o těle a pohybu Matěje Šulce Od paty k hlavě, která je právě ve výrobě a měla by vyjít v listopadu. Šlo o více než 310 tisíc korun. Další prvenství si drží titul De(bil)níček o životě a strastech mileniálky Veroniky Lechnerové. Té se podařilo vybrat potřebnou částku v předprodeji, který běžně trvá 30 dní, za pouhé čtyři hodiny, a je tak dlouhodobou inspirací pro ostatní autory. Nejvíce lidí (přes 600) pak přispělo autorce a ilustrátorce Báře Brůnové na její komiks ze života na rodičovské „dovolené“ Já to měl první!.

„S uplynulým rokem jsme, co se týče výsledků, v Pointě nadmíru spokojeni a dosažená čísla ukazují, že si Pointa již vydobyla na českém knižním trhu pevné místo. Jsem vděčná začínajícím i etablovaným autorům, že si nás pro vydání svých knih vybírají, knižním kolegům - grafikům, ilustrátorům, korektorům, sazečům a redaktorům – za jejich práci a nasazení, a v neposlední řadě čtenářům. Bez nich by knihy v crowdfundingovém modelu pochopitelně nemohly vycházet,“ říká CEO Pointy Veronika Mahdalová.

Že je o knihy z Pointy zájem, dokazuje už 11 dotisků. Nejprodávanější z nich je bestseller Letuška z economy Petry Jirglové (s více než 10 tisíci prodanými výtisky), kniha Ženy z Bohnic Edny Nové (která má od listopadu 2020 už druhý dotisk) a již zmiňovaný komiks Báry Brůnové Já to měl první!. 

42 nových titulů do konce roku

Do distribuce letos doputuje ještě 42 nových knižních projektů, které úspěšně prošly předprodejem a jsou v různých fázích výroby. V říjnu to bude např. YA román s trans tématikou Třeťák, román Anny Basikové Mrak, autobiografická kniha Dopisy z Asie nastiňující politické, sociální i environmentální změny během pěti let strávených v jihovýchodní a jižní Asii, nebo dobrodružné povídání amatérského cestovatele na kole Na kole po Evropě. V listopadu vyjde např. kuchařka insta influencerky Veroniky Žmolilové S chutí, kniha terapeuta Tomáš Zetka, kterého mohou posluchači znát i z pořadu Balanc na Rádiu Wave, Terapie​​ sebepoznáním, nebo příběh inspirovaný skutečnými událostmi a reálnými zážitky českého humanitárního pracovníka, Pašerák srílanských snů. V prosinci pak například pohádkové knihy Napálený leguán a Dim Swim se učí plavat.

Jak nakladatelská služba funguje

Služba Pointa vznikla spoluprací company builderu Creative Dock a nakladatelského domu Albatros Media, jehož plnou součástí se stala v roce 2020. Do tradičního nakladatelského prostředí vstoupila s několika cíli: pomáhat začínajícím i etablovaným autorům s vydáním knihy a její distribucí, zjednodušit proces vydání knihy a propojovat autory, čtenáře a profesionály z knižních a mediálních oborů. Za tři roky fungování zastřešuje komunitu 350 autorů a 890 knižních kolegů různých profesí, mezi které patří například grafik, ilustrátor, korektorka, sazeč nebo redaktorka.

Na platformě je nyní 978 knižních projektů v různých fázích životního cyklu, kterým každá kniha na Pointě projde. Začíná sestavením týmu, následuje crowdfunding, ve kterém o vzniku knihy rozhodnou čtenáři. Pointa autorovi pomáhá s přípravou na předprodej i předprodejovou kampaní. Když projekt uspěje, knižní tým se pustí do výroby knihy, během které může počítat s další podporou ze strany Pointy. Ta mu nakonec pomáhá i s distribucí v Česku a na Slovensku a s propagací knihy. Projekty i knihy už vydané zastupují pestrou škálu literárních žánrů a druhů, sahají od beletrie pro dospělé i děti přes poezii nebo komiks po non-fiction. Noví i zavedení čeští autoři tak zpestřují výběr v knihkupeckých regálech i v knižních e-shopech.

Pointa

Pointa funguje jako online nakladatelská služba, která autorům pomáhá sestavit knižní tým a zafinancovat vydání knihy s pomocí crowdfundingu. Následně je provede celým procesem, zajistí tisk a distribuci, pomůže také s propagací.

Zdroj informací

Pointa a NejBusiness.cz

Datum

28. září 2021

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.4576 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál