Google vs. Microsoft. České startupy mají jasno

Google vs. Microsoft. České startupy mají jasno

Více než 53 % z 500 českých startupů využívá pro svůj e-mail služby Googlu, vyplývá z dat portálu StartupJobs. Ty od Microsoftu pouhých 18,4 %. Zbylých 28,6 % firem používá spektrum menších poskytovatelů těchto služeb. Tento trend potvrzují i celosvětová data webu Statista, která přisuzují službám Googlu v USA více než 54% dominanci, na ostatních trzích je tomu podobně. Celosvětově Microsoft hlásí více než milion společností využívajících jeho služby, Google pak přes 6 milionů placených účtů. Data společnosti Okta ukazují, že minimálně třetina subjektů využívá oba produkty simultánně.

“Na základě dat společnosti Microsoft, která v dubnu hlásila skoro 100% roční nárůst v používání MS Teams z 75 na 145 milionů uživatelů, jsme se chtěli podívat, jak jsou na tom české startupy z hlediska používání služeb od MS a od Googlu,” říká Filip Mikschik, zakladatel a CEO StartupJobs.

S hlavou v cloudu

Největší rozdíl mezi službami od těchto společností je to, že vše od Googlu se nachází kompletně v cloudu. Microsoft sice tuto možnost nabízí také, ale funkcionalita je oproti programu v počítači i G-Drivu značně omezena. Nic se nemusí instalovat a zprovoznění tak trvá řádově několik minut. “Tato jednoduchost je z našeho pohledu hlavním argumentem pro Google Workplace ve startupovém prostředí. Vše máte nastavené během chvíle a můžete začít fungovat, kolaborovat, sdílet nápady, soubory a mnoho dalšího. A když potřebujete přizvat ke spolupráci kohokoliv jiného, stačí mu připojení k internetu a jeden odkaz. Takovouhle flexibilitu startupy přesně potřebuji,” komentuje Mikschik.

Souboj titánů

Google a Microsoft jsou obrovští rivalové v oblasti poskytování kancelářských balíčků a cloudových služeb zaměřených na spolupráci. Pokud počítáme i běžné uživatele, tak se Microsoft dle dat webu Statista v květnu tohoto roku dostal do vedení a ukrojil si celkově 47,5 % tržního podílu v oblasti softwaru. Ještě donedávna byl ve vedení právě Google.

“Je zajímavé sledovat tento souboj technologických gigantů. V jistém slova smyslu se jedná o zápas mezi cloudem a on premise (software nainstalovaným přímo v počítači), protože produkty Microsoftu jsou stavěné spíše pro instalaci na disk počítače. A z mého pohledu je jen otázkou času, kdy inovace vyhraje,” dodává Mikschik.

Startupisté mají jasno

“V týmu jsme všichni používali Gmail, ale síla zvyku nás nutila chvilku používat MS Office, ale Workspace se tak rychle vyvinul, že dnes už nepotřebujeme další nástroj. Kromě online dokumentů a kalendáře oceňujeme také přihlašování do dalších služeb pomocí jednoho účtu Google, které nám šetří starosti s vytvářením/ rušením účtů na spoustě SaaS služeb, bez kterých se dnes firmy neobejdou,” komentuje Jan Ševčík, CEO Snadnee.

Jaroslav Machaň, Chief Customer Officer z Revolgy, dodává: “Z naší zkušenosti víme, že start-upy potřebují řešení, která drží krok s jejich nároky na produktivitu a růst. Pokud se to dá spojit s nízkou cenou, je to ideální scénář. Důvodů, proč tyto firmy často přecházejí na Google Workspace je několik - skvělá funkčnost, na kterou jsou lidé zvyklí, příznivá cena a především výborná škálovatelnost, o čemž svědčí například naše práce s VC fondy, které Google Workspace doporučují start-upům ve svém portfoliu.”

Zdroj informací

StartupJobs.com s.r.o. a NejBusiness.cz

Datum

26. září 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.0842 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál