Český sektor podnikatelských služeb vzrostl v roce 2020 meziročně o 15%

Český sektor podnikatelských služeb vzrostl v roce 2020 meziročně o 15%

Aktuální přehled o kancelářském trhu

Celková aktivita pronájmu kanceláří v Praze je v posledních několika čtvrtletích stabilní, ale pozorovali jsme změny v podílech různých typů obchodů. V průběhu roku 2020 se zdálo, že renegociace jsou pro kanceláře nejvyšší prioritou, protože převzaly 50% podílu na trhu. V 1. pololetí 2021 jsme zaregistrovali více nových pronájmů ve stávajících volných prostorách.

Trendy a předpověď

Vzhledem k nízkému objemu rozestavěných kanceláří v Praze pro roky 2021 a 2022 očekáváme celkovou stabilizaci trhu. Nárůst míry neobsazenosti se zmírnil a očekává se, že se začne pozvolna snižovat koncem druhé poloviny roku 2021 nebo začátkem prvního pololetí roku 2022.

Vliv pandemie COVID-19

Subleasing (podpronájem) zůstane tématem pro některá nadcházející čtvrtletí, ale očekáváme, že bude pomalu odeznívat a bude většinou používán jako krátkodobé řešení. Mnoho společností se v současné době rozhoduje, který pracovní model implementují. Lidé se pomalu vracejí do kanceláří, ale návštěvnost stále není plně viditelná, protože přišly také měsíce letních prázdnin. Hybridní práce je rozhodně modelem, který v České republice zvažuje mnoho společností, protože zaměstnanci úspěšně odolali nárazovému kurzu při práci z domova.

Česká republika je osvědčeným lídrem v sektoru GBS (global business services) ve střední a východní Evropě s více než 310 centry a rychle se blížící 120 000 lidem v nich zaměstnaných po celé zemi. Český sektor podnikatelských služeb (business services) vzrostl v roce 2020 meziročně o 15%.

Země je považována za stabilní, odolnou a nízkorizikovou zemi a má také dobrou geografickou polohu. Česká centra obchodních služeb nabízejí velmi širokou škálu obchodních služeb svým vlastním podnikům a klientům, ale je zde také silné zastoupení center poskytujících IT služby a vývoj softwaru, financí a účetnictví a HR funkcí.

Sektor české GBS funguje pro téměř dvě třetiny zeměkoule s hlavním zaměřením na místní trh, zbytek střední a východní Evropy a západní Evropu. Mezi největší investory patří špičkové globální společnosti jako Avast, Accenture, Oracle, Honeywell a Tieto, abychom jmenovali alespoň některé.

Většina center je ve větších městech Praha, Brno a Ostrava, což přirozeně přitahuje pozornost investorů. Ze stínu se však vynořují i ​​o něco menší regionální města, obvykle díky místním univerzitám a dostupnosti pracovní síly kvůli nižším životním nákladům.

Zdroj informací

Colliers International Group Inc. a NejBusiness.cz

Datum

24. září 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.1781 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál