Na brownfieldu u Kojetína vybudují Panattoni a Accolade pro Amazon nejmodernější robotické centrum v Česku

Na brownfieldu u Kojetína vybudují Panattoni a Accolade pro Amazon nejmodernější robotické centrum v Česku

Osm let od oznámení Amazonu o vstupu do Čech ohlásila světová jednička v e-commerce expanzi na Moravu. Stavitel průmyslových zón Panattoni pro ni vybuduje na brownfieldu po bývalých usazovacích nádržích cukrovaru u Kojetína na Přerovsku robotické centrum. Bude to první plnohodnotně vícepatrová logistická budova s nejmodernější technologickou výbavou v Česku. Zónu připravila skupina Accolade, která je také investorem a vlastníkem průmyslového parku.

Amazon bude moci využít přímého napojení na dálnici D1 pro nákladní dopravu a železniční koridor, který umožní nízkoemisní dopravu zaměstnanců nad rámec autobusové dopravy. Objekt o rozloze 52 000 m2 nabídne ve čtyřech nadzemních podlažích rekordních bezmála
190 000 m2 (z toho 13 000 m2 kancelářských ploch a technického zázemí) pronajímatelné plochy. Očekává se, že během maximálního provozu zde bude pracovat až 2 000 lidí. Budova bude předána do užívání v roce 2022.

„Jsem nesmírně pyšný na to, že se nám podařilo konečně porazit konkurenci polských a německých regionů a že budeme moci využít bohaté zkušenosti z výstavby první haly u středočeské Dobrovíze. Je to obrovská šance pro celý region, a to hlavně z pohledu investice a vysokého množství nových pracovních míst. Už dobrovízský projekt byl prošpikován moderními technologiemi, ten stávající však bude ještě o několik generací dál, a navíc využije unikátních logistických možností, které nabízí vícepatrové uspořádání. V neposlední řadě mě těší, že hala vznikne revitalizací brownfieldu a bude aspirovat na mimořádně vysoké skóre v ekologické certifikaci BREEAM,“ říká Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni pro ČR a Slovensko.

„Děkuju našemu týmu za přípravu tohoto úžasného projektu i Panattoni za další vynikající spolupráci při získání nájemce. Staneme se tak prvním českým investorem, který má Amazon v portfoliu. Prestiž známé globální značky by však neměla zakrýt ostatní přínosy – revitalizaci rozsáhlého brownfieldu, vznik pracovních míst a především obrovský impuls pro ekonomiku celého regionu. Jedná se o jednu z nejvyšších investic v historii ČR, a to i ve srovnání s významnými výrobními podniky, které sem přicházely v posledních dekádách. Míra automatizace a robotizace haly je vysoká a my se těšíme, že tato investice přinese růst životní úrovně obyvatel a další navazující obchodní příležitosti v této těžké postcovidové době,“ vysvětluje Milan Kratina, CEO společnosti Accolade.

„Plánovanou výstavbu parku považuji od samotného počátku za velkou příležitost pro Kojetín. V posledních letech se stejně jako jiná maloměsta potýkáme s odlivem především mladých obyvatel, kteří odcházejí za lepšími ekonomickými podmínkami. Od nového komplexu si slibujeme, že nabídne kvalifikovaná pracovní místa pro všechny věkové skupiny. Příjemným bonusem je lokalizace za městem u dálnice i minimální zábor orné půdy, což nás na Hané obzvlášť těší,” hodnotí záměr Leoš Ptáček, starosta Kojetína.

„Distribuční centrum se bude značně lišit od tradiční představy o skladu. Zaměstnanci budou pracovat s inovativními technologiemi, včetně robotických jednotek, které jim budou pomáhat při každodenním vyřizování zákaznických objednávek a efektivnějším využití skladovací plochy. Tito specializovaní roboti se zasouvají pod regály s výrobky, zvedají je a pohybují s nimi po distribučním centru, čímž pomáhají zkrátit čas nutný pro zpracování objednávek. V Kojetíně nabídneme práci s vyšší přidanou hodnotou pro kvalifikované zaměstnance,“ vysvětluje Michal Šmíd, generální manažer společnosti Amazon pro Českou republiku.

„Velmi nás těší, že jsme Amazonu pomohli nalézt vhodnou lokalitu pro jejich nové distribuční centrum. Jedná se již o druhou významnou investici společnosti v České republice, tentokrát v Olomouckém kraji. Brownfield v Kojetíně na Přerovsku zvítězil oproti konkurenčním nabídkám především díky dobře připravenému projektu od Panattoni a Accolade, který splňoval přísná kritéria a to především nadstandardní výšku budovy a dostupnost pracovní síly,“ komentuje Tomáš Pícha, specialista na akvizici pozemků realitně-poradenské společnosti CBRE.

Průmyslový areál bude naplňovat dlouhodobou strategii Panattoni Go Earthwise. Budova bude totiž cílit na dosažení hodnocení Excellent v rámci prestižní ekologické certifikace BREEAM New Construction dle nejnovějších standardů. Půjde o první halu Panattoni a Accolade, která bude připravena na instalaci fotovoltaiky na co největší části střechy. V souladu s nejpřísnějšími požadavky na udržitelný rozvoj bude probíhat také samotná výstavba. Samozřejmostí je tak například ekologická likvidace azbestu z demolice původních budov, recyklace stavebního odpadu na místě a využití železniční dopravy prefabrikovaných částí budovy.

Zdroj informací

Accolade Holding, a.s. a NejBusiness.cz

Datum

22. září 2021

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

13. března 2024

DKV Mobility rozšiřuje síť dobíjecích stanic

Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšířila svou...

Reklama

Page generated in 1.2508 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál